Wiadomości z Rybnika

Uczniowie Tygla na praktykach w Rimini, Lizbonie i Sofii

  • Dodano: 2021-09-29 10:15

Europejskie praktyki zawodowe uczniów rybnickiego Tygla w ramach unijnego programu POWER VET dobiegły końca.

Od 1 października 2018 do 30 lipca 2021 r. uczniowie rybnickiego Tygla kształcący się w zawodach: technik informatyk, technik pojazdów samochodowych, technik automatyk oraz technik mechatronik, dzięki środkom finansowym z Funduszy Europejskich wyjeżdżali na miesięczne praktyki zawodowe do krajów Unii Europejskiej.

W sumie odbyły się cztery wyjazdy

Pierwszy – to praktyki w portugalskiej Lizbonie, do której udało się 17 uczniów wraz z dwoma opiekunkami. Staż w firmie CENFIM trwał od 25 lutego do 22 marca 2019 r. Przyszli technicy mechatronicy w pierwszym tygodniu składali układy elektryczne, pneumatyczne i elektropneumatyczne, w następnym uczyli się programowania sterowników, a w kolejnych dwóch tygodniach montowali urządzenia mechatroniczne. Programowanie sterowników i podłączanie elementów na realnych urządzeniach było dla uczniów najbardziej ekscytujące, ponieważ wtedy właśnie sprawdzali, czy to, co zaprojektowali działa, jeśli nie – nanosili poprawki.

Miejscem kolejnego wyjazdu było włoskie miasteczko – Rimini. Tutaj z kolei przyszli technicy pojazdów samochodowych oraz technicy informatycy od 18 marca do 12 kwietnia 2019 r. mieli okazję pracować w prywatnych warsztatach samochodowych: „Eni Alberto Semprini" oraz „Autodel" oraz w firmie Bookstones di Marco Sassi. Uczniowie byli zadowoleni z miejsca praktyk. W warsztatach samochodowych wykonywali wszystkie prace, które były zaplanowane na dany dzień, czyli na przykład przeglądy sezonowe łącznie z wymianą oleju w silniku, filtra oleju, paliwa, powietrza, kabiny, serwis ogumienia - wymiana, wyważanie kół, naprawy związane z układem rozrządu, naprawy związane z układem zasilania silnika spalinowego, naprawy związane z osprzętem elektrycznym np. alternator, rozrusznik, naprawy i przeglądy oświetlenia pojazdu samochodowego, naprawy związane z układem hamulcowym, kierowniczym i układem zawieszenia.

Jak oceniają praktykę w Rimini uczniowie – informatycy?

- Praktyka we Włoszech dała nam wiele doświadczenia w tworzeniu stron oraz pokazała, jak wygląda praca w firmach związanych z naszym zawodem. Nauczyliśmy się bardzo dużo w kwestii łączenia strony z bazą danych oraz zabezpieczania jej przed nieupoważnionym dostępem. W czasie trwania praktyk wykorzystaliśmy wiedzę z zakresu HTML, CSS oraz PHP, którą nabyliśmy w szkole – podsumowuje jeden z uczniów.

Trzeci wyjazd na staż zagraniczny został zaplanowany w stolicy Bułgarii – Sofii. Grupa piętnastu chłopaków – 4 automatyków i 11 mechatroników – od 30 września do 25 października 2019 r. odbywała praktyki w trzech firmach. Grupa automatyków pracowała w firmie Ecologica, zajmującej się serwisowaniem i naprawą sprzętu biurowego. Mechatronicy z kolei zostali podzieleni na grupę Mirafiori, odpowiedzialną za serwis i naprawę samochodów używanych i Eurohold, która zajmuje się testowaniem, serwisem i sprzedażą luksusowych samochodów marki Mazda, Alfa Romeo czy Maserati. Uczniowie brali udział w lokalizowaniu błędów systemowych, podstawowych naprawach i zabiegach serwisowych, uczyli się obsługi oprogramowania i wykorzystywali zdobytą wiedzę w praktyce.

Wyjazd czwartej grupy na staże zagraniczne był zaplanowany na przełom kwietnia i maja 2020 r.
Jednak z powodu pandemii wyjazd odwołano, a uczniowie zrekrutowani do udziału w praktykach w Rimini, pozostali w domu. Praktyki miesięczne realizowali w formie projektu edukacyjnego. Podobny los spotkał kolejną grupę uczniów – 17 informatyków – od października 2020 r. znowu rozpoczęło się zdalne nauczanie i obostrzenia uniemożliwiły wyjazd na zagraniczne praktyki. Nadzieja pojawiła się w maju 2021 r., kiedy stopniowo zaczęto wracać do nauki stacjonarnej. Wówczas po raz trzeci zrekrutowano uczniów na wyjazd do Rimini. Tym razem się udało! Wśród osób uczestniczących w stażach byli tegoroczni maturzyści, czyli uczniowie, którzy mieli wziąć udział w wyjeździe w pierwszym terminie. Praktyki w Rimini odbyły się od 5 czerwca do 30 lipca 2021 r. Uczniowie tworzyli strony internetowe sklepów jako webmasterzy i byli bardzo zadowoleni ze swojej pracy.

Czy warto organizować praktyki zagraniczne? Czy warto strać się o fundusze na ten właśnie cel?

- Oczywiście, że tak. Zdecydowana większość uczestników wyjazdów na staże zagraniczne zgodnie twierdzi, że rozwinęła przede wszystkim umiejętności praktyczne, ale nie tylko. Rybniccy uczniowie wykazali się także przedsiębiorczością, świadomością preferowanych stylów uczenia się oraz wiedzą techniczną i naukową. Nasi zagraniczni partnerzy projektowi – pracownicy firmy pośredniczącej Casa da Educaço w Lizbonie, Sistema Turismo w Rimini oraz  Bulgaria Gateway w Sofii, a także pracodawcy zgodnie podkreślali, że praktykanci z ZST świetnie sobie radzą. Nauczyciele – opiekunowie z dumą słuchali bardzo pozytywnych informacji zwrotnych. Z ogromną przyjemnością jeździli na wizyty monitorujące, ponieważ zawsze słyszeli słowa: „Super! Muito bem! OK! Molto bene! Много добре!". Nasi uczniowie byli chwaleni za punktualność, rzetelność w wykonywanych zadaniach oraz wysoką kulturę osobistą – relacjonuje główna koordynatorka wyjazdów zagranicznych w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku, Gabriela Smyczek-Jądro (Z-ca Dyrektora ZST).

Oprócz umiejętności zawodowych: teoretycznych i praktycznych uczestnicy zagranicznych praktyk zawodowych rozwinęli także swoje kompetencje językowe – wykorzystywali w praktyce znajomość języka angielskiego oraz poznawali język portugalski, włoski i bułgarski. Wartością dodaną jest również poznanie kultury krajów, w których przebywali cały miesiąc. Uczniowie i nauczyciele zwiedzali zabytki miast, w których żyli, ale także brali udział w wycieczkach do innych ciekawych miejsc we Włoszech, Bułgarii i Portugalii. Mieli okazję spróbować typowych dań kuchni włoskiej, portugalskiej i bułgarskiej, a nawet – kibicować lizbońskiej drużynie piłkarskiej – Benfica.

Projekt „Europejskie praktyki zawodowe uczniów rybnickiego Tygla" dobiega końca 30 września 2021 r. Z powodu pandemii okres jego realizacji został przedłużony o 12 miesięcy. I bardzo dobrze, że tak się stało, ponieważ wszystkie zaplanowane wyjazdy zostały zrealizowane. Dzięki nim 56 uczniów otrzymało wsparcie w postaci kursów przygotowujących z języka kraju, w którym odbywały się praktyki, języka angielskiego zawodowego oraz zajęć z psychologiem i doradcą zawodowym. Wsparciem było także sfinansowanie kosztów podróży, kosztów zakwaterowania i wyżywienia, kosztów transportu miejskiego, wycieczek zaplanowanych w budżecie przez organizację wysyłającą i pośredniczącą. Pozostałą kwotę ze wsparcia indywidualnego i kosztów podróży wypłacano uczestnikom jako „kieszonkowe". Każdy uczeń otrzymał także certyfikaty potwierdzające odbyte za granicą staże oraz dokument „Europass Mobilność".

Uczniowie Tygla mają szansę wziąć udział w kolejnych wyjazdach do krajów europejskich, w których będą zdobywać lub szlifować swoje umiejętności zawodowe. Zespół Szkół Technicznych w Rybniku realizuje obecnie projekt z programu „Erasmus+ w sektorze. Kształcenie i szkolenia zawodowe". Uzyskana Akredytacja w tym samym sektorze daje szkole możliwość otrzymania środków finansowych na cel organizacji zagranicznych praktyk dla uczniów i job shadowingu dla nauczycieli przez kolejnych siedem lat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również