Na Zabytkowej Kopalni Ignacy odbyła się 12. edycja Festiwalu Nauki. Jak co roku, uczestnicy w różnym wieku mieli okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję.
Prelekcje ekspertów z różnych dziedzin
W ramach prelekcji zaproszeni eksperci poruszali tematy ważne i ciekawe dla młodszych i starszych uczestników. Filip Dębowski wprowadził dzieci w świat cyberbezpieczeństwa, tłumacząc, jak przeciwdziałać hejtowi w internecie. Dr Tomasz Rożek opowiedział o selektywnej zbiórce odpadów i zastanawiał się, czy mamy wszystko pod dostatkiem. Marek Żyła zaprezentował tajniki lalkarstwa i sposób przygotowania lalek do spektakli. Dr Bartosz Mazur z Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Rybnika wyjaśnił, jak działa rozkład jazdy komunikacji miejskiej, natomiast Antoni Duda przybliżył siły działające w przyrodzie, takie jak grawitacja, elektryczność i magnetyzm.
Warsztaty chemiczne, matematyczne i fizyczne
Uczestnicy mogli również wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Uniwersytet Rozwoju, Collegium Maius, Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu – Filię w Rybniku, Wulkan Doświadczeń, Akademię Nauki i Rozwoju, rybnicki Sanepid oraz Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespół Szkół Technicznych i II Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Kosmos i astronomia na wyciągnięcie ręki
Kosmiczna Akademia zaprosiła na wirtualne zwiedzanie stacji ISS oraz umożliwiła przymierzenie uniformu astronauty z kaskiem. Obserwacje gwiazd możliwe były dzięki teleskopowi. Przenośne planetarium – Sferyczne Kino – zapewniło podróż w kosmos, a wystawa Astro Hunters przybliżyła działanie akwarium oceanicznego.
Pokazy służb i nowoczesna technologia
Na festiwalu pojawili się przedstawiciele Straży Miejskiej, Policji, OSP Niewiadom oraz Zakładu Karnego z Jastrzębia-Zdroju, którzy zaprezentowali swój sprzęt. Politechnika Śląska Filia w Rybniku zaprosiła do zabawy robotami do programowania, Edukatorium Juliusz oferowało gry i zabawy stymulujące półkule mózgowe, a pracownicy PKO Banku Polskiego prowadzili warsztaty z cyberbezpieczeństwa.
Ekologia i zabawy edukacyjne
Pracownice Urzędu Miasta Rybnika z Wydziału Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, Wydziału Ekologii i Wydziału Gospodarki Komunalnej wraz z firmą EKO sp. z o.o. przybliżały tematy związane z ochroną środowiska, przygotowując liczne gry i zabawy edukacyjne.
Dodatkowe atrakcje i poczęstunek
Na miejscu dostępne były stanowiska SOWA przy Zabytkowej Kopalni Ignacy oraz stanowiska z eksponatami matematycznymi od Collegium Maius. Manufaktura Lody Rzemieślnicze zaserwowała pyszne lody oraz pokazy z użyciem ciekłego azotu, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Organizacja wydarzenia
Festiwal został przygotowany przez pracowników Wydziału Edukacji przy wsparciu sponsorów: ALTRAD BABCOCK EUROPE S.A. oraz PKO Bank Polski S.A.