Miejska Orkiestra Dęta "Rybnik" została laureatem tegorocznej Honorowej Złotej Lampki Górniczej. Muzycy otrzymali nagrodę podczas Koncertu z Gwiazdami z okazji 75-lecia orkiestry i 40-lecia dyrygentury Mariana Wolnego.
Złota Honorowa Lampka Górnicza to nagroda przyznawana szczególnie zasłużonym dla miasta i regionu ludziom kultury. Wyróżnienie Orkiestrze wręczyli prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz Damian Mrowiec, starosta rybnicki.
Działalność Orkiestry, propagującej najlepsze wzorce muzyczne, zasługuje na uznanie. Symbolicznym wyrazem tego uznania jest przyznana Honorowa Złota Lampka Górnicza. Zespół charakteryzuje wysoki poziom, ambitny repertuar i stylowość wykonania. Uroczystości z udziałem MOD „Rybnik” zyskują zawsze niepowtarzalną oprawę – dziękuję za Państwa zaangażowanie w społeczno-kulturalne życia Rybnika i uświetnianie swoją obecnością ważnych dla wspólnoty miejskiej wydarzeń – mówił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Miejska Orkiestra Dęta "Rybnik" jest stowarzyszeniem muzycznym z siedzibą w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach. Została założona w 1947 roku przez Franciszka Pawelca. Kolejnymi dyrygentami byli: Paweł Michalski, Maksymilian Szczyra, Herbert Demel. Od 1984 roku zespół prowadzi Marian Wolny, który jest równocześnie dyrektorem Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach. Dyrygentami Orkiestry są również Adam Baron i Waldemar Nowakowski.
Orkiestra koncertuje podczas znaczących imprez w Rybniku, jak również na terenie województwa śląskiego. Zespół zrealizował wiele międzynarodowych wymian kulturalnych, których efektem było zorganizowanie w Rybniku cyklicznej imprezy jaką jest Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Lira”. W tym roku, festiwal, po pandemicznej przerwie, powrócił w pełnym, międzynarodowym wymiarze.
Orkiestra z licznymi sukcesami reprezentowała Rybnik na festiwalach i konkursach zagranicznych m.in. koncertowała w Czechach, Austrii, Słowacji, Włoszech, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Grecji i na Węgrzech. Do największych osiągnięć artystycznych można zaliczyć: V miejsce na Światowym Festiwalu w Interlaken (Szwajcaria 1993 r.) czy koncert w Bazylice św. Piotra w Watykanie dla Jana Pawła II (Watykan 1991 r.).
Solidarni z Ukrainą
MOD "Rybnik" realizuje coroczny cykl koncertów świąteczno-noworocznych z gwiazdami, w sezonie 2021/2022 występowała między innymi z Cleo, Rafałem Brzozowskim i Rafałem Kozikiem. W poprzednich latach wspólnie z MOD koncertowali: Joanna Spandel, Mieczysław Błaszczyk, Sabina Jeszka, Piotr Tłustochowicz, Anna Wyszkoni, Ewa Farna, Piotr Cugowski, Natalia Kukulska, Kasia Stankiewicz, Kasia Cerekwicka, Kuba Badach, Patrycja Markowska. W marcu 2022 r. Miejska Orkiestra "Rybnik" nagrała hymn ukraiński z towarzyszeniem zespołu wokalnego z Ukrainy w geście solidarności z narodem ukraińskim, dotkniętym wojną.
Marian Wolny jest dyrygentem Miejskiej Orkiestry Dętej „Rybnik”. W tym roku świętuje 40-lecie pracy dyrygenckiej. Jest również inicjatorem Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”, który w 2022 roku odbył się po raz 31. Festiwal przyciąga do Rybnika orkiestry i zespoły mażoretek z Polski, Europy i spoza Unii Europejskiej. W 2022 roku do Rybnika udało się zaprosić m.in. zespół z Ukrainy, co z powodu wojny było trudnym przedsięwzięciem. Marian Wolny wspiera również młodych artystów z Rybnika i regionu, zapraszając ich do współpracy z MOD „Rybnik”.
Podczas wpisującego się w 53. Rybnickie Dni Literatury jubileuszowego koncertu w Teatrze Ziemi Rybnickiej Orkiestrze towarzyszyły wyjątkowe osobistości polskiej sceny muzycznej: Kayah, Piotr Cugowski, Sabina Jeszka, Rafał Kozik oraz wokalistki i wokaliści, związani z Miejską Orkiestrą Dętą „Rybnik”: Oliwia Michalska , Iwona Blacha, Mieczysław Kierpiec, Sabina Kierpiec, Mariusz Wrzyszcz, Rafał Sławomir Kozik , Robert Gryt, Monika Stuchlik, Weronika Gojny-Budniewska, Virginia Chlebowska, Joanna Skowyra, Maja Czyż-Rzazonka, Sabina Jeszka
Orkiestrą dyrygowali: Waldek Nowakowski, Adam Baron, Marian Wolny oraz Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej.