Wiadomości z Rybnika

Trasa linii nr 170 Katowice-Ostrawa wybrana. Spółka CPK przedstawiła wariant inwestorski

  • Dodano: 2023-03-23 08:15, aktualizacja: 2023-03-23 08:24

Budząca ogromne kontrowersje w regionie linia nr 170 Kolei Dużych Prędkości zyskała finalny kształt. Podczas konferencji prasowej spółka CPK na czele z Marcinem Horałą zaprezentowała wariant inwestorski. Którą z czterech wersji trasy wybrano?

W środę 22 marca 2023 r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach podczas konferencji prasowej ogłoszono wariant inwestorski dla linii Katowice – Ostrawa. Mowa o budzącej ogromne kontrowersje ze względu na kwestie wywłaszczeń i wpływu na środowisko, a także funkcjonowanie lokalnych społeczności linii kolejowej nr 170. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział m.in. wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek czy koordynator ds. odc. Katowice - Ostrawa z CPK Maciej Pańczak.

Jak podkreślał podczas konferencji Marcin Horała, wybranie optymalnego wariantu na tym odcinku było wyzwaniem projektowym. Budowa Kolei Dużych Prędkości wymaga bowiem dotrzymania ściśle określonych parametrów technicznych (związanych m.in. z geometrią toru). Górny Śląsk dotknięty jest problemem rozległych szkód górniczych, znajdują się tu również tereny cenne przyrodniczo, a samego planowania nie ułatwiały rozległe tereny zurbanizowane i sąsiedztwo autostrady A1.

Wariant inwestorski CPK/KDP w województwie śląskim wybrany

Który wariant wybrano? Za rekomendowany do realizacji eksperci CPK uznali wariant W72, tzw. granatowy, który przewiduje budowę nowych stacji kolejowych m.in. w Żorach Północnych i Mszanie, powstanie terminala intermodalnego w Wodzisławiu Śląskim, dodatkowy odcinek łączący Wodzisław Śląski i centrum Jastrzębia-Zdroju oraz nowe odcinki do szybkich połączeń m.in. Rybnika i Żor z Katowicami i resztą kraju.

Projekt CPK zapewni włączenie do sieci kolejowej 90-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju, czyli największego dziś miasta w Polsce bez dostępu do kolei. Powstaną nowe dworce i przystanki kolejowe, np. Jastrzębie-Zdrój Centrum i Zachód. W ten sposób nadrabiamy zaległości ostatnich dziesięcioleci. Dzięki inwestycjom CPK na Śląsku kolej obejmie swoim zasięgiem ponad 3,5 mln mieszkańców tego regionu, m.in. Jastrzębia, Żor, Rybnika i Wodzisławia – przekonywał Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Według założeń, CPK w województwie śląskim ma umożliwić znaczące skrócenie czasów przejazdu. Z Katowic do Jastrzębia Zdroju pasażerowie mają dojechać w 50 minut pociągiem regionalnym lub w 35 minut przyspieszonym. Obecnie nie ma takiego połączenia. Do Katowic z Rybnika podróż pociągiem będzie trwać 25 minut (w tej chwili ponad dwa razy dłużej), a z Wodzisławia Śląskiego ok. 40 minut (obecnie ponad godzinę).

Z Żor Północnych do Katowic dojazd koleją ma zająć tylko 20 minut, a z Wodzisławia Śląskiego do Jastrzębia Zdroju kwadrans (obecnie takich połączeń nie ma w ogóle). Z Jastrzębia-Zdroju i Rybnika dojazd do Warszawy ma zabrać tylko 2 godziny.

CPK przyczyni się do wzrostu znaczenia GOP?

Odcinek Katowice – Ostrawa to nie tylko ważna inwestycja kolejowa w regionie Śląska, ale też element transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), czyli docelowo łącznik Katowic, Krakowa i Warszawy z Brnem, Pragą, Bratysławą, Wiedniem i Budapesztem. Nasza inwestycja ma charakter transgraniczny i jest ściśle skoordynowana z działaniami inwestycyjnymi przedsiębiorstwa Sprava železnic, czyli naszym czeskim partnerem – wyjaśnia Mikołaj Wild, prezes spółki CPK podkreślając, że Górny Śląski stanie się w ten sposób istotnym węzłem transportowym w regionie Trójmorza.

Wariant inwestorski dla odcinka Katowice – Ostrawa został wybrany z czterech wariantów – 71, 72, 73 i 74, będących rezultatem łączenia odcinków przebiegu dotychczas analizowanych wariantów 61, 62, 62A, 63, 63A, 64 i 64A. Mapa wariantów dostępna jest na stronie internetowej CPK.

fot. CPK
fot. CPK
fot. CPK
fot. CPK

Wybrana trasa W72 będzie miała ogromny wpływ na sposób funkcjonowania całego powiatu mikołowskiego – w samym Mikołowie ingeruje bowiem w dużym stopniu w tkankę miejską. Na początku trasa wiedzie śladem obecnego połączenia kolejowego, jednak na odcinku od ulicy Fabrycznej zmienia bieg, rozwidla się, a główny szlak zmierza w stronę Łazisk Górnych i Orzesza, które również dzieli niemal na pół.

Wariant W72 ma zapewnić utrzymanie założeń projektowych CPK dotyczących prędkości maksymalnej 250 km/godz. i skrócenia czasów przejazdu. Zdaniem ekspertów CPK ma znacząco ograniczyć wyburzenia budynków (wywłaszczenia mieszkańców i właścicieli firm) spośród czterech rozpatrywanych przebiegów i mieć najmniejszy wpływ na korytarze ekologiczne i szlaki migracyjne zwierząt. Finalnie, wybrana opcja zakłada wyburzenie około 550 domów mieszkalnych.

Jak ma wyglądać Centralny Port Komunikacyjny?

Centralny Port Komunikacyjny to budowa ok. 2 tysięcy kilometrów nowych linii (10 tzw. szprych CPK). Nowe linie mają być wykorzystywane do obsługi w pierwszej kolejności pociągów dalekobieżnych, w tym Kolei Dużych Prędkości (z maksymalną prędkością eksploatacyjną 250 km/h i możliwością podniesienia jej w przyszłości do 350 km/h), jak również przez pociągi regionalne i składy towarowe.

Warto zaznaczyć, że wariant inwestorski nie oznacza jego wdrożenia w przedstawionym kształcie. Mieszkańcy terenów, na których ma pojawić się linia kolejowa będą mogli zgłaszać uwagi na kolejnych etapach przed wdrożeniem prac budowlanych całej inwestycji.

Jak coś zostanie wywłaszczone i zdewastowane, to co z tego, że my później przywrócimy sprawiedliwość? Być może, jeśli będziemy mocno na ten temat krzyczeć, to oni [Zjednoczona Prawica- przyp. red.] ze względów wyborczych, może przynajmniej zatrzymają te najgroźniejsze decyzje, czyli te, które niszczą ludziom życie – przekonywał Donald Tusk podczas spotkania w Bytomiu, które odbyło się 17 marca w Hali na Skarpie, cytowany przez serwis Money.pl.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: CPK.pl/Money.pl/konferencja prasowa spółki CPK

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również