Wiadomości z Rybnika

Surowce do produkcji papieru - w jaki sposób są pozyskiwane?

  • Dodano: 2020-06-03 14:45

Papier to surowiec, który może być stosowany na wiele sposobów. Wynika to z jego właściwości oraz metod obróbki surowców. Na czym polega produkcja papieru?

 

Historia papieru – jakie są jego początki?

Pismo to jeden z najważniejszych wynalazków człowieka. To dzięki niemu udało utrwalić się dzieje ludzkości dla potomnych. Aby tak się stało, zapiski musiały być wykonywane na trwałych nośnikach. Jako pierwsze wykorzystano w tym celu gliniane tabliczki. Może nie było to idealne rozwiązanie, jednak umożliwiało utrwalanie cennych informacji. W toku ewolucji człowiekowi udało się wytworzyć znacznie lepsze formy zapisu informacji. W starożytnym Egipcie prym wiódł chociażby papirus. Papier zaś powstał po raz pierwszy w północnych Chinach, w okolicy pierwszego wieku naszej ery. Ojcem tego wynalazku uznaje się Cai Luna, urzędnika cesarze He z Dynastii Han. Opracował on masową produkcję papieru czerpanego. Uzyskiwał go bowiem z łyka drzew, krzewów morwowych oraz odpadów konopnych. Do produkcji papieru pomocne okażą się także łodygi bambusa, len, a nawet słoma ryżowa. Proces produkcji ulegał nieustannej ewolucji. Dzięki temu dziś korzystamy z różnych wersji papieru. Jedne z nich zawierają ścier drzewny, a inne nie.

Surowce do produkcji papieru – jak je dzielimy?

Zasadniczy podział surowców rozróżnia takie wersje jak bibułka, bibuła, papier, karton oraz tektura. W branży stosuje się jednak szereg innych podziałów. I tak ze względu na nośnik informacji wyróżniamy papier gazetowy, książkowy, afiszowy czy biurowy. Struktura papieru uwzględnia natomiast papier drzewny, syntetyczny, bibułę i brystol. Nie brakuje również rozwiązań specjalistycznych. Mamy tu na myśli chociażby papier lakmusowy, papierosowy, toaletowy, czy ścierny. Możliwy jest także podział na dziesięć klas papieru na podstawie analizy składu włóknistego. Te najlepsze otrzymują wówczas ocenę jeden, a najgorsze – dziesięć. Im lepsze surowce do produkcji papieru wykorzystamy, tym lepszą jakość będzie miał nasz końcowy produkt.

Surowce do produkcji papieru – co wykorzystuje się w produkcji?

Do wytworzenia papieru niezbędne są włókna roślinne. Możemy je pozyskać zarówno z drzew, jak i innych roślin. W pierwszym przypadku najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe, bukowe, czy jodłowe. W drugim natomiast sięga się po len, bawełnę, konopie, słomę zbóż oraz trzcinę. Surowce do produkcji papieru można także uzyskać w wyniku procesów wtórnych. Dlatego wiele firm korzysta z makulatury czy materiałów wykonanych z włókien roślinnych. Surowce do produkcji papieru oferują także specjalistyczne firmy. Ich oferty są dostępne w sieci. Pod tym linkiem znajdziesz jedną z nich http://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/. Pozyskane włókna poddaje się obróbce chemicznej lub mechanicznej. W pierwszym przypadku efektem końcowym jest masa celulozowa, a w drugim – ścier drzewny. Surowce do produkcji papieru są więc bardzo szeroką grupą. Dzięki temu firmy nie mają problemu z dostosowaniem ich do konkretnego przeznaczenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.