Wiadomości z Rybnika

Wstrząs w kopalni Rydułtowy. Jeden górnik nie żyje, a ośmiu zostało rannych

  • Dodano: 2019-01-23 07:00, aktualizacja: 2019-01-23 07:20

Wczoraj (22.01) przed północą w Kopalni Węgla Kamiennego "Rydułtowy" doszło do wstrząsu w wyniku czego, jeden górnik zginął, a ośmiu zostało rannych.

Do wstrząsu doszło przed północą, na głębokości 1200 m. Siła tąpnięcia była na tyle duża, że wstrząs był odczuwalny m.in.: w Gaszowicach, Żorach czy Rybniku.

Jeden górnik nie żyje, a ośmiu zostało rannych

W czasie wstrząsu w zagrożonym rejonie w sumie pracowało 19 górników. Zginął jeden górnik, a ośmiu zostało rannych. Większość rannych wyszła z wyrobiska o własnych siłach. Na dole wciąż trwa akcja wydobycia ciała zabitego górnika.

Poszkodowani górnicy trafili do trzech szpitali w Rybniku, Wodzisławiu Śląskim oraz Jastrzębiu.

Silny wstrząs

Według wstępnych ustaleń wstrząs miał magnitudę 3,4. Doszło do niego o godzinie 23:35.

Zmarły górnik to piąta w tym roku śmiertelna ofiara w polskim górnictwie i trzecia w kopalniach węgla.

KWK Rydułtowy

KWK „Rydułtowy” jest najstarszym czynnym zakładem wydobywczym na Górnym Śląsku. Początki działalności kopalni „Rydułtowy” datuje się od 1792 roku. W kolejnych latach swojej powojennej historii kopalnia wchodziła w skład: Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, Zrzeszenia Kopalń Węgla Kamiennego, Rybnicko Jastrzębskiego Gwarectwa Węglowego, Przedsiębiorstwa Eksploatacji Węgla „Południe”. Z dniem 1.04.93r. kopalnia „Rydułtowy” weszła w skład Rybnickiej Spółki Węglowej S.A.,  a od 1 lutego 2003 roku w skład  Kompanii Węglowej S.A.  Od dnia 1 marca 2004 roku kopalnia „Rydułtowy” została połączona z sąsiednią kopalnią „Anna” w Pszowie w jeden zakład górniczy KWK „Rydułtowy-Anna” z siedzibą w Rydułtowach. W 2016 roku Oddział KWK „Rydułtowy-Anna” został ponownie rozdzielony na dwa oddziały: KWK Rydułtowy i KWK „Anna”. Oddział KWK „Anna” został przekazany z dniem 01.04.2016r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Obecnie kopalnia funkcjonuje jako jednoruchowy zakład górniczy, który jest oddziałem Polskiej Grupy Górniczej.

Google NewsSubskrybuj Rybnicki.com z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również