Właściwa termoizolacja budynku to gwarancja oszczędności oraz komfortu. Dlatego podczas budowy domu warto stawiać na sprawdzone rozwiązania. Jednym z nich jest docieplanie stropodachu.
Z ilu warstw składa się stropodach?
Pod tym terminem kryje się strop nad ostatnią kondygnacją budynku. Pełni on rolę dachu płaskiego. To, co wyróżnia stropodach to brak poddasza. Rozwiązanie te jest wykonywane w dwóch wariantach. Pierwsze, tzw. pełne, stosuje się w budownictwie przemysłowym. Składa się on z czterech warstw – konstrukcyjnej, paroizolacji, termoizolacji oraz pokrycia dachowego. W budownictwie mieszkaniowym natomiast stropodach ma sześć warstw. To, co odróżnia oba rodzaje od siebie, to obecność przestrzeni wentylowanej lub odpowietrzanej oraz warstwa konstrukcyjna pod pokrycie dachowe. Sukces stropodachu jest możliwy dzięki materiałom wykorzystanym do jego budowy. Warstwa termoizolacji jest wykonana z granulatu wełny i celulozy. Tę pierwszą możemy podzielić na wełnę skalną oraz watę szklaną. Różnice wynikają z gęstości każdego z materiałów. Wełna posiada bowiem wszelkie niezbędne cechy gwarantujące skuteczność stropodachu. Materiał ten jest wysoce izolacyjny i nie wymaga konserwacji. Poza tym jest w pełni przyjazny dla środowiska i nie absorbuje wilgoci z otoczenia. Wełna jest także niepalna i odporna na działanie gryzoni oraz korozji biologicznej i chemicznej. Celuloza natomiast jest niezwykle przydatna ze względu na ekologiczny proces przetwarzania. Wymaga on niewielkiego nakładu energii, dzięki czemu koszty także są nieduże. Granulat celulozy również jest dobrym termoizolatorem, a także jest odporny na działanie ognia. Jego stosowanie zapobiega także rozwojowi grzybów oraz pleśni.
Docieplanie stropodachu – jakie są korzyści z tej inwestycji?
Jeśli zdecydujemy się na docieplanie stropodachu, to szybko odczujemy korzyści wynikające z wprowadzenia tego rozwiązania. Przede wszystkim zmianie ulegną właściwości budynku. Ciepło przestanie nadmiernie uciekać przez dach, dzięki czemu wewnątrz będzie cieplej. Przełoży się to także na niższe rachunki za ogrzewanie. Poza tym, docieplanie stropodachu działa także w okresie letnim. Chroni wówczas pokrycie dachowe przed przegrzaniem, a w środku panuje przyjemna temperatura. Docieplanie stropodachu wykonywane jest przez polskie firmy. Tutaj znajdziesz jedną z nich http://stropodachy.com.pl/docieplenia-stropodachow/. Jak podkreślają specjaliści, kluczem do skutecznego działania tego rozwiązania jest prawidłowy montaż oraz właściwe połączenie z pozostałymi materiałami budowlanymi.