Wiadomości z Rybnika

Październik w rybnickiej bibliotece

  • Dodano: 2021-09-27 06:30, aktualizacja: 2021-09-26 19:54

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku zaprasza do zapoznania się z październikowym repertuarem.

3.09 – 31.10, Galeria Smolna, Filia nr 8, ul. Reymonta 69 (budynek SP34)

Autoetnografia skazy

  • wystawa fotografii Anny Świerczyńskiej

Cykl fotografii pt. „Autoetnografia skazy” powstawał na przestrzeni 3 lat. Impulsem do podjęcia obserwacji dokumentalnej było podejrzenie, a w konsekwencji diagnoza ADHD i zaburzeń sensorycznych u syna autorki. Fotografia w tym czasie stała się dla niej swojego rodzaju autoterapią, sposobem na przepracowanie nowej sytuacji i wszelkich związanych z nią aspektów oraz pogodzenie się z nią. Cykl ukazał się w publikacji zbiorowej „Pokłady” wydanej w ramach II Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej.

O autorce:

Anna Świderska, ur. w 1983 r. Z wykształcenia polonistka, teatrolożka, logopedka. Na co dzień animatorka i organizatorka kultury. Fotografka zajmująca się głównie fotografią dziecięcą i dokumentalną. Zakochana w literaturze (w szczególności non fiction, reportażu) i kulturze żydowskiej. Prywatnie szczęśliwa żona i mama.

·11.09 – 25.10, Galeria, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Mount Roraima w Gujanie

  • wystawa fotograficzna przedstawiająca historię ekspedycji na północne stoki Mount Roraima w Gujanie. Autorami zdjęć są Maciej Moskwa i Mateusza Wrazidło.

O autorach:

Mateusz Wrazidło (1993) – inżynier, z zamiłowania – poszukiwacz i badacz rzadkich roślin, w szczególności unikatowej, mięsożernej flory Wyżyny Gujańskiej. Od 2003 roku rozwija kolekcję roślin górskich regionów tropikalnych, skupiając się na gatunkach ze środowiska południowoamerykańskich gór stołowych Tepui.

Maciej Moskwa (1982) – mieszka i pracuje w Gdańsku. Jest absolwentem Sopockich Szkół Fotografii. Zajmuje się fotoreportażem i długoterminowymi projektami fotograficznymi. Od 2011 wielokrotnie podróżował do Syrii, gdzie zajął się dokumentowaniem skutków konfliktu i rewolucji antyrządowej. Efektem tej pracy jest wydana wspólnie z Rafałem Grzenią, w 2016 roku, książka „Sura” oraz wydana w 2018 roku książka „Saraha”. Moskwa jest założycielem kolektywu „Testigo Documentary”, powstałego w 2009 roku i skupiającego dokumentalistów zajmujących się tematami społecznymi, środowiskowymi i politycznymi. Ich celem jest uwypuklenie problemów, uważanych za ważne w lokalnych społecznościach, a będących jednocześnie mikrokosmosami większych globalnych problemów.

13.09 – 31.12, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Fantastyczny pan Lem

- wystawa poświęcona życiu i twórczości Stanisława Lema,  wybitnego polskiego pisarza science fiction, futorologa, felietonisty i filozofa. Na ekspozycję składa się 21 plansz z tekstami poświęconymi Stanisławowi Lemowi i jego książkom, cytatami i rysunkami z jego powieści, a także ciekawostkami z życia i materiałami fotograficznymi z rodzinnego archiwum pisarza. Ekspozycję przygotowano z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza.

14.10, godz. 10:30, Filia nr 4 PiMBP w Rybniku (Paruszowiec-Piaski), ul. Za Torem 3B Spotkanie z książeczką

  • zajęcia animacyjne dla dzieci w wieku 0-3 z elementami biblio - i arteterapii oraz sensoplastyki.

Spotkania z książeczką to zajęcia adresowane do rodziców z dziećmi od 0 do 3 lat, pragnących wzbogacić swoją wiedzę w zakresie możliwości i potrzeb rozwojowych małego dziecka. Każde spotkanie rozpoczyna się głośnym czytaniem odpowiednio dobranej literatury dla najmłodszych. Następnie odbywają się rozwijające zajęcia animacyjne.

14 i 28.10, godz. 10:00, Filia nr 10 PiMBP w Rybniku (Niedobczyce), ul. Barbary 22E Bajkowe czytanie – kreatywne zajęcia dla dzieci w wieku 1,5-3 mające na celu rozbudzenie zainteresowań czytelniczych u najmłodszych dzieci, poprzez zabawę z książką.

15.10, godz. 18:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

  • Natalia de Barbaro – spotkanie autorskie w ramach Rybnickich Dni Literatury. Moderator: Aleksandra Klich

Natalia de Barbaro - psycholożka, autorka książki „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie”, która dedykowana jest kobietom chcącym zmienić swoje życie, nauczyć się bardziej cieszyć z codziennych rzeczy i kierować się w swej codzienności własnymi potrzebami i marzeniami. Napisała też dwa tomiki poezji. Prowadzi autorskie warsztaty  „Własny Pokój” oraz „Czułe Struny”, a jej książka, wydana pod koniec lutego 2021 roku, w rankingu Empiku została najlepiej sprzedającą się książką na półmetku tego roku.

16.10. godz. 11:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

TU CZYTAMY

  • warsztaty literacko - plastyczne dla dzieci w wieku 0-2.

20.10, godz. 18:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Magdalena Grzebałkowska - spotkanie autorskie w ramach Rybnickich Dni Literatury. Moderator: Adam Szaja

Magdalena Grzebałkowska – związana z „Gazetą Wyborczą” reporterka oraz autorka bestsellerowych i nagradzanych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „Komeda. Osobiste życie jazzu” i „1945. Wojna i pokój”, za którą w 2016 roku została nominowana do Nagrody Literackiej Nike. W swej najnowszej, wydanej w maju 2021 roku książce „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” opowiada o dziecięcym doświadczaniu wojny.

22.10, godz. 18:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

„Co wolno biografowi?” - spotkanie z pisarzami nominowanymi do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Spotkanie poprowadzi Ewa Niewiadomska.

23.10. godz. 11:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

TU CZYTAMY

  • warsztaty literacko - plastyczne dla dzieci w wieku 3-6.
Październik w rybnickiej bibliotece / fot. PiMBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również