Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, którego zabezpieczeniem jest tzw. hipoteka – rzeczowy środek ochrony wierzytelności na nieruchomości. Oznacza to, że gdy klient przestanie spłacać zobowiązanie wynikające z umowy, bank otrzymuje prawo do przejęcia jego majątku nieruchomego. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tym kredycie.
Kredyt hipoteczny - podstawowe informacje
Umowa o kredycie hipotecznym jest wiążąca nie tylko dla klienta, który w wypadku niewywiązywania się z jej warunków ma obowiązek przekazać swoją nieruchomość drugiej stronie, określonej w dokumencie. Na jej podstawie, bank zyskuje obowiązek przekazania klientowi środków pieniężnych, których kwota ustalana jest przez kontrahentów. Wybór najlepszej oferty powinien być dobrze przemyślany, poprzedzony dobrze przeprowadzaną analizą oraz kalkulacjami. Pozwoli to na uniknięcie problemów ze spłatą pożyczki, która obciąża klienta na wiele lat.
Decydując się na kredyt hipoteczny, należy zwrócić szczególną uwagę na koszty takiej pożyczki. Porównując oferty różnych banków, warto przeanalizować oprocentowanie wybranej opcji oraz zapoznać się z wysokością dodatkowych opłat, w tym prowizji. Ostateczny koszt kredytu hipotecznego podwyższa również obowiązkowa składka ubezpieczeniowa. Przybliżoną kwotę, którą poniesiesz po podpisaniu umowy, najlepiej obrazuje tzw. rzeczywista roczna stopa oprocentowania, bardzo często określana skrótem RRSO.
Decydując się na hipotekę, warto zdawać sobie sprawę z roli wkładu własnego, istotnej podczas zawierania umowy pożyczkowej. Im więcej posiadanych pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć, tym mniejsza jest ostateczna kwota kredytu. Wkład własny pozwala również na obniżenie wysokości rat, co także okazuje się być istotnym czynnikiem. W przypadku kredytu hipotecznego, a także innych pożyczek, sprawdzana jest również zdolność kredytowa, tj. realne szanse na spłatę zapożyczenia. Banki najchętniej podpisują umowy z osobami posiadającymi umowę o pracę na czas nieokreślony. Istotne są także zarobki oraz brak innych zobowiązań finansowych.
Obliczanie raty kredytu hipotecznego
Zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny, zapoznaj się z warunkami wcześniejszej spłaty pożyczki. Czasami wiążę się ona z dodatkowymi opłatami – przed podpisaniem umowy warto znać ich kwotę. Warto również dowiedzieć się więcej o kosztach całkowitych. Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego? Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z rozwiązania, którym jest specjalnie przygotowany kalkulator. Jest ona zależna od wielu czynników zmiennych, uwzględnianych przez wskazane narzędzie. Wprowadzenie danych pozwoli na uzyskanie kalkulacji, którą następnie będziesz mógł skonsultować z ekspertem.
Na temat kredytów hipotecznych krąży wiele opinii, również tych negatywnych. Jeśli jednak odpowiednio przygotujesz się do podpisania umowy z bankiem, nie będziesz musiał niczego się obawiać. Szczegółowa analiza i kalkulacje pozwolą na bezpieczne skorzystanie z oferowanej pożyczki.