Rybnicki System Informacji Miejskiej został laureatem międzynarodowej nagrody Red Dot, nazywanej Oskarem designu.
Red Dot Design Award – Międzynarodowe uznanie dla Rybnika
Red Dot Design Award to nagroda przyznawana od 1955 roku przez Design Zentrum Nadrenia Północna-Westfalia w Essen, w Niemczech. Uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, z kilkoma tysiącami zgłoszeń każdego roku i jury złożonym z uznanych ekspertów często nazywana jest nawet Oscarem designu.
- Red Dot to międzynarodowy "certyfikat jakości” projektu. Rybnik od dawna jest zauważany w branży projektowej - miejski System Identyfikacji Wizualnej był pozytywnie komentowany zarówno w Polsce, jak za granicą i wciąż jest przytaczany jako modelowy przykład miejskiego brandingu. Cieszy więc, że kolejny krok w porządkowaniu wizerunku i przestrzeni miasta, SIM Rybnika, również został zauważony i doceniony – przekonuje Marcin Wolny, autor projektu. - Red Dot dla miasta - to rzadkość i zasłużona nagroda dla Rybnika za “rozumienie" i umiejętne korzystanie z designu. Rybnik, jako jedno z niewielu polskich miast używa designu zarówno jako narzędzia do podnoszenia jakości przestrzeni publicznej, jak i komunikacji z mieszkańcami i w celach promocyjnych. Dotyczy to zarówno architektury, jak i przestrzeni publicznej, designu i brandingu – i śmiem twierdzić że Rybnik to najlepiej zaprojektowane polskie miasto – dodaje Marcin Wolny.
Rybnik nagrodzony za innowacyjny System Informacji Miejskiej
System Informacji Miejskiej to miejskie oznaczenia adresowe budynków i posesji, tablice z nazwami ulic oraz budynków użyteczności publicznej, a także drogowskazy, mapy, oznaczenia informacji na przystankach, parkingach, parkach i innych obiektach miejskich. System obejmuje też uporządkowanie oznaczeń firm – na budynkach i drogach dojazdowych. Pełni funkcję informacyjną i zdobi miasto. Jednorodne, dobre jakościowo, estetyczne i dopasowane do charakteru miasta oznaczenia są jego wizytówką.
- Dobrze zaprojektowana przestrzeń potrafi uszczęśliwiać użytkowników i bardzo się cieszę, że nasze starania o porządkowanie przestrzeni publicznej w Rybniku są zauważane. Red Dot to duże międzynarodowe wyróżnienie, często nazywane „oskarem designu” – zaznacza Kamil Styga, projektant z Urzędu Miasta Rybnika.
Inspiracją dla projektu rybnickiego systemu były tradycyjne, wypukłe tablice ulicowe z emaliowanej blachy, które są stałym elementem krajobrazu polskich miast. W Rybniku mają one jeszcze dodatkowe powiązanie z rozpoznawalną w całej Polsce Hutą Silesia.
Zespół projektowy Studio Otwarte: Marcin Wolny, Paulina Duźniak, Julek Wierzchowski, po stronie Urzędu Miasta Rybnika: Robert Cebula, Kamil Styga.
Estetyczne oznaczenia wizytówką przestrzeni miejskiej Rybnika
Warto dodać, że to kolejne już wyróżnienie dla tego projektu. Rybnicki System Informacji Miejskiej został laureatem nagrody głównej Dobry Wzór 2022 w kategorii Przestrzeń Publiczna, otrzymał nagrodę główną i tytuł Śląskiej Rzeczy w 17. Edycji konkursu Śląska Rzecz oraz srebrny medal KTR 2021 - nagrody przyznawanej przez Klub Twórców Reklamy.
- Połączenie estetyki z funkcjonalnością zwykle broni się samo. W przypadku naszego miasta istotną wartością dodaną są projektowe nawiązania do tradycji, do historycznego, industrialnego dziedzictwa Rybnika – podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Docenianie naszych pomysłów przez profesjonalistów, to z jednej strony oczywista promocja miasta, z drugiej zaś, wyraźny sygnał, że obrany przez nas kierunek jest dobry – dodaje prezydent.
Projekt Systemu Informacji Miejskiej Rybnika to kolejny, po wdrożeniu Systemu Identyfikacji Wizualnej, etap porządkowania przestrzeni miasta.
- W 2018 roku zaczęło się od modelowej identyfikacji wizualnej miasta, później ruszył system informacji miejskiej, za który właśnie ta nagroda. Wszystkie działania o których mówię są procesem, a kolejnym krokiem porządkowania jest wdrażanie uchwały o parku kulturowym na terenie śródmieścia – mówi Kamil Styga.
Uroczyste wręczenie Red Dot Design Award odbędzie się w listopadzie br. w Berlinie.