Wiadomości z Rybnika

Fizjoterapeuta - rozwój zawodowy

  • Dodano: 2020-02-03 14:15, aktualizacja: 2022-12-06 10:41

Praca fizjoterapeuty jest niezwykle trudna, bardzo wymagająca, ale jednocześnie i dająca ogromną satysfakcję, gdy można zobaczyć efekty swojej pracy. Nie każdego możemy nazwać dobrym fizjoteraputą, dlatego też tak ważne i istotne jest to, aby wybierając odpowiednią osobę do pomocy, móc postawić na taką, która będzie dla nas najlepszą pomocą. Zawód fizjoterapeuty wymaga od niego ciągłego podnoszenia kwalifikacji, ciągłych kursów, stałej nauki i stałego podnoszenia kompetencji. Jak więc naprawdę wygląda rozwój zawodowy fizjoterapeuty? Czy wciąż nowe kursy to obowiązek czy może chęć poszerzania wiedzy? Tematem zajmiemy się właśnie w tym artykule.

Fizjoterapeuta to nie lekarz, ale specjalista w zakresu poprawy zdrowia i przywrócenia sprawności fizycznej osobom, które są z różnego rodzaju powodów ograniczone tym ruchem. Jedni pacjenci są chorzy, inni ulegli poważnym wypadkom, jeszcze inni walczą z kontuzjami. Zadaniem fizjoterapeuty jest zdiagnozowanie danego pacjenta i dobranie do niego takich metod leczenia fizjoterapeutycznego, by mogły one przynieść zadowalające efekty. Nie ma jednej metody leczenia każdej osoby. Fizjoterapia i rehabilitacja polega bowiem na dobraniu ćwiczeń i metod leczenia w taki sposób, aby nie wyrządzić danej osobie krzywdy, ale aby w odpowiedni sposób, krok po kroku móc przywrócić jego sprawność. Zadaniem fizjoterapeuty jest jak najlepsze usprawnienie pacjenta, bowiem tylko to jest w stanie pomóc mu dojść do upragnionych efektów. U jednych osób fizjoterapia trwa kilka tygodni, u innych miesięcy, u jeszcze innych lat. Fizjoterapeuta posiadający odpowiednie kwalifikacje będzie wiedział, jakie rozwiązanie zastosować, by okazało się ono najlepszym dla jego podopiecznego.

Kto może zostać fizjoterapeutą?

Bez wątpienia fizoterapeutą nie może zostać każdy. Jest to praca niezwykle wymagająca, w której przede wszystkim oprócz oczywiście zdobytej wiedzy teoretycznej i praktycznej, potrzeba sprawności fizycznej. Praca z pacjentem jest bowiem bardzo dużym wysiłkiem. Trzeba mieć bardzo dużo siły, jak również i wytrzymałości, by móc dziennie z kilkoma pacjentami pracować. Fizjoterapeuta powinien mieć dużą sprawność, silne mięśnie, bardzo dobry wzrok. Istotna jest także zręczność rąk i palców, bardzo dobra koordynacja wzrokowo - ruchowa i doskonały zmysł równowagi. Fizjoterapia jest niezwykle trudnym zajęciem, a osoba w tym pracująca ma do czynienia z różnymi ludźmi i ich problemami. Zdarza się, że oprócz pracy nad ciałem, musi również wesprzeć, pocieszyć, dać dobre słowo. Musi umieć mówić i słuchać, wykazywać się empatią i odpowiednim podejściem do każdego człowieka. Jeśli te wszystkie elementy ze sobą odpowiednio współdziałają, a do tego również i osoba taka wciąż zdobywa nową wiedzę i oddaje całe serce w swoją pracę, to bez wątpienia można nazwać ją dobrym fizjoterapeutą, który w tym właśnie zawodzie doskonale sobie poradzi.

Fizjoterapeuta fizjoterapucie nierówny

Tak, jak w każdym niemal zawodzie, tak również i tutaj, nie każdy fizjoterapeuta jest sobie równy i nie każdy jest w stanie zaoferować nam taką samą jakość usług. Jeśli szukamy do kogoś bliskiego takiej osoby lub jeśli sami musimy z jej usług skorzystać, to bez wątpienia podstawą jest trafić na osobę wykwalifikowaną, posiadającą odpowiednią wiedzę, cieszącą się dobrą opinią. Współpraca z profesjonalistą jest w stanie przynieść zamierzone efekty. W tej kwestii nie powinniśmy oszczędzać, gdyż to, kto będzie z nami pracował, będzie miało wpływ na to, jak będą postępować rezultaty naszej pracy. Dobry fizjoterapeuta powinien stale stawiać na swój zawodowy rozwój. Ilość kursów dostępnych na rynku jest bardzo duża, dlatego też można stale poszerzać swój zakres pracy, biorąc udział w różnego rodzaju szkoleniach dla fizjoterapeutów.

Fizjoterapia obejmuje wiele dziedzin i działów, które z pewnością warto poznać, by móc świadczyć kompleksową pomoc swoim pacjentom. Niezbędna jest na pewno kinezyterapia, a więc wykorzystywanie ruchu jako środka leczenie. Można w niej działać miejscowo lub ogólnie. Nie wykorzystujemy tutaj żadnych urządzeń czy sprzętu, ale działamy w pełni naszym narządem ruchu. Kolejnym elementem fizjoterapii jest fizykoterapia, a więc wykorzystanie naturalnych lub sztucznych czynników, które mają wywołać określone reakcje. Mogą to być czynniki termiczne, fizyczne, jak również i chemiczne. Istotne znaczenie ma także sam masaż, gdzie poprzez ucisk na tkanki można pacjentowi pomóc przy różnego rodzaju dolegliwościach.

Wielu fizykoterapeutów stawia także na szkolenia z akupunktury lub akupresury, a także i innych metod, które mają na celu poprawić jakość życia pacjentów z problemami ze strony układu ruchu. Ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji, nieustanna praca nad sobą, chęć pozyskiwania wiedzy i nowych metod leczenia. Na tym wszystkim powinien skupić się każdy fizjoterapeuta, aby jego rozwój zawodowy mógł przynieść mu uśmiechy na twarzach jego pacjentów. Im lepszy bowiem fizjoteraputa, tym lepsze efekty jego pracy.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.