Wiadomości z Rybnika

Dobre jedzenie pięć razy dziennie

  • Dodano: 2019-10-25 14:30

Pięć posiłków dziennie dla każdego. Tak twierdzą ostatnimi czasy wszyscy dietetycy i specjaliści z dzieciny żywienia. Dlaczego tak ważne jest, by stosować się do zasady pięciu zdrowych posiłków dziennie? Jest to ważne przede wszystkim dla naszego organizmu, dla efektywnego uwalniania zasobów energii i dla dobrego samopoczucia.

Pierwszy posiłek dnia – śniadanie

Śniadanie to podstawa. Oto jak brzmi kolejny często powielany slogan. Niewielu jednak stara się wytłumaczyć dlaczego tak właśnie jest i co powinniśmy jeść by był to naprawdę wartościowy posiłek. Tak więc wyjaśniamy. Śniadanie ważne jest głównie ze względu na wydajność naszego organizmu. Po zjedzeniu pierwszego posiłku zyskujemy energię na cały poranek,nie odczuwamy zmęczenia, jesteśmy bardziej wydajni w pracy, czy szkole. Okazuje się, że także rzadziej sięgamy po słodkie przekąski w ciągu dnia. Poprawia się także nasza koncentracja i zdolność uczenia. Dobre jedzenie na śniadanie to bardzo ważna kwestia. Powinno ono składać się z ciepłego napoju, a także produktów mlecznych. Dodajmy do tego porcję warzyw lub owoców, a nasz organizm nam podziękuje.

Nie pomijaj drugiego śniadania

Ten posiłek jest najczęściej pomijany w dorosłym życiu. O ile osoba starsza sobie z tym poradzi, o tym dziecko niekoniecznie. Zwłaszcza jeśli na pierwsze śniadanie wypiło tylko butelkę mleka. Ten posiłek powinien nastąpić po około trzech godzinach od pierwszego. Nie musi być duży, wystarczy kanapka i owoc. Koniecznie taki posiłek popijmy wodą lub świeży sokiem. 

Dobre jedzenie na obiad

Tego posiłku prawie nikt nie omija. Niestety bardzo często nie jest on smaczny lub jest za duży. Ta druga kwestia zazwyczaj dotyczy tych osób które pomijają pierwsze posiłki dnia. Dobrze jest przygotować sobie obiad składający się z dwóch dań. Pierwszy to zupa np. warzywna, drugi niech stanowią kasze, makarony, ziemniaki z dodatkiem chudego mięsa i oczywiście surówki. 

Pyszności na podwieczorek

Tu możemy pozwolić sobie na chwilę szaleństwa. Podwieczorek może być na słodko. Po ciężkim dniu w pracy, czy szkole zaserwujmy sobie kawałek dobrego ciasta, miseczkę kisielu, koktajl owocowy, czy po prostu świeże owoce. 

Kolacja po całym dniu

Ten ostatni posiłek nie jest wcale mniej ważny od pozostałych. Zjedzmy sobie dobrego tosta lub zapiekankę. Podajmy sałatkę makaronową. Znajdźmy fajne inspiracje na dobre jedzenie w książkach kucharskich, czy w sieci. W tym celu możemy też odwiedzić lokale, np. ten https://nabe.pl/pl/. Pamiętajmy tylko o tym, by kolację zjeść najpóźniej dwie godziny przed snem. Zdrowe zasady odżywiania to jedno, ale pamiętajmy także o swoich ulubionych smakach. Nie musimy rezygnować ze swoich ulubionych potraw tyko dlatego, że ktoś powiedział, że są niezdrowe. Po prostu nie jedzmy ich za często. Zaserwujmy sobie naprawdę dobre jedzenie w ciągu dnia!
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.