Wiadomości z Rybnika

Zamieszkaj na Hallera. Nabór wniosków o zawarcie umów najmu mieszkań

  • Dodano: 2022-01-17 06:30, aktualizacja: 2022-01-16 18:56

Wiadomo już, kto zbuduje wielorodzinny budynek przy ulicy Hallera. Rybnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Twój Dom" ogłosiło też nabór wniosków o zawarcie umowy najmu mieszkań.

Zgodnie z informacją Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Twój Dom" Sp. z o.o. z 12 stycznia najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyło konsorcjum: WODPOL Sp. z o.o. z Żywca (lider) i PBO Śląsk Sp. z o.o. z Sosnowca (partner). Cena oferty to 43 188 000 zł. W najbliższych dniach podpisana zostanie umowa z wykonawcą i budowa będzie mogła ruszyć.

Ogłoszony po raz drugi przetarg został rozstrzygnięty po decyzji Rady Miasta Rybnika o zwiększeniu o ponad 11 mln zł wydatków na sfinansowanie objęcia przez miasto  udziałów w spółce TBS "TWÓJ DOM" Sp. z o.o., w związku z wyższymi ofertami złożonymi w przetargu.

To bardzo ważna inwestycja dla miasta. Dlaczego ją realizujemy? Staramy się słuchać ekspertów i specjalistów zajmujących się urbanistyką, a także problemami społecznymi. Ci wskazują, że rozlana zabudowa na obrzeżach miast i bardzo drogie mieszkania proponowane w centrum powodują, że serca miast zamierają, mieszka tam coraz mniej osób, a tym samym likwidowany jest drobny handel i usługi. Stąd aktualny kierunek miasta by w śródmieściu proponować mieszkania komunalne albo te budowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Sprowadzanie ludzi do centrum zaczyna wprowadzać życie w tkankę miejską. Jeżeli kolejne rodziny zamieszkają w Rybniku przy ulicy Hallera, ich potrzeby związane z codziennym życiem – zakupami, usługami – będą generowały ruch w centrum – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Nowoczesna przestrzeń

Zgodnie z założeniami, do końca 2023 roku w centrum Rybnika, na placu przy ulicy Hallera, powstanie nowoczesna przestrzeń z mieszkaniami czynszowymi i lokalami użytkowymi. Powstać ma obiekt dopasowany do kontekstu urbanistycznego, z mieszkaniami i częścią usługową oraz infrastruktura towarzysząca, w tym droga wewnętrzna i ciąg pieszo-jezdny. W szczegółach przedstawia się to następująco: 6 kondygnacji nadziemnych, 80 mieszkań o powierzchni od 38 do 62 metrów kwadratowych wyposażonych w loggie, klatki schodowe z dźwigami osobowymi, 6 lokali użytkowych na parterze, monitoring części wspólnych budynku, pełen dostęp dla osób niepełnosprawnych.  

Towarzystwo Budownictwa Społecznego to rozwiązanie dla osób niezamożnych lub średniozamożnych, które z pewnych przyczyn nie mogą kupić własnego mieszkania, a chcą zamieszkać w nowym mieszkaniu, gdzie czynsz nie jest tak wysoki, jak na wolnym rynku najmu. To przede wszystkim osoby, których dochody wykraczają ponad limity pozwalające na ubieganie się o mieszkanie komunalne, a jednocześnie są zbyt niskie, aby aplikować o kredyt hipoteczny.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Twój Dom" ogłosiło już nabór wniosków o zawarcie umowy najmu mieszkań w budynku wielorodzinnym przy ul. Gen. J. Hallera. Wnioski można składać do 17 lutego br. osobiście w siedzibie rybnickiego TBS-u przy ul. Gliwickiej 1 lub za pośrednictwem poczty.

Nabór dotyczy lokali mieszkalnych wybudowanych przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego. Pierwszeństwo w zawarciu umowy przysługuje najemcom, którzy podpiszą umowę o partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, która to kwota wynosi do 30% kosztów budowy danego lokalu. I tak dla przykładowego mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych maksymalna kwota partycypacji będzie wynosić nieco ponad 71 tysięcy zł. Wysokość miesięcznego czynszu najmu wynosić będzie 5% wartości odtworzeniowej lokalu, którą określa się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Wojewody Śląskiego. Na chwilę obecną dla lokalu 50-metrowego byłoby to około tysiąca złotych – wyjaśnia  Olgierd Zaraś,  Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o.o

Szczegółowe informacje stronie Towarzystwa  Budownictwa Społecznego "Twój Dom", podstrona: Najem krok po kroku.

Zachęca się także do zapoznania się z opisem i kartami poszczególnych mieszkań.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również