Wiadomości z Rybnika

Jak pomagać dzikim zwierzętom? Władze Rybnika zdradzają wskazówki

 • Dodano: 2023-04-25 07:30, aktualizacja: 2023-04-24 21:57

Przyroda budzi się do życia, a my coraz częściej wychodzimy na wiosenne spacery, podczas których możemy spotkać dzikie zwierzęta i ich młode. Przypomina się, jak powinniśmy się zachowywać, by nie zrobić spotkanemu zwierzęciu krzywdy.

Podstawowe zasady:

 • Jeżeli zwierzęciu nie dzieje się krzywda, nie ma widocznych ran czy obrażeń, to należy je zostawić, nie dotykać, nie płoszyć!
 • Jeżeli widzimy, że zwierzę ewidentnie potrzebuje pomocy – zadzwońmy do STRAŻY MIEJSKIEJ - tel. 986

Ptaki:

 • jeśli spotkałeś na ziemi pisklę, upewnij się czy w pobliżu nie znajduje się gniazdo, które mogło zostać uszkodzone lub spaść z drzewa. W takiej sytuacji postaraj się odłożyć gniazdo wraz z pisklęciem w potencjalne miejsce, z którego mogło wypaść. Jeśli gniazdo uległo zniszczeniu, spróbuj przygotować gniazdo zastępcze. Warto w odstępie kilku godzin upewnić się, czy w gnieździe pojawili się rodzice, by w razie czego móc podjąć interwencję zmierzającą do opieki nad ptakiem,
 • jeśli spotkałeś podlota, nie dotykaj go i spokojnie odejdź, w okolicy powinni obserwować go rodzice. Jeśli podlot znajduje się w nietypowym lub niebezpiecznym miejscu np. blisko ulicy, postaraj się odłożyć go wyżej np. na krzak, drzewo itd. W ten sposób możesz uchronić go przed zadeptaniem lub atakiem np. przez kota.

W przypadku jerzyków:

 • jeśli spotkałeś na ziemi uczącego się latać lub dorosłego jerzyka, który nie jest ranny i nie posiada obrażeń, możesz spróbować pomóc mu wystartować do lotu. W tym celu umieść zwierzę na ręce, wyciągnij ją wysoko i poczekaj aż ptak wzbije się w powietrze. Jeśli zwierzę nie wystartuje lub uniesie się tylko na chwilę, może wymagać dłuższej opieki. Skontaktuj się wtedy z ośrodkiem rehabilitacji dla zwierząt, weterynarzem lub funkcjonariuszami,

Młode sarny:

 • jeśli spotkałeś osamotnioną małą sarenkę, pod żadnym pozorem nie dotykaj jej!  Młode sarny są pozostawiane przez matki w zaroślach. Te zaś opiekują się nimi z odległości. Dotknięcie młodej sarny przez człowieka spowoduje pozostawienie na niej zapachu, przez który matka je porzuci!

Młody zając:

 • jeśli spotkałeś małego zajączka, nie dotykaj zwierzęcia i spokojnie odejdź!  Pozostawienie zapachu przez człowieka spowoduje porzucenie malucha przez matkę. Nie zabieraj również zwierzęcia do domu. Naturalną rzeczą jest pozostawianie młodych zajęcy przez mamę, która przychodzi je nakarmić. W sytuacji bez wyjścia, gdy np. zając znajduje się w nietypowym dla niego miejscu np. droga, został przyniesiony przez psa/ kota, wymaga on dalszej opieki.

Młody dzik:

 • jeśli spotkałeś młodego dzika (warchlaka), pod żadnym pozorem nie dotykaj go, ani nie przenoś. Zachowaj spokój i nie krzycz. W pobliżu może znajdować się matka, która jest w stanie zaatakować w obronie swoich młodych. Oddal się spokojnie i po cichu.

Dzikie zwierzę na twojej działce:

 • jeśli na twoją działkę dostało się dzikie zwierzę, zostaw otwartą bramę, oddal się i spokojnie poczekaj aż zwierzę opuści teren.

Ranne zwierzęta

Jeśli spotkałeś ranne lub potrącone dzikie zwierzę, informacje w zakresie pomocy i dalszego postępowania uzyskasz w ośrodkach rehabilitacji dla zwierząt, wybranych gabinetach weterynaryjnych, kołach łowieckich, straży miejskiej, powiatowym centrum zarządzania kryzysowego, policji, urzędzie miasta, a nawet straży pożarnej. W zależności od sytuacji i miejsca zdarzenia, pomoc może zostać udzielona przez inną jednostkę.

 • Straż Miejska: 32 42 27 254 i telefon alarmowy 986,
 • Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego: 32 42 210 00,
 • Policja: 997,
 • Nadleśnictwo Rybnik - Lasy Państwowe, tel.  32 422 37 48

Wykaz ośrodków rehabilitacji dla zwierząt dzikich

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również