Wiadomości z Rybnika

Grudzień w rybnickiej bibliotece

  • Dodano: 2021-12-01 06:30, aktualizacja: 2021-12-01 22:50

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku zaprasza do zapoznania się z grudniowymi wydarzeniami.

Wydarzenia

  • 13.09 do 31.12, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Fantastyczny pan Lem

- wystawa poświęcona życiu i twórczości Stanisława Lema, wybitnego polskiego pisarza science fiction, futorologa, felietonisty i filozofa. Na ekspozycję składa się 21 plansz z tekstami poświęconymi Stanisławowi Lemowi i jego książkom, cytatami i rysunkami z jego powieści, a także ciekawostkami z życia i materiałami fotograficznymi z rodzinnego archiwum pisarza. Wystawę przygotowano z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza. 

  • 22.10 do 31.12, Galeria Smolna, Filia nr 8, ul. Reymonta 69 (budynek SP34)

9. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej 

- wystawa fotografii wykonanych przy pomocy aparatu typu camera obscura. W Galerii Smolna prezentowane są prace Ksawerego Wróbla (USA), Pawła Tomczyka (Kielce) oraz Igora Stepanicha (Rosja). W sumie można zobaczyć kilkadziesiąt fotografii otworkowych. Festiwalowe wstawy organizowane są równocześnie w niemal czterdziestu galeriach Górnego Śląska. 

  • 09.11 do 15.01.2022 r., Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenia zapisane w pamięci

- wystawa przedstawiająca losy osób, służących w czasie II wojny światowej w wojsku niemieckim, a żyjących na ziemiach polskich. 

Podczas drugiej wojny światowej w niemieckim wojsku służyło ok. 500 tys. osób z polskich obszarów wcielonych do III Rzeszy. Ponadto, w Wehrmachcie walczyły setki tysięcy przedwojennych obywateli Niemiec ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Gdańskiego, którzy w wyniku zmian granic w 1945 roku stali się obywatelami państwa polskiego. Ekspozycja powstała na podstawie relacji blisko 50 mieszkańców Górnego Śląska, Pomorza oraz Warmii i Mazur, którzy po dziesięcioleciach milczenia odważyli się opowiedzieć o swych trudnych przeżyciach. Dla wielu „dziadków z Wehrmachtu” była to ostatnia szansa na zrelacjonowanie wspomnień. Scenariusz wystawy obejmuje nie tylko wojenny szlak tych świadków historii, ale także czasy ich dzieciństwa i młodości, środowisko, w którym dorastali oraz życie po wojnie. Prezentacja jest wyjątkową lekcją historii, szczególnie dla żyjących na Śląsku młodych ludzi, którzy nie zawsze są świadomi tego, że w przeszłości także ich rodziny mierzyły się z dramatycznymi wyborami. Wystawa jest wspólnym projektem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i Stowarzyszenia Genius Loci-Duch Miejsca.

  • 08.12, godz. 17:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Dyskusyjny Klub Książki: „Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim” Matilda Gustavsson. 

Pod koniec 2017 roku jeden z najpopularniejszych szwedzkich dzienników „Dagens Nyheter” opublikował reportaż śledczy, który sprawił, że najbardziej prestiżowa i nieskalana instytucja kulturalna na świecie trafiła na pierwsze strony międzynarodowych tytułów. Gustavsson w swoim rzetelnym materiale opisała napaści seksualne, korupcję, nadużycia i bezwzględną walkę o wpływy i władzę wśród intelektualnej elity związanej z Komitetem Noblowskim. W wyniku tej publikacji w 2018 roku nie przyznano Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. 

"Klub” czyta się jak thriller. I choć wciąga jak najlepsza powieść, niestety fikcją nie jest. Wszystkie opisane zdarzenia miały miejsce. Wszystkie występujące osoby są prawdziwe. Matilda Gustavsson przedstawia relacje osiemnastu kobiet, które zdecydowały się opowiedzieć o molestowaniu seksualnym, gwałtach i przemocy, jakich doświadczyły od jednego z najbardziej wpływowych i szanowanych członków Klubu. Reporterka odważnie przerwała trwającą od lat zmowę milczenia, czym wywołała międzynarodowy skandal. „Klub” to również opowieść o brutalnym i bezwzględnym świecie sztuki. I o tym, jak – właśnie w imię sztuki – dosłownie niszczono ludzkie życie. Matilda Gustavsson odebrała za swój reportaż szereg nagród i wyróżnień, a książka tłumaczona jest na kolejne języki.

  • 09.12, godz. 10:30, Filia nr 4 PiMBP w Rybniku (Paruszowiec-Piaski), ul. Za Torem 3B

Spotkanie z książeczką - zajęcia animacyjne dla dzieci w wieku 0-3 z elementami biblio - i arteterapii oraz sensoplastyki. 

Spotkania z książeczką to zajęcia adresowane do rodziców z dziećmi od 0 do 3 lat, pragnących wzbogacić swoją wiedzę w zakresie możliwości i potrzeb rozwojowych małego dziecka. Każde spotkanie rozpoczyna się głośnym czytaniem odpowiednio dobranej literatury dla najmłodszych. Następnie odbywają się rozwijające zajęcia animacyjne.

  • 11.12, godz. 11:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

- warsztaty literacko - plastyczne dla dzieci w wieku 0-2.

  • 16.12, godz. 16:00, Filia nr 2 PiMBP, ul. Zebrzydowicka 30

Dyskusyjny Klub Książki: „Ich siła” Meg Wolitzer.

Najnowsza powieść Meg Wolitzer, autorki bestsellerowej „Żony”. Adaptacją „Ich siły” na wielki ekran zainteresowana jest m.in. Nicole Kidman. 

Greer Kadetsky jest nieśmiałą studentką pierwszego roku, nałogową czytelniczką, idealistką oburzoną niesprawiedliwością świata. Pewnego dnia wraz z przyjaciółką Zee idzie na feministyczny protest, gdzie poznaje Faith Frank – charyzmatyczną wieloletnią liderkę ruchu kobiecego, obecnie po sześćdziesiątce, która nadal inspiruje setki młodych dziewczyn, by odważyły się zmieniać świat. Kiedy dziewczyna po raz pierwszy słyszy przemówienie swojej przyszłej mentorki, czuje, że wreszcie znalazła coś, co może nadać sens jej życiu. Wszystko teraz zmieni się nie do poznania. 

  • 17.12, godz. 10:00, Filia nr 10 PiMBP w Rybniku (Niedobczyce), ul. Barbary 22E

Bajkowe czytanie – kreatywne zajęcia dla dzieci w wieku od 1,5 do 3 lat, które poprzez zabawę z książką mają rozbudzić w maluchach zainteresowania czytelnicze.

  • 18.12, godz. 11:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

- warsztaty literacko - plastyczne dla dzieci w wieku 3-6.

Grudzień w rybnickiej bibliotece / fot. PiMBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również