Wiadomości z Rybnika

Warsztaty Fotografii Podróżniczej

  • Dodano: 2014-02-17 08:00, aktualizacja: 2014-02-16 21:07

W dniu 22 marca (sobota) 2014 r. w ramach Festiwalu Podróżników ROZJAZDY 2014 w godz. 11.00 - 14.00 odbędą się bezpłatne WARSZTATY FOTOGRAFII PODRÓŻNICZEJ.

Warsztaty poprowadzi Marek Waśkiel - znany fotografik i dziennikarz, podróżnik, red. naczelny e-magazynu o fotografowaniu i podróżach FotoGeA.com www.fotogea.com.

Opis warsztatów w kilku punktach:
- czy istnieje fotografia podróżnicza?
- czy da się równocześnie podróżować i ciekawie fotografować?
- dlaczego trzeba zapamiętać, że to nie aparat robi zdjęcia?
- czy każdy fotografujący podróżnik jest dobrym fotografem?
- jak fotografować aby zdjęcia opowiadały ciekawą historię?
- jak budować interesującą fotograficzną opowieść z podróży?

Zgłoszenia na warsztaty przyjmuje Krzysztof Łapka - mail: dkchwalowice@wp.pl ,
tel. 513064196. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, mail, nr telefonu.
Ilość uczestników warsztatów jest ograniczona.

Po warsztatach, o godz. 14.30 odbędą się wernisaże wystaw fotografii Marka Waśkiela:  
- w Galerii Fotografii DeKa wystawa  pt. „Na wschodzie bez zmian”
- w Galerii Drugiego Planu wystawa pt. „Dziki Zachód - parki narodowe USA”
Wystawy będą prezentowane w galeriach do dnia 30.04.2014 r. - wstęp wolny.

Tego dnia o godz. 15.30, również w ramach Festiwalu, Marek Waśkiel zaprezentuje swój autorski pokaz pt. „Obrazki z przydroża”.


Na wschodzie bez zmian
Marek Waśkiel od lat fotografuje wschodnie nadgraniczne fragmenty Polski. Od Suwalszczyzny i Podlasia na północy, po Roztocze i Bieszczady na Południu. Koncentruje się głównie na rejestrowaniu naturalnego krajobrazu tych okolic oraz przemijającego piękna wiatraków, wiejskich chałup czy
zapomnianych cmentarzyków. Zdjęcia, które powstają podczas wielu podróży i wędrówek nacechowane są dużo ilością ciepłego koloru i płynącej z niego radości. Nie ma w nich smutku, ponieważ autor koncentruje się na pięknie rejestrowanych chwil.

Dziki Zachód - parki narodowe USA
Późną jesienią parki narodowe zachodnich stanów USA nagle pustoszeją. Znikają turyści i zaczyna tam królować przyroda i cisza. Bez wątpienia to najlepsza pora na spokojne podróżowanie po Dzikim Zachodzie. Wybór kilkudziesięciu zdjęć przedstawia krajobrazy najciekawszych parków narodowych zachodnich stanów USA.


Marek Waśkiel - fotografik i dziennikarz, podróżnik pracujący m.in. dla magazynów National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat, Twój Urlop, tygodników i dzienników: Rzeczpospolita, DZIENNIK. Autor albumów fotograficznych, przewodników turystycznych, miłośnik dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Był fotoedytorem w miesięczniku PODRÓŻE i zastępcą red. naczelnego miesięcznika Poznaj Świat obecnie jest red. naczelnym e-magazynu o fotografowaniu i podróżach FotoGeA.com www.fotogea.com.
W programie Festiwalu Podróżników ROZJAZDY - Rybnik 21-23.03.2014 r. są ponadto: warsztaty artystyczno-podróżnicze dla dzieci, spotkania z książką podróżniczą, prezentacje filmów w Konkursie Filmowym „Podróże małe i duże”, pokazy slajdów, spotkania i prezentacje.
Zaproszeni podróżnicy: Aneta Skórnicka, Bartek Szaro i Patryk Świątek, Marek Waśkiel, Grzegorz Petryszak, Aldona Filipek, Grzegorz Michałek, Agnieszka Obszańska, Jacek Torbicz.
Gościem specjalnym festiwalu będzie Arkady Radosław Fiedler.
Na Festiwalu również - kiermasze: sprzętu turystycznego, książek podróżniczych, rękodzieła etnicznego i ciepły bufet. Cena biletu na jeden dzień - 20 zł., karnet na dwa dni - 30 zł.
Organizatorami VI edycji Festiwalu są Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl, Stowarzyszenie Podróżników MAHAKAM oraz EXTREME Group www.extremegroup.pl.


PROGRAM :
21.03.2014 (piątek)
Aneta Skórnicka - Z wizytą w Ameryce Południowej
- warsztaty artystyczno-podróżnicze dla dzieci (SP nr 35 w Rybniku) o godz. 10.45
Bartek Szaro i Patryk Świątek - PARAGON Z PODRÓŻY - spotkania z książką podróżniczą:
- Autostopem do Gruzji (PiMBP Filia nr 8 - uczniowie SP nr 34 w Rybniku) o godz. 11.00
- Indie bez Taj Mahal (Dom Kultury Chwałowice) o godz. 18.00 - wstęp wolny.

22.03.2014 (sobota) - Dom Kultury Chwałowice
11.00 - 14.00  Marek Waśkiel - Warsztaty Fotografii Podróżniczej  - zapisy.
14.30   Marek Waśkiel  - wernisaż wystaw fotografii:
            „Na wschodzie bez zmian” i „Dziki Zachód - parki narodowe USA” - wstęp wolny.
15.00   Konkurs Filmowy „Podróże małe i duże” - prezentacja nagrodzonych filmów.
15.30   Marek Waśkiel - Obrazki z przydroża
16.30   GOŚĆ SPECJANY FESTIWALU - Arkady Radosław Fiedler
            - Wyprawa do współczesnych Majów
18.00   Grzegorz Petryszak - Zapomniany Kaukaz
19.30   Grzegorz Michałek - Piekło i Niebo - o wędrówce w pionie

23.03.2014 (niedziela) - Dom Kultury Chwałowice
14.00   Aldona Filipek - Mozambik - o zwycięstwie miłości nad biedą
15.30   Aneta Skórnicka - Ameryka Południowa od nowa
17.00   Agnieszka Obszańska - W poszukiwaniu dźwięku
18.30   Jacek Torbicz - Trobriandy - wyspy z "Życia seksualnego dzikich"


Sylwetki podróżników:
Arkady Radosław Fiedler - z wykształcenia geograf i belfer, z zamiłowania podróżnik i muzeolog, współtwórca i współwłaściciel rodzinnego Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera i Ogrodu Kultur i Tolerancji w Puszczykowie pod Poznaniem www.fiedler.pl. Od trzech kadencji jest Posłem na Sejm RP. Sześciokrotnie podróżował w towarzystwie swojego ojca podróżnika i pisarza, Arkadego Fiedlera, do Azji, Afryki i obu Ameryk. Następnie sam odbył samotne wyprawy, m. in. do Peru śladami starych kultur andyjskich; do Ekwadoru, by spotkać się z fenomenem długowiecznych ludzi, żyjących na południu kraju; czy do Meksyku na spotkanie ze współczesnymi Majami, zamieszkującymi stan Chiapas, graniczący z Gwatemalą. Swoje podróże opisał w książkach: „Barwny świat Arkadego Fiedlera”, „Wabiła nas Afryka Zachodnia”, „Najpiękniejszy ogród świata”, „Gloria Andów”, „Majowie. Reaktywacja”. Arkady Fiedler zajmie nas pasjonującą opowieścią o życiu współczesnych Majów.

Aneta Skórnicka - magister sztuki z wykształcenia, podróżnik-rysownik z zamiłowania. Od lat prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci w Polsce, Francji, Hiszpanii, Ameryce Południowej. Interesuje się nowoczesną edukacją, metodami i formami rozwijania postawy twórczej i wspierania dzieci w ich naturalnej kreatywności. Opowie o swojej rocznej podróży po Ameryce Południowej, którą odbyła z katalońskim przyjacielem Francesc Garretą. Przemierzali bezdroża Peru, Kolumbii, Argentyny, Boliwii, Ekwadoru i Chile, ona – rysując, on – fotografując i pisząc. Wzorem Ryszarda Kapuścińskiego wyruszyli na spotkanie z Innym, wiedząc że oni sami są tym Innym dla mieszkańców Ameryki Południowej. Strona: www.caminalma.blogspot.com. Aneta zabierze nas do dżungli amazońskiej i małych wiosek andyjskich, na pustynię Atacama i do wielkich metropolii. Jednak przede wszystkim będzie to opowieść o niezwykłych spotkaniach.

Grzegorz Michałek - pochodzący z Cieszyna, szef wyszkolenia Grupy Beskidzkiej GOPR, jest rekordzistą największej deniwelacji świata. Dokonał zejścia na suche dno - 2080 m najgłębszej jaskini świata Krubera-Woronia (znajdującej się w Masywie Arabiki na pograniczu Abchazji i Gruzji), a później wejścia na wysokość 8250 m na Mount Evereście w Himalajach. Tak nisko i tak wysoko jednocześnie nikt nie był. Piekło i Niebo  Grzegorza Michałka, to wędrówka w pionie. Strona projektu Niebo i Piekło: www.kagb.pl/hh/.

Aldona Filipek - w maju 2013 na ponad dwa miesiące pojechała do Mozambiku, żeby pomagać dzieciom. Rok przed wyjazdem wstąpiła do wspólnoty "Głos na pustyni" gdzie dowiedziała się o organizacji misjonarskiej Iris Ministries Rollandy i Heidi Baker, która od 1995 roku pomaga najuboższym w Mozambiku. Ten wyjazd na wolontariat zdecydowanie zmienił jej światopogląd. Pierwsze zetknięcie z Afryką było dla niej bardzo trudne. Zobaczyła też Mozambik, który umiera z głodu. Aldona Filipek opowiada o ciężkim losie mozambijskich dzieci. To właśnie one najwięcej ją nauczyły podczas tych dwóch miesięcy. "Dzieci z Mozambiku nauczyły mnie miłości i dzielenia się"

Grzegorz Petryszak - dziennikarz, autor przewodników po górach Bułgarii i Włoszech, właściciel Klubu Podróżników Gotramping www.gotramping.pl, który specjalizuje się w organizowaniu wyjazdów na Kaukaz: Gruzja i Armenia, Iran i Uzbekistan. Klub stawia na turystykę trampingową. Z Grzegorzem wyruszymy w podróż do Zapomnianego Kukazu. Pojedziemy przez winne wzgórza na wschodzie Gruzji do jednego z najstarszych monastyrów - David Gareji. Wdrapiemy się na zbocza Kaukazu oraz wykąpiemy się w Morzu Czarnym. A przede wszystkim doświadczymy gościnności Gruzinów.

Agnieszka Obszańska - dziennikarka radiowej TRÓJKI www.polskieradio.pl/Trojka.  Współtworzy i prowadzi audycje, montuje dźwięki na potęgę, a efekty można usłyszeć w Terenie Kultura , Mówię TAK, Radiowym Domu Kultury. Odbywa liczne kulturalne i muzyczne podróże po Polsce i świecie. Za jej sprawą odbędziemy muzyczną podróż po świecie W poszukiwaniu dźwięków.

Jacek Torbicz - geograf i dziennikarz, autor programów radiowych i wieloletni redaktor naczelny magazynu "Globtroter". Był w stu kilkudziesięciu krajach na siedmiu kontynentach. Szczególnie ceni sobie podróże w miejsca trudne, takie jak Somalia lub Afganistan. Wraz z Markiem Tomalikiem prowadził przez lata audycje podróżnicze w Radio Kraków. Obecnie łączy pasję z pracą, prowadząc biuro podróży Prestige Holidays & Tours www.egzotyka.tv.  W Rybniku opowie o mieszkańcach Wysp Trobrianda, gdzie sto lat temu mieszkał i pracował Bronisław Malinowski, światowej sławy polski antropolog i podróżnik.
Bartłomiej Szaro i Patryk Świątek - spędzili w podróży wiele dni i nocy, nałogowo jeżdżąc na własną rękę. Obalają mit, jakoby podróżowanie było czymś niesamowicie kosztownym, wręcz ekskluzywnym. Wierzą, że wszystko da się zorganizować i nie ma pomysłów bardziej lub mniej realnych, marzenia realizuje chęć a nie pieniądze. Prowadzą bardzo popularny serwis internetowy Paragon z podróży www.paragonzpodrozy.pl , który w 2011 roku zdobył nagrodę w kategorii "Podróże i szeroki świat" oraz nagrodę główną Blog Roku 2011. Napisali książkę pt. „Paragon z podróży. Poradnik taniego podróżowania” - doskonale motywującą do działania.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również