Wiadomości z Rybnika

"Rybnik przyjazny Seniorom"- Wsparcie dla najstarszych mieszkańców miasta

 • Dodano: 2021-07-20 12:00

W naszym mieście często słyszy się o prężnie działającej Młodzieżowej Radzie Miasta Rybnik, ale nie tylko ona działa aktywnie. W Rybniku dobrze prosperuje także Rada Seniorów, która powstała z myślą o najstarszych mieszkańcach naszego miasta i ma za zadanie służyć im pomocą. Rada Seniorów powołana została w listopadzie 2014 roku, natomiast działalność rozpoczęła się w lutym 2015 roku.

Dla kogo działa Rada Seniorów? 

Rada Seniorów działa dla osób powyżej 60. roku życia, natomiast nie jest to stała, określona definicja seniora. Bez względu na określony wiek, Rada stara się pomagać wszystkim, którzy się do niej zgłoszą.

W mediach społecznościowych, rzadziej porusza się tematy związane z problemami starszych mieszkańców, którzy często pozostają, zdani sami na siebie. Szczególnie w czasach trwającej pandemii.  Dlatego też w Rybniku założona została Rada Seniorów, by zająć się problemami, z którymi borykają się osoby starsze.

Czym zajmuje się Rybnicka Rada Seniorów?

Działa ona na rzecz starszych mieszkańców w postaci doradczej jak i stara się rozwiązać problemy każdego, kto się do nich zgłasza. Rada ma swoje dyżury pracy w każdy wtorek w godz. 10:00-12:00 w Urzędzie Miasta Rybnika, ul. Bolesława Chrobrego 2, pok. 213.

Oprócz możliwości konsultacji z członkami Rady prowadzi ona Program "Rybnik Przyjazny Seniorom". Podstawą do korzystania z ulg w ramach programu jest Ogólnopolska Karta Seniora-Miasto Rybnik, którą wydaje Rada. Osoby zainteresowane, mogą odebrać taką kartę podczas cotygodniowych dyżurów.

"Rybnik Przyjazny Seniorom" 

Celem tego programu jest aktywizacja osób po 60 roku życia i kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych w społeczeństwie.

Jego głównym zadaniem jest ułatwienie seniorom dostępności do usług kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. 
Realizowane poprzez proponowanie osobom po 60 roku życia różnego typu ulg przez partnerów programu, którymi są jednostki organizacyjne miasta oraz podmioty prywatne, które zawrą z Miastem porozumienia o współpracy.

Rybnicka Rada seniorów zajmowała się również takimi działaniami jak:

 • Rybnickie Dni Seniora
 • Opłatkowe spotkanie seniorów
 • Juliusz dla seniorów
 • Seniorze-masz prawo!
 • Dla poetów 60+
 • Zostań Silnym Seniorem
 • Halo, aktywni 60+
 • Policja i prawnicy dla seniora

To tylko jedne z wielu działań Rady, które urozmaicają życie rybnickich seniorów. Podczas pandemii członkowie Rady Seniorów udzielili wsparcie, dla tych którzy przebywali na kwarantannie, powstał również "Telefon dla Seniorów", który ma służyć potrzebującym porozmawiać z drugą osobą. Seniorzy są wysłuchani i wsparci dobrym słowem, dzięki temu nie czują się osamotnieni.  Ułatwia im to także udział w życiu społecznym oraz realizowanie aktywności rekreacyjnych bądź kulturalnych.

Ostatnio Rada zajęła się udostępnieniem autobusowej linii A dla seniorów, która ma zapewnić przede wszystkim dogodne połączenia dla najstarszych mieszkańców.

Seniorzy na Facebooku!

Rybnicka Rada Seniorów prowadzi również swój profil na Facebooku, który służy do przekazywania informacji o działalności rady oraz o różnych ofertach i dziedzinach w życiu społecznym, skierowanych do rybnickich seniorów. Na bieżąco pojawiają się posty z ważnymi informacjami, a nawet fotorelacje z różnych działań i spotkań.

W Rybniku znajdziemy również sporo miejsc, które przeznaczone są dla starszych mieszkańców. Takim miejscem są np. Kluby czy Domy Seniora. Miasto oferuje także sporo programów dla seniorów, stowarzyszenia, dotacje, a także gazetę "Głos Seniora" oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rybniku. Jak widać, w naszym mieście życie po 60. roku życia dopiero się zaczyna! 

Czy ktoś z Waszego otoczenia korzysta ze wsparcia Rady Seniorów? Piszcie w komentarzach!


Źródło: Sara Konopelska

Komentarze (1)    dodaj »

 • Seniorka

  Seniorka dziękuje za wartościowe informacje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również