Pomysł uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku zdobył główną nagrodę w VIII edycji Budżetu Partycypacyjnego Młodzieżowej Rady Miasta. Projekt zakłada stworzenie zielonego tarasu – przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej z leżakami i roślinnością, przeznaczonej do odpoczynku, integracji i edukacji ekologicznej.
Nagroda w wysokości 10 tys. zł pochodzi z budżetu miasta Rybnika i zostanie przeznaczona na realizację zwycięskiego pomysłu w roku szkolnym 2024/2025.
Rybniccy uczniowie pełni pomysłów
Do tegorocznej edycji zgłoszono 11 projektów z rybnickich szkół średnich. Inicjatywy koncentrowały się na poprawie warunków nauki, integracji społeczności oraz aktywizacji obywatelskiej. Wśród propozycji pojawiły się m.in. strefy relaksu, mobilne pracownie pierwszej pomocy, ekologiczne trybuny, a także przestrzenie filmowe i artystyczne.
Jak przebiegała procedura wyboru?
Każda szkoła mogła zgłosić jeden projekt, wcześniej wyłoniony w wewnętrznych eliminacjach. Następnie uczniowie prezentowali swoje pomysły przed komisją oceniającą, w której skład wchodzili: prezydent miasta, jego zastępca, koordynator Młodzieżowej Rady Miasta oraz przedstawiciele uczniów.
Spośród wszystkich zgłoszeń wybrano trzy najlepsze inicjatywy. Ostatecznego wyboru dokonali uczniowie klas ósmych rybnickich szkół podstawowych podczas Targów Edukacji.
Finał i wręczenie nagrody
Uroczyste wręczenie czeku na 10 000 zł odbyło się w Halo! Rybnik. Kwota ta pozwoli uczniom z ZSB na zrealizowanie swojej wizji jeszcze w bieżącym roku szkolnym.
– Projekty powstające w ramach Budżetu Partycypacyjnego pokazują, jak kreatywna i zaangażowana jest młodzież. Dzięki ich inicjatywom szkoły zmieniają się w miejsca inspirujące, otwarte i przyjazne – powiedział Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Co udało się zrealizować w poprzednich latach?
To już ósma edycja Budżetu Partycypacyjnego Młodzieżowej Rady Miasta. W poprzednich latach zrealizowano m.in. takie projekty jak:
-
UrsusMeteo (Zespół Szkół Urszulańskich) – ogródek meteorologiczny,
-
TuPowstaje (MY) (I LO) – studio nagrań,
-
Plasticus Copernicus (IV LO) – pracownia plastyczna,
-
Tyglofonia (ZST) – rozgłośnia radiowa,
-
Luft Azyl (ZS Mechaniczno-Elektrycznych) – strefa wypoczynkowa,
-
Nie będzie ICH, nie będzie NAS (I LO) – przestrzeń dla pszczół,
-
Z bele kogo fachman (ZST) – sala szkoleniowa,
-
Pracownia świeżego umysłu (ZSE-U).
Każda z tych inicjatyw pokazuje, jak dużą rolę w kształtowaniu szkolnej rzeczywistości może odegrać młodzież.
Kolejna edycja przed nami
Choć obecna edycja właśnie się zakończyła, już teraz wśród uczniów i nauczycieli pojawiają się nowe pomysły na przyszły rok. Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji należą się gratulacje – ich zaangażowanie to najlepszy dowód na to, że młodzież chce i potrafi mieć realny wpływ na otoczenie.