Wiadomości z Rybnika

Wigilia i Wielki Piątek wolne od pracy? Do Sejmu trafił projekt ustawy

  • Dodano: 2018-12-11 11:00

Wolna Wigilia Bożego Narodzenia i wolny Wielki Piątek w 2019? Do Sejmu trafił projekt ustawy. Złożyli go posłowie PSL i UED. Wnioskodawcy wskazują na szczególne znaczenie tych dni dla wierzących Polaków.

W całym roku kalendarzowym mamy ustawowo 13 dni wolnych od pracy, ale już niebawem ta liczba może się zwiększyć do 15 dni. W uzasadnieniu projektu ustawy możemy przeczytać, że istotą wigilii jest "przyjście na świat Chrystusa jako Człowieka, dlatego też mocno akcentowany jest element rodzinny". Posłowie podkreślają, że pracodawcy w tym dniu i tak wprowadzają skrócony dzień pracy, "umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta". Autorzy projektu dodają, że wigilia Bożego Narodzenia jest dniem wolnym w wielu krajach europejskich m.in.: w Danii, Bułgarii, Czechach, Estonii, Finlandii czy Irlandii.

W uzasadnieniu uczynienia Wielkiego Piątku dniem ustawowo wolnym od pracy wnioskodawcy podali, że to jedno z najważniejszych świąt religijnych dla katolików. Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego - upamiętniający sąd nad Chrystusem i jego męczeńska śmierć. Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy w 14. krajach należących do Unii Europejskiej m.in.: w Austrii, Bułgarii, Hiszpanii i Finlandii.

Jeśli projekt ustawy przejdzie przez parlament i podpisze go prezydent, ustawa może obowiązywać już od 1 stycznia 2019!

Czy 24 grudnia i Wielki Piątek powinno być wolne? Dajcie znać, głosując w naszej sondzie!


Źródło: Redakcja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również