Wiadomości z Rybnika

Ergonomia w biurze

  • Dodano: 2019-05-30 15:30

Dobre samopoczucie pracownika jest aspektem, na który zwraca uwagę coraz większa liczba pracodawców. Nic dziwnego, skoro dobrze czujący się pracownik jest bardziej wydajny i efektywny, co przekłada się na lepsze wyniki przedsiębiorstwa.

Praca biurowa wiąże się ze spędzaniem co najmniej ośmiu godzin w pozycji siedzącej. Ta jednak, wbrew obiegowej opinii, stanowi zagrożenie dla zdrowia i przyczynę wielu dolegliwości. Aby temu zapobiec, należy posłużyć się ergonomią, której zadaniem jest dostosowanie środowiska pracy do możliwości i ograniczeń człowieka. Ułatwiają to dostępne na rynku meble i akcesoria zaprojektowane odpowiednio do potrzeb pracowników.

Uciążliwość pracy biurowej

 

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej sprawia, że mięśnie kurczą się, pozostając przez cały czas w stanie napięcia. Zmniejszeniu ulega dopływ krwi do mięśni, a co za tym idzie, są one niedotlenione. Dochodzi do statycznego przeciążenia mięśni odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa, a także mięśni barków, rąk i karku. To zaś wywołuje dolegliwości bólowe, a z czasem również stany zapalne i zwyrodnienia. Aż 31% pracowników biurowych biorących udział w badaniu Loudhause w 2016 r. wskazało, że każdego dnia odczuwa negatywne skutki pracy. Wśród najczęściej wymienianych znalazły się bóle pleców (71%), karku (51%) i głowy (47%). Około 37% ankietowanych wskazało, że odczuwa napięcie w ramionach (źródło: https://ergotest.pl). Wymienione dolegliwości były wśród pracowników biurowych najczęstszą przyczyną absencji chorobowych, co wynika z faktu, że aż 51,6% stanowisk komputerowych nie spełnia podstawowych zaleceń ergonomii. W pełni realizowało je zaledwie 2% z poddanych badaniu stanowisk.

Ergonomiczne stanowisko pracy

 

Zgodnie z zasadami ergonomii należy urządzić nie tylko pojedyncze stanowiska, ale także całą przestrzeń biurową. I tak zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia osobom zatrudnionym optymalnej temperatury powietrza oraz właściwego jego przepływu. Do tego konieczne jest odpowiednie oświetlenie, zarówno naturalne, jak też sztuczne. Pomieszczenie powinno mieć odpowiednią wielkość i wysokość. Stanowiska komputerowe powinny mieć dostęp do naturalnego światła, do którego monitor jest usytuowany bokiem - dzięki temu unikniemy odbijania się od niego promieni słonecznych. Monitor musi znajdować się na wysokości wzroku i w takim miejscu, żeby pracownik nie był zmuszony do ciągłych skrętów głowy i tułowia. Odpowiednie usytuowanie monitora zapewnią stworzone w tym celu ergonomiczne meble biurowe, które znajdziemy w ofercie m.in. firmy AJ Produkty.

 

Od mebli się wszystko zaczyna

 

Stworzone z myślą o pracownikach biurowych meble i akcesoria stanowią podstawę optymalnego i ergonomicznego miejsca pracy. Idealnym rozwiązaniem są biurka i stoliki komputerowe z możliwością regulowania wysokości blatu. Dzięki nim możemy nie tylko dostosowywać wysokość biurka do możliwości każdego pracownika, ale także pracę w trybie siedząco-stojącym. Łatwy w obsłudze mechanizm pozwala na dokonanie zmiany w dowolnym momencie. Aby zapewnić zdrowie układowi mięśniowo-szkieletowemu, należy wybrać odpowiednie krzesło. Krzesła balansujące są jedną z możliwości - stymulują kręgosłup do ruchu, pozwalając osiągnąć najwłaściwszą dla niego pozycję. Dodatkowo redukują napięcie mięśni, usprawniają przepływ krwi i odciążają stawy. W bardziej tradycyjnych przestrzeniach biurowych dobrze sprawdzą się ergonomiczne fotele, w których można regulować wysokość siedziska w pionie, kąt nachylenia oparcia oraz wysokośź podłokietników. Ergonomię stanowiska pracy zapewnią również dodatki. Jednym z nich jest podpora przedramienia do zamontowania na biurku. Dzięki niej zmniejszamy napięcie nadgarstka, unikając dolegliwości bólowej i możliwości wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka. Idealnym rozwiązaniem są również uchwyty do monitorów pozwalające regulować wysokość ekranu i jego odległość od oczu, pozwalając dostosować go do indywidualnych potrzeb pracownika.

Inwestycja w ergonomiczne stanowiska pracy, nie powinno być traktowana przez pracodawców jako smutna konieczność. Jest to bowiem inwestycja w prowadzoną działalność.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.