Wiadomości z Rybnika

Innowacyjny Rybnik. Odpowiedzi na postawione wyzwania miasta

  • Dodano: 2023-03-08 07:15, aktualizacja: 2023-03-07 22:08

Aż 8 z 13 innowacji, zgłoszonych w ramach Śląskiej Przestrzeni Innowacji powstało na zamówienia Miasta Rybnika, miejskich jednostek organizacyjnych i instytucji kultury lub rybnickich organizacji pozarządowych.

28 lutego w Centrum Aktywności Społecznej w Mikołowie innowatorzy działający w ramach Śląskiej Przestrzeni Innowacji zaprezentowali swoje odpowiedzi na wyzwania społeczne trapiące mieszkanki i mieszkańców województwa śląskiego.

- Po raz kolejny - to druga edycja programu - kreatywni mieszkańcy Rybnika, ale też osoby i organizacje spoza miasta, odpowiedzieli na pojawiające się w Rybniku wyzwania rozwojowe w obszarach: rozwój białych miejsc pracy, rozwój zielonych miejsc pracy, ograniczanie społecznych skutków ubóstwa energetycznego, rewitalizacja społeczna miast i niski wskaźnik zatrudnienia kobiet - mówi Monika Kubisz, koordynująca działania Miasta Rybnika w programie.

- Jestem dumny z Rybnika, gdzie innowacje społeczne podejmowane są dwutorowo: przez sektor publiczny – właśnie zostaliśmy trzykrotnymi finalistami w międzynarodowym konkursie Innowacje w polityce - oraz przez przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz grupy nieformalne, jak ma to miejsce w Śląskiej Przestrzeni Innowacji - mówi Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika. - Mam nadzieję, że z nowatorskich sposobów rozwiązania problemów mieszkańców Rybnika skorzystają również inne gminy województwa śląskiego, a docelowo – część z nich zostanie przeskalowania na terenie całego kraju. – dodaje.

Wyzwania zgłoszone przez Miasto Rybnik podjęli:

  • Tomasz Szuba, Bogusława Metelańska oraz Jagna Niedzielska z rozwiązaniem “Rozwój białych miejsc pracy – specjalistów ds. żywienia w placówkach edukacyjnych – poprzez redukcję nadprodukcji i marnotrawstwa jedzenia”
  • Mariola Chicewicz-Natanek z rozwiązaniem “Podwyższenie kwalifikacji pracowników medycznych – edukatorów żywieniowych”
  • dr Anna Krynicka-Mazurek, Piotr Mazurek, Justyna Cichecka oraz Danuta Cilulko z rozwiązaniem “Rozwój białych miejsc pracy poprzez wdrożenie systemu oceny 360 stopni – osób trafiających do instytucjonalnej opieki długoterminowej (DPS)”
  • Jarosław Bem z Interpretor Sp. z o.o. zaprezentował rozwiązanie “Wdrożenie systemu kaucjonowanych naczyń miejskich (kubki  wielorazowe na napoje oraz naczynia wielorazowe dla żywności na wynos)” 

Z kolei odpowiedzi na wyzwania zgłoszone przez ZTZ w Rybniku zgłosili:

  • Ewa Raczyńska, Aleksandra Swałek, Małgorzata Trzaskalik, Magdalena Cofala - projekt “Kompleksowy system wsparcia podróży komunikacją publiczną osób niewidomych i niedowidzących”
  • Bartosz i Zbigniew Buchalscy - innowacja “Rozkład jazdy dla osób niewidomych”
  • Fundacja ArtGroup zaproponowała "Kuchnię spotkań jako innowacyjny model projektowania partycypacyjnego" w odpowiedzi na wyzwanie zgłoszone przez Zabytkową Kopalnię Ignacy w Rybniku, zaś Fundacja Imago w rozwiązaniu "Śląskie ekspertki przez doświadczenie” odpowiedziała na wyzwanie zgłoszone przez Stowarzyszenie Oligos z Rybnika.

Program Śląska Przestrzeń Innowacji realizowany jest przez Fundację Fundusz Współpracy oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.

Kto otrzyma dofinansowanie?

- Proces wypracowywania innowacji społecznej jest wymagający, więc tym bardziej należy docenić innowatorów, którzy podjęli się tego zadania. Są to zarówno przedsiębiorcy, jak i przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także osoby indywidualne zainteresowane wprowadzeniem zmiany społecznej w wybranym obszarze – zauważa Izabella Kaznowska, która „opiekuje” się innowacjami z ramienia Stowarzyszenia CRIS.

Innowator, którego pomysł jest wybrany do wdrożenia, otrzymuje 45 tysięcy złotych na jego realizację. Z kolei autor innowacji, która, zdaniem ekspertów, w najwyższym stopniu spełnia kryteria programu, otrzyma bon na upowszechnienie w wysokości 50 tysięcy złotych oraz wsparcie merytoryczne w trakcie całego procesu – zwycięzcę poznamy 15 marca br.

- Już za kilka miesięcy ruszamy z działaniami upowszechniającymi - innowatorzy będą mieli możliwości zaprezentowania swoich pomysłów podczas 16 wydarzeń, które będą organizowane w każdym województwie. – dodaje Izabella Kaznowska.

Projekt „Śląska Przestrzeń Innowacji” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również