Wiadomości z Rybnika

Znajdź idealną kamerę sportową. Oto nasze typy!

  • Dodano: 2018-05-02 08:15, aktualizacja: 2018-04-26 08:41

Uprawiasz sporty ekstremalne? A może chcesz uwiecznić piękne rodzinne momenty podczas wycieczek po górach? Każda z tych potrzeb wymaga innej kamery sportowej. Sprawdź, jaki sprzęt będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

Intensywny rozwój technologii cyfrowych pozwala nam na uwiecznianie nawet najbardziej ryzykownych i do tej pory niemożliwych do sfilmowania wyczynów sportowych. Dziś wystarczy niewielkich rozmiarów kamera zamocowana na kasku, kombinezonie czy sprzęcie, którym się poruszamy i nasze umiejętności może podziwiać cały świat poprzez social media. Uwiecznienie tej wyjątkowej chwili w postaci osobistego filmu to pamiątka na całe życie.

Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego kamery dla aktywnych biją rekordy popularności w rankingach zakupów sprzętu elektronicznego. Kamera sportowa służy w dużej mierze celom treningowym. Poza tym, chodzi o bezpieczeństwo – w razie nieszczęśliwego wypadku jego rejestracja na filmie pozwala firmie ubezpieczeniowej na odtworzenie przebiegu i ustalenie przyczyn zdarzenia. GPS w większości kamer daje możliwość śledzenia trasy przejazdu np. w kolarstwie czy sportach motorowych i podjęcie rywalizacji z innym zawodnikiem.

Kilka lat temu nasz wybór przy zakupie kamery dla osób aktywnych ograniczał się do amerykańskiego potentata tej branży, czyli GoPro. Obecnie oferta sklepów stacjonarnych i internetowych jest tak szeroka, że czasem trudno zdecydować się na konkretny model czy markę. Bardzo istotna pozostaje również cena. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie kamery sportowej?
Podstawą jest obudowa – solidna i odporna na wstrząsy, a także niewielkie gabaryty samej kamery. Uprawiając nurkowanie, kitesurfing czy narciarstwo wodne lub używając kamery w trudnych warunkach trzeba wybrać model wodo i pyłoodporny, a także sprawdzić czy posiada specjalną obudowę do takich celów i do jakiej głębokości producent zapewnia szczelność sprzętu. W przypadku sportów zimowych ważna jest odporność kamery na niskie temperatury, wilgoć i intuicyjny dostęp do najważniejszych funkcji.

Rodzaj mocowania kamer sportowych zależy od uprawianej dyscypliny sportu. Dla rowerzystów, narciarzy, snowboardzistów czy uprawiających sporty wodne ważne będzie stabilne umiejscowienie sprzętu na kasku lub goglach. Inni potrzebują wiązań na klatce piersiowej. Większość kamer posiada w zestawie dodatkowe mocowania, przedłużki lub statywy, dzięki którym można umieścić urządzenie np. na ramie roweru, masce samochodu czy w plecaku.

Wszystko zależy także od tego, do czego będziesz używać kamery i jakie są Twoje umiejętności w nagrywaniu materiału. Amatorzy powinni na początek wyposażyć się w prosty model z predefiniowanymi ustawieniami fabrycznymi i różnymi trybami nagrywania, dzięki którym kamera sama dostosowuje się do panujących warunków. Szczególnie atrakcyjne są tryby slow motion i time lapse. Dziś, nawet tańsze modele kamer sportowych umożliwiają nagrywanie tego typu materiału.

Tu liczy się jakość obrazu – rozdzielczość, liczba klatek i jego stabilizacja. Dziś standardem, nawet w modelach średniej półki cenowej jest Full HD, a nawet 4K. Tak samo istotna jest liczba klatek, która decyduje o płynności obrazu. Warto zaopatrzyć się w kamerę o szerokokątnym obiektywie – nie tracimy czasu na kadrowanie. Ważne, by kamera potrafiła fotografować przynajmniej w rozdzielczości 12 Mpix.

Dziś obsługujemy kamery sportowe przez dedykowane aplikacje na smartfony, co szczególnie przydaje się, gdy sprzęt nie ma wbudowanego ekranu. Kluczem jest łączność WiFi i Bluetooth. Maniacy social media powinni wybrać model pozwalający na transfer materiału jako live stream.

Oto kilka naszych typów w przedziałach cenowych od 300 do blisko 2,5 tysiąca złotych. Rynek budżetowych modeli dla użytkowników-amatorów i osób, które nie uprawiają sportów ekstremalnych oferuje wiele interesujących propozycji. Mimo, że w najniższym przedziale cenowym – od 300 do 500-600 złotych – nie znajdziemy mocnego 4K, dokładnego slowmotion czy opcji time-lapse, to filmy w Full HD robią duże wrażenie.

Ciekawą opcją jest zakup Xiaomi Yi. Kamera wyposażona jest w solidny i płynnie działający procesor Ambrella A7LS. Model cechuje prostota w obsłudze i intuicyjny interfejs. Możemy skorzystać z trybów jak time lapse (kamera posiada wbudowany gwint do statywu) czy burst, a także nagrywać w 2K (30 klatek na sekundę). Modelem tym wykonamy fotografie o rozdzielczości 16 Mpix. Minusem Xiaomi Yi jest brak ekranu (ale mobilna aplikacja pozwala na szybkie sterowanie kamerą). Nie jest to  wodoszczelny model, sprzedawany bez żadnych akcesoriów. Będzie jednak dobrym wyborem dla początkujących.
Uprawiasz sporty wodne? Wybierz wodoodporny Lamax X8 Electra. Za blisko 400 złotych otrzymujemy sprzęt pełen istotnych funkcji, jak WiFi, G-Sensor z opcją automatycznej orientacji obrazu w czasie rzeczywistym, opcję time lapse (z zapisem co 3, 5, 10, 30 lub 60 sekund), manualną korekcję obrazu, w tym balans bieli i ekspozycji oraz tryb samochodowy. Na uwagę zasługuje jakość Full HD 1080p 60 fps z kompresją do H.264 i bitrate nawet do 30 Mbps, co jest rzadkie w budżetowych modelach. Minusy? Przede wszystkim - przeciętna jakość zdjęć. Choć mamy możliwość nagrywania w 2K, a nawet w 4K, to szybkość klatek pozostawia wiele do życzenia (odpowiednio 25 i 10 kl/s). Kamera jest jednak solidnie wykonana i ma bogate dodatkowe wyposażenie.

Jeśli mamy możliwość zainwestowania większej sumy pieniędzy, warto przyjrzeć się popularnemu modelowi GoPro, czyli Hero 5. W tej niewielkiej kamerce kryje się WiFi i Bluetooth, a także rozbudowany GPS i dwucalowy ekran z wytrzymałą powłoką. Model amerykańskiego potentata pozwala na nagrywanie filmów w jakości UltraHD 4K w 30 FPS (2,7K oferuje 60 kl/s), wyposażono go również w cyfrową stabilizację obrazu. Mamy tu aż trzy wbudowane mikrofony stereo co oznacza wyjątkową czystość dźwięku i opcję głosowego sterowania kamerą. Hero 5 jest wodoszczelny i można z nim zanurzać się do 10 metrów. Aby nagrywać filmy do 60 metrów pod wodą wystarczy dodatkowa obudowa GoPro Super Suit. Jedyną wadą tego modelu jest cena. Za ok. 1300 złotych otrzymamy sprzęt wart wydanych pieniędzy. Koszt zakupu możemy znacząco obniżyć korzystając z kodów rabatowych do sklepów online.

Planujesz zakup naprawdę profesjonalnego sprzętu do różnych zadań? Przyjrzyj się Sony Action Cam FDR-X300. To model, który zachwyci każdego, kto uprawia sporty ekstremalne. Obudowa jest odporna na wilgoć i zarysowania, a także na niskie i wysokie temperatury. W zestawie znajdziemy wodoszczelną obudowę do nurkowania nawet na 60 metrów i pyłoodporną, świetną na pustyni. Mamy tu także pilot RM-LVR3 do umieszczenia na nadgarstku, co znacząco ułatwia sterowanie kamerą. Co cechuje Action Cam? Perfekcyjna stabilizacja obrazu dzięki Balanced Optical SteadyShot, świetna rejestracja ruchu ze względu na dobrej klasy procesor, możliwość nagrywania dobrych jakościowo filmów przy kiepskim oświetleniu. Szerokokątny obiektyw ZEISS® Tessar™ sprawdzi się przy filmowaniu krajobrazów, eliminując zniekształcenia. Action Cam możemy nagrywać w świetnej jakości 4K, jak i Full HD. Mamy tu WiFi, Bluetooth i NFC, a także wbudowany GPS. Ten model Sony pozwala również na tworzenie filmów poklatkowych w przyzwoitej jakości.

Minusy? Nienajlepsza jakość nagrań audio, przymus dokupienia elementów montażowych np. na kask, gdyż nie zostały one dodane do zestawu i cena. Za FDR-X300 musimy zapłacić około 2400-2500 złotych. Kamera warta jest jednak tej sumy, dlatego warto na kod-rabatowy.pl poszukać rabatów i promocji do sklepów online.

Komentarze (2)    dodaj »

  • górnik

    a jak ma się to YI do choćby gopro?

  • japrdz

    Moim zdaniem brakuje choćby YI, w media expercie są w bardzo konkurencyjnej cenie to wskazanych alternatyw

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.