Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Czesława Miłosza już po raz trzeci realizuje Partnerski Projekt Szkół Comenius. Jest to kolejny realizowany przez szkołę francuskojęzyczny projekt współpracy międzynarodowej.
Tym razem działania skierowane są na młodzież i to właśnie młodzi ludzie są głównym podmiotem i odbiorcą projektu dotyczącego ich życia codziennego. Projekt nosi tytuł ”Jour par Jour” czyli „Dzień za Dniem” i jest realizowany jest przez 8 szkół partnerskich – z Polski, Bułgarii, Słowacji, Hiszpanii, Włoch, Francji i zamorskiego departamentu Francji na Morzu Karaibskim- Martyniki. Obecność Martyniki jest pewnego rodzaju ewenementem na skalę kraju, a egzotyczne pochodzenie jej mieszkańców buzi ogólną ciekawość i sympatię.
Koordynatorem projektu na wszystkie kraje jest nauczycielka języka francuskiego Gimnazjum nr 7 pani Marzena Kuś. W ramach projektu uczniowie gimnazjum oprócz atrakcyjnych wyjazdów do szkół partnerskich mają okazję zaprezentować się w rozmaitych obszarach dotyczących ich życia codziennego, zainteresowań oraz problemów. Działania te mają na celu wymianę doświadczeń związanych z życiem i kulturą krajów podczas spotkań z partnerami, ale również poprzez wiele działań podejmowanych w szkole, takich jak: piosenki, wystawy fotografii i książek, przedmiotów, przedstawienia teatralne, konkursy plastyczne, filmy, blogi, video-konferencje oraz korespondencję mailową i listowną, etc. Projekt pomaga także walczyć ze stereotypami, rasizmem i ksenofobią oraz uwrażliwić młodego człowieka na potrzeby innych....
W dniach 25 – 04 lutego 2014 roku odbyła się druga już w tym roku szkolnym wizyta zagraniczna w ramach programu Comenius. Tym razem docelowym miejscem spotkania partnerów projektu była Martynika, zaś gospodarzem spotkania byli nauczyciele oraz uczniowie z Lycée D’Enseignement Général et Technologique Agricole de Croix-Rivail w Ducos. Oprócz koordynatora projektu, M. Kuś i nauczycielki języka polskiego Iwony Kajdany-Switaj szkoła gościła również przedstawicieli pozostałych szkół partnerskich.
W trakcie pobytu na Martynice goście mieli możliwość poznania szkoły oraz zasad jej funkcjonowania, porównania systemów edukacyjnych w różnych krajach, przedstawienia prezentacji na temat tradycji regionalnych różnych zakątków Europy, a przede wszystkim odkrycia kultury społeczności żyjącej na tej malowniczej wyspie. Poznaliśmy tradycje rodzimych mieszkańców Martyniki, w większości będącymi potomkami dawnych niewolników. Byliśmy z wizytą w Radzie Regionu w Fort de France-stolicy wyspy, gdzie spotkaliśmy się z panią wiceprezydent. Zwiedziliśmy dawne plantacje trzciny cukrowej oraz destylarnie rumu, który jest głównym produktem Martyniki. Zwiedziliśmy ruiny miasta Saint Pierre leżącego u stop wulkanu, muzeum trzciny cukrowej oraz muzeum cesarzowej Józefiny. Żeglowaliśmy łodziami Yole, które są spotem narodowym Martyniki. Oprócz tych wszystkich wrażeń mieliśmy okazję degustować typową kuchnię kreolską. Wizyta na Martynice była bardzo udana i przyniosła wiele wrażeń.
Koordynatorka projektu Marzena Kuś udzieliła wywiadów dla gazety, radia i telewizji Martynika1, gdzie opowiadała o projekcie, jego celach oraz o swojej szkole.