Wiadomości z Rybnika

Serce Ignacego znowu zabiło

  • Dodano: 2021-06-11 06:30, aktualizacja: 2021-06-10 22:08

Widok działającej maszyny parowej szybu "Kościuszko"- serca Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu - sprawił, że świadkom tego wydarzenia mocniej zabiły serca.

Uruchomienie parowej maszyny wyciągowej to jeden z najważniejszych etapów trwającej rewitalizacji kopalnianego kompleksu, a docelowo największa turystyczna atrakcja tego miejsca. To również najważniejszy i najdroższy eksponat planowanej wystawy, poświęconej roli pary jako źródła energii wykorzystywanego w przemyśle.

- Serce kopalni Ignacy znowu zabiło! To niezwykle ważny krok na drodze do realizacji marzeń o funkcjonowaniu zabytkowej kopalni Ignacy jako wizytówki górniczego dziedzictwa Rybnika – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Gratuluję i dziękuję wszystkim pasjonatom, zaangażowanym w ten projekt, którzy od samego początku wierzyli, że niemożliwe, może stać się możliwe – mówi prezydent.   

Maszyna parowa Linke-Hofmann-Werke AG z 1920 roku, ma moc 1800 koni mechanicznych, przy ciśnieniu pary 10 atmosfer. Maszyna jest dwucylindrowa o średnicy cylindrów 1000 mm i suwie tłoka 1600 mm. Jej największą i najbardziej widowiskową częścią jest bęben linowy połączony z kołem zamachowym. Średnica bębna wynosi 6 metrów. Maszyna była przystosowana do ciągnięcia dwóch czteropiętrowych klatek.

- Widok działającej maszyny to spełnienie mojego wielkiego marzenia – nie kryje wzruszenia Alojzy Szwachuła, były pracownik tej kopalni, potem długoletni prezes stowarzyszenia walczącego o jej ratowanie, a dziś pasjonat i chodząca encyklopedia tego miejsca. – Łatwo nie było, w zasadzie do samego końca nie byliśmy pewni czy się uda, bo uruchomienie przez lata niedziałającej maszyny wcale nie było takie oczywiste. Ale się udało, co mnie ogromnie cieszy! – dodaje A. Szwachuła.

Dziś maszyna nie obsługuje już kopalnianego szybu, który jest zasypywany, żeby więc wprowadzanie jej w ruch mogło stać się turystyczną atrakcją, konieczne było wybudowanie obok budynku maszynowni niewielkiej, zasilanej kotłem na olej opałowy, kotłowni z wytwornicą pary.

Na modernizację nadszybia i maszynowni szybu "Kościuszko" miastu udało się uzyskać unijne środki w wysokości prawie 4,5 mln zł. Powstanie tam pełna nowatorskich rozwiązań multimedialna ekspozycja nawiązująca do historii tego miejsca i pary jako źródła energii wykorzystywanego w przemyśle. Wystawa będzie miała charakter centrum nauki – zwiedzający będą mogli poszczególne stanowiska poznawać empirycznie.

Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni "Ignacy" to jedna z priorytetowych inwestycji miasta

Od kilku lat odnawiane są kolejne kopalniane przestrzenie – zmodernizowano już wieżę ciśnień oraz budynki stolarni, sprężarkowni  i maszynowni szybu "Głowacki". Teraz prace toczą się w budynkach nadszybia i maszynowni szybu "Kościuszko". Trwa również zagospodarowywanie terenu wokół kompleksu.

Pierwsi odwiedzający pojawią się tutaj być może już w okolicach tegorocznej Barbórki.

Zobacz film

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również