Rybnik - portal miejski Rybnicki.com

Wiadomości z Rybnika

W śródmieściu powstaje kontrapas rowerowy

  • Dodano: 2017-03-24 07:45, aktualizacja: 2017-03-23 12:28

Na jednokierunkowej ulicy Rybnickiego w centrum Rybnika, zostanie wydzielony pas ruchu dla rowerów, ciągnący się pod prąd ulicy - tzw. kontrapas. To dobra wiadomość dla wszystkich rowerzystów. Prace przy wyznaczaniu kontrapasa zaplanowano na czwartek, 23 marca.


Tym samym rybnicki magistrat rozpoczyna wdrażanie projektu zwiększania dostępności ruchu rowerowego w śródmieściu. Latem tego roku powstaną kolejne, analogiczne rozwiązania oraz pasy rowerowe m.in. na ulicach 3 Maja, Wodzisławskiej, Zebrzydowickiej, Raciborskiej, Na Górze.

Pomysł kontrapasów na rybnickich ulicach pojawił się już w trakcie prac nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej 2016 roku” - mówi Jan Fiałkowski, architekt, rybnicki Oficer Rowerowy – Jesteśmy przekonani, że kontrapasy w mieście znacznie ułatwią rowerzystom poruszanie się po mieście na najbardziej zatłoczonych ulicach. Na odcinkach, na których będą w przyszłości wyznaczane, często nie ma miejsca na dodatkowe drogi rowerowe, zaś jezdnia zwyczajnie w świecie jest za szeroka względem obowiązujących przepisów. Na drogach tych często rowerzyści jeżdżą nielegalnie pod prąd lub korzystają z chodników. Po wprowadzeniu kontrapasów jazda rowerem będzie znacznie bezpieczniejsza i przyjemniejsza. Musimy dać mieszkańcom realną alternatywę i możliwość efektywnego poruszania się po mieście.


Warto dodać, że kontrapasy dla rowerów to rozwiązanie, które skutecznie sprawdza się w Europie i jest powszechnie stosowane w miastach Niemiec, Austrii, Holandii czy Danii. Coraz częściej kontrapasy są też wyznaczane w polskich miastach. Pionierami tego rozwiązania w naszym kraju były m.in. Kraków, Gdańsk, Warszawa, Wrocław i Radom. Warto dodać, że mimo początkowych obaw, nie doszło na nich do żadnego poważnego zdarzenia drogowego z udziałem rowerzystów.W Rybniku na takich zasadach funkcjonował do tej pory jedynie krótki fragment ulicy Targowej. W zeszłym roku pilotażowo dopuszczono również na mniej ruchliwych ulicach kontraruch, bez wprowadzania wydzielonych pasów. Na ulicach tych nie zanotowano żadnych niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów.Decyzja o wyznaczeniu kontrapasa na ul. Rybnickiego i innych rybnickich ulicach cieszy szczególnie rowerzystów:

To świetna wiadomość, nareszcie” – przyznaje Bartosz Giemza, Mistrz Polski w olimpijskiej dyscyplinie BMX Racing, rowerzysta. – Kontrapasy umożliwiające jazdę rowerem w obu kierunkach to sprawdzone rozwiązanie, którego zazdrościliśmy innym miastom. Kontrapas poprawia wzajemną widoczność rowerów i aut poruszających się po ulicy. Na przykład w Krakowie podobne rozwiązania skutkują zminimalizowaniem ryzykownych zdarzeń praktycznie do zera. Zwężona jezdnia przestaje kusić amatorów zbyt szybkiej jazdy a mieszkańcy zyskują bezpieczniejszą przestrzeń w swoim otoczeniu - dodaje.

W śródmieściu powstaje kontrapas rowerowy

Pokaż na mapie

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.