Wiadomości z Rybnika

"Seniorze! Nie oddawaj swoich pieniędzy". Inauguracja kampanii w Rybniku

  • Dodano: 2023-04-26 07:00, aktualizacja: 2023-04-25 21:24

W sali konferencyjnej Urzędu Miasta Rybnika odbyło się dzisiaj spotkanie z mediami, na którym przedstawiono założenia rozpoczynającej się kampanii „Seniorze! Nie oddawaj swoich PIENIĘDZY".

Celem wspólnych działań policjantów rybnickiej komendy wraz z urzędnikami magistratu jest wczesne powiadamianie mieszkańców na temat oszustw metodą na wnuczka, policjanta, urzędnika i innych, poprzez wykorzystanie dostępnych kanałów informacyjnych. Do powiadamiania mieszkańców zostanie wykorzystana aplikacja oraz system wysyłania wiadomości SMS.

Początek kampanii

W sali konferencyjnej Urzędu Miasta Rybnika zainaugurowano dziś kampanię profilaktyczną pod nazwą „Seniorze! Nie oddawaj swoich PIENIĘDZY". W wydarzeniu udział wziął Prezydent Miasta Piotr Kuczera, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku podkom. Damian Przybyła, przewodnicząca Rybnickiej Rady Seniorów Stefania Forajter, policyjni profilaktycy oraz przedstawiciele mediów.

Wspólna kampania ma na celu wczesne powiadamianie mieszkańców na temat oszustw metodą na wnuczka, policjanta, urzędnika i innych prób wyłudzenia pieniędzy, przy wykorzystaniu dostępnych kanałów informacyjnych takich jak:

  • aplikacja „Halo! Rybnik”,
  • system wysyłania wiadomości SMS "UM Rybnik SMS".

Powyższy system oraz aplikacja są narzędziami uruchomionymi przez Urząd Miasta w Rybniku, z których może korzystać każdy z nas. Za ich pośrednictwem zostaniemy powiadomieni o zagrożeniu. W każdej chwili można również dezaktywować powyższe usługi. Mieszkańcy, którzy korzystają z aplikacji Halo! Rybnik oraz „UM Rybnik SMS” będą informowani o próbach oszustw metodą na wnuczka, policjanta lub innego urzędnika poprzez komunikat: „Jeżeli dzwoni do Ciebie policjant lub inny urzędnik i chce Twoje pieniądze – Rozłącz się! To oszustwo!", który zostanie przesłany do mieszkańców za pomocą wiadomości tekstowej sms oraz pojawi się w aplikacji mobilnej już po pierwszym odnotowanym przez policjantów rybnickiej komendy zgłoszeniu takiej próby lub dokonaniu oszustwa na terenie miasta.

Co więcej, odbiorcy sms-ów będą mogli wesprzeć seniorów - najbliższych oraz osoby z sąsiedztwa, którzy mogą stać się potencjalną ofiarą przestępstwa. Komunikaty ostrzegawcze będą również dostępne na stronach internetowych Urzędu Miasta Rybnika oraz Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, a także na stronach internetowych instytucji partnerskich. System ostrzegawczy zostanie uruchomiony 22 maja 2023 roku i będzie poprzedzony kampanią informacyjną.

Realizacja projektu zmotywuje mieszkańców do każdorazowego powiadamiania Policji w przypadku wystąpienia zagrożenia i efektywnego działania Policji. Tylko poprzez wspólne działanie służb, urzędów oraz mediów możemy dotrzeć do każdego mieszkańca i wzmocnić społeczne zaangażowanie w troskę o bezpieczeństwo mieszkańców, a w szczególności seniorów.

"Seniorze! Nie oddawaj swoich pieniędzy". Inauguracja kampanii w Rybniku / fot. KMP Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również