Wiadomości z Rybnika

Filmik czy podcast. Czy wciąż będą na fali w 2023?

  • Dodano: 2023-01-20 15:00, aktualizacja: 2023-02-03 09:38

Wielu twórców, jak i marek, rozważa nad swoimi działaniami w 2023 roku. Co będzie się dobrze klikać? Co przyciągnie i zainteresuje odbiorców? Jakie treści warto tworzyć i w jakie produkcje inwestować? Jedną z rozterek jest: filmik czy podcast, czyli bardziej będzie opłacało się w 2023 tworzyć materiałów wideo czy może podcastów? Poznaj krótką analizę!

Potęga podcastów – czy mają szansę wyprzeć wideo?

Podcasty to seria nagrań audio lub wideo, ukazująca się w formie regularnych odcinków. Mogą być nagrywane przez każdego – zarówno twórców internetowych, jak i ekspertów różnych branż czy przedstawicieli marek. Tworzy się je na najróżniejsze tematy i w różnych formatach, w tym również wywiadów. 

W ostatnich latach znacząco zyskały na popularności i dziś swoje ulubione kanały mają użytkownicy w całym przedziale wiekowym – od nastolatków, po seniorów, niezależnie od zainteresowań. Czy jednak na tyle rozgościły się w świadomości użytkowników internetu, by móc mówić o tym, że wyprzedzą wideo? 

Raczej nie, tym bardziej, że podcast również może być w formacie wideo! Dodatkowo warto pamiętać, że filmiki mają swoje grupy odbiorców, a podcasty swoje. Często grupy te się przenikają, a to co w danej chwili wybierze użytkownik, zależy m.in. od jego potrzeb, preferencji, lokalizacji, dostępnego czasu itd. Podcastów można słuchać nawet jadąc autem, podczas gdy materiały wideo wymagają skupienia uwagi nie tylko słuchowej, ale i wzrokowej. 

Perspektywy na 2023 rok – filmik czy podcast

Jeśli chodzi o sam format, to nie ma tutaj jednej dobrej odpowiedzi – wiele zależy od tego, kto jest grupą docelową, jakim budżetem na produkcję się dysponuje i jaki jest pomysł na przekazywanie treści. Zarówno filmiki, jak i podcasty, mogą okazać się świetnym wyborem, jeśli będą właściwie przemyślane i po prostu dobrej jakości, dopasowane do grupy odbiorców. Na korzyść podcastów przemawia oszczędność czasu i środków. Nie ma tu dużych wymagań sprzętowych, a poza tym materiały wideo wymagają większej kreatywności i profesjonalnego montażu. 

Jeśli chodzi o korzyści finansowe, to jeden i drugi format ma szanse na sukces, jeśli będą ciekawe, opublikowane w odpowiednim miejscu i czasie, a do tego marka zadba o właściwą promocję swoich publikacji. W tym wszystkim mogą pomóc specjaliści, którzy zajmują się produkcją podcastów, wideo czy kampaniami w social mediach – sprawdź, co oferuje Tears of Joy - Agencja influencerska. Eksperci dobrze wiedzą, co jest na czasie i po poznaniu Twoich potrzeb, oczekiwań oraz zasobów doradzą, w którym kierunku warto pójść.

Trendy w marketingu – czy warto za nimi podążać? 

W działaniach marketingowych możesz podążać za trendami, korzystać z ponadczasowych rozwiązań, ale też obierać własny kierunek. A najlepiej, jeśli połączysz te wszystkie metody i będziesz testować, co sprawdza się w Twoim indywidualnym przypadku. Analizując co lubią Twoi odbiorcy, możesz dojść do zupełnie innych wniosków niż wskazywałyby trendy! Pamiętaj też, że skuteczność prowadzonych działań w dużej mierze zależy od contentu i jego jakości oraz tego, czy uda Ci się dotrzeć do grupy docelowej. 
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.