Wiadomości z Rybnika

5 wskazówek jak znaleźć wymarzoną pracę w Rybniku

  • Dodano: 2015-05-26 10:30, aktualizacja: 2015-12-11 10:04

Przeciętny Polak spędza w pracy nawet połowę swojego dnia, a z każdym rokiem wzrasta liczba osób pracujących ponad 8 godzin dziennie. Jak wynika z przeprowadzonego w 2011 roku Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji z Pracy ze swojej działalności zawodowej zadowolony jest tylko co trzeci Polak, co czwarty natomiast nie odczuwa satysfakcji. Dlatego warto znaleźć zajęcie, które będzie spełniało najważniejsze oczekiwania. Jak tego dokonać?

Zastanów się, w czym jesteś najlepszy

Poszukiwania pracy warto rozpocząć od zadania sobie prostych pytań: „Czym chce się zajmować?”, „Co sprawia mi satysfakcję?”, „Jakie są moje zalety?”, „W czym jestem dobry?”. Pomoże to w ukierunkowaniu poszukiwań na konkretne stanowiska. Jednym z najczęstszych błędów jest wysyłanie CV w odpowiedzi na większość aktualnych ofert. Na przykład osoba, która posiada zdolności interpersonalne, a także umie negocjować powinna zainteresować się pracą handlowca, typowo manualne natomiast przydadzą się na stanowisku grafika.

Częstym pytaniem, jakie pada na rozmowach kwalifikacyjnych, jest właśnie prośba o wymienienie swoich zalet, czy opowiedzenie o planach zawodowych. Jeśli wcześniej kandydat dokładnie przeanalizował swoje mocne i słabe strony, tego typu zagadnienia nie powinny sprawić mu problemu.

Kandydaci  świadomi swoich zalet oraz umiejętności zazwyczaj są pewni siebie w trakcie rozmowy, dzięki czemu odbierani są jako osoby profesjonalne i kompetentne, potrafią też wynegocjować lepsze warunki finansowe  – mówi Paweł Strykowski, właściciel regionalnego portalu pracy www.praca-rybnik.info.

Stwórz unikalne CV oraz list motywacyjny

Na temat prawidłowego sporządzenia CV oraz listu motywacyjnego powstało wiele publikacji. Mimo to nadal jest to problematyczna kwestia. Po pierwsze nie mogą być one uniwersalne. Każde stanowisko o jakie się ubiegamy posiada zazwyczaj inne wymagania, to właśnie w oparciu o nie trzeba zredagować dokumenty rekrutacyjne.

Należy również zadbać o estetykę CV i listu motywacyjnego. W tym celu warto skorzystać z gotowych szablonów lub stworzyć własny projekt. Im bardziej kreatywny pomysł, tym większe szanse na zostanie zauważonym i zapamiętanym przez rekrutera.

Przejrzyj lokalne ogłoszenia w Internecie

Najpopularniejszym obecnie sposobem poszukiwania pracy jest przeglądanie ofert zamieszczonych w Internecie. Warto odwiedzać w tym celu ogólnopolskie serwisy lub lokalne portale pracy z ogłoszeniami z wybranego miasta, czy całego regionu. Zazwyczaj można tam znaleźć aktualne oferty firm z najbliższej okolicy.

Praca-rybnik.info jest jednym z nowych serwisów lokalnych należących do grupy Regionalnych Portali Pracy skupiających miejscowości z całego województwa śląskiego. Posiada obszerną bazą ofert pracy, która jest codziennie aktualizowana i powiększana.

„Mimo, że portale działają od niedawna to już odnotowujemy miesięcznie ponad 160 tysięcy wizyt, a nasza baza ogłoszeń stale powiększa się. W serwisach publikowane są również porady dla pracodawców i pracowników redagowane przez specjalistów z zakresu prawa pracy oraz naszych dziennikarzy” – chwali się sukcesami Gabriela Pyjas z redakcji Regionalnych Portali Pracy.  

Zadbaj o swoje profile w social mediach

Bardzo mało osób jest świadomych jak duże znaczenie w trakcie procesu rekrutacyjnego może mieć profil na Facebooku, czy Instagramie. Pracodawcy sprawdzają wiarygodność wprowadzonych informacji do CV i listu motywacyjnego właśnie w social mediach, a także to, w jakim stopniu kandydat wpisuje się w kulturę firmy. Zamieszczone w Internecie fotografie, czy wpisy powinny przedstawiać ich autorów w pozytywnym świetle. Można  dowoli chwalić się sukcesami oraz pasjami, za to lepiej unikać kompromitujących treści.

Coraz częściej zdarza się, że rekruterzy sami poszukują nowych pracowników za pomocą social mediów. Dzięki temu mogą nawiązywać bardziej osobiste relacje z potencjalnymi kandydatami, a następnie precyzyjnie określić ich przydatność dla firmy.

 

Jak aplikować

W przypadku podjęcia decyzji o samodzielnej wysyłce dokumentów aplikacyjnych, trzeba pamiętać aby korzystać z oficjalnego maila, na przykład jankowalski@poczta.pl. Częstym błędem jest również wysłanie CV do wielu odbiorców naraz.

Inną, ważną kwestią jest także treść wiadomości, przede wszystkim powinna być zredagowana oficjalnym językiem, dostosowanym do treści ogłoszenia, a także zawierać odpowiedni tytuł (np. imię, nazwisko + nazwa stanowiska). Nie należy używać natomiast potocznych sformułowań, czy emotikon.

 

O tym warto pamiętać…

Aby znaleźć atrakcyjną ofertę pracy warto systematycznie przeglądać aktualne propozycje. Należy również wysyłać dokumenty aplikacyjne w odpowiedzi na ogłoszenia adekwatne do posiadanych predyspozycji oraz wykształcenia. CV i list motywacyjny należy natomiast dostosować do wymagań konkretnego stanowiska.

Ponadto trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. W pierwszej kolejności warto odwiedzić stronę internetową pracodawcy, aby orientować się czym zajmuje się wybrana firma. Następnie można przejrzeć listy z najpopularniejszymi pytaniami i przygotować własne odpowiedzi. Praktyka czyni mistrza, więc nawet jeżeli pierwsza rozmowa nie zakończy się sukcesem, zdobyte doświadczenie może zaprocentować podczas innej rekrutacji.

5 wskazówek jak znaleźć wymarzoną pracę w Rybniku

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.