Wiadomości z Rybnika

Turnusy dla dzieci z problemami oddechowymi

  • Dodano: 2021-07-21 08:30, aktualizacja: 2021-07-22 08:15

Cztery turnusy w Kołobrzegu z rehabilitacją oddechową dla dzieci z miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Polsce – Fundacja Polsat zaprasza do udziału w projekcie "Verano dla dzieci".

W ramach projektu Fundacja wraz z Centrum Zdrowia i Relaksu „Verano” w Kołobrzegu zorganizuje serię turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci z przewlekłymi chorobami dolnych i górnych dróg oddechowych oraz dla dzieci z mukowiscydozą.

Turnusy rehabilitacyjne będą organizowane od października do grudnia 2021r. w Centrum Zdrowia i Relaksu Verano w Kołobrzegu. Są skierowane do dzieci mieszkających w czterech miastach województwa śląskiego, w których zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych w kraju. Mowa o Rybniku, Pszczynie, Zabrzu i Wodzisławiu Śląskim.

Liczba małych pacjentów z chorobami układu oddechowego stale rośnie

A to w konsekwencji może powodować niepełnosprawności. Nie możemy stać obojętnie wobec tej sytuacji, która wynika m.in. z powracających corocznie problemów ze smogiem w wielu miastach Polski. Szybka reakcja i wczesne leczenie może zatrzymać lub ograniczyć negatywne skutki chorób dróg oddechowych, temu ma służyć specjalistyczna rehabilitacja oddechowa w Kołobrzegu – mówi prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat.

W jednym turnusie rehabilitacji oddechowej weźmie udział 20 dzieci, każdy z jednym opiekunem. Podczas takiego turnusu udział może wziąć jedno dziecko chore na mukowiscydozę. Turnusy są finansowane przez Fundację Polsat oraz Partnerów. Uczestnicy pokrywają koszty dojazdu. 

Dzieci podczas turnusu będą korzystały z wszechstronnej rehabilitacji pulmonologicznej na profesjonalnym i atestowanym sprzęcie oraz z zajęć rehabilitacyjnych indywidualnych i grupowych w sali ćwiczeń.  Opiekę medyczną nad małymi pacjentami sprawować będą m.in.: lekarz pediatra, zespół  fizjoterapeutów, pielęgniarka pediatryczna, psycholog dziecięcy.

Celem końcowym rehabilitacji oddechowej jest zatrzymanie lub ograniczenie negatywnych skutków schorzenia podstawowego, a także zwiększenie siły i wytrzymałości dziecka, umożliwienie prawidłowego toru rozwoju fizjologicznego, obniżenie poziomu lęku i depresji związanych zawsze z chorobą przewlekłą, a także poprawienie kontaktów socjalnych  z rówieśnikami – informuje Fundacja Polsat.

"Verano dla dzieci" – dla kogo?

Zgłoszenia z pełną dokumentacją mogą przysłać na adres Fundacji Polsat rodzice/opiekunowie dzieci w wieku od 3 do 18 lat, które zmagają się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego powstałymi w skutek  zanieczyszczonego powietrza i smogu (np. dysplazja oskrzelowo-płucna, astma, zwłóknienia płuc, mukowiscydoza, choroby rzadkie, dzieci po zabiegach torakochirurgicznych, powikłania po gruźlicy). Szczegółowe informacje dotyczące zasad kierowania dzieci na turnus, wzory skierowań oraz regulamin korzystania z turnusów na stronie www.fundacjapolsat.pl w zakładce dotyczącej projektu „Verano dla dzieci”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również