Urząd Miasta Rybnik poinformował, że los zwierząt nie jest im obojętny i robi, co może, by rybnickie nutrie udało się ocalić. Apeluje do każdego, kto jest zainteresowany, chciałby uzyskać szczegółowe informacje lub rozwiać swoje wszelkie wątpliwości dotyczące utworzenia azylu dla nutrii.
Miasto Rybnik apeluje o pomoc w ocaleniu rybnickich nutrii
Może to być osoba prywatna, przedsiębiorca, stowarzyszenie, fundacja itp. Jedyną gwarancją długoterminowej ochrony przed uśmierceniem rybnickich nutrii jest umieszczenie ich w azylu, posiadającego odpowiednią decyzję Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Miasto zachęca osoby zainteresowane prowadzeniem azylu o zgłaszanie się do:
- Wydziału Ekologii UM Rybnika: czgm1@um.rybnik.pl, tel. 32 43 92 054, 32 43 92 033
- Pet Patrol Rybnik, ul. Za Torem 11, adres e-mail: petpatrolrybnik@gmail.com, tel. 695 899 956.
Urząd ze swojej strony może zapewnić pomoc w wypełnieniu wniosku, a także w przypadku osób chcących prowadzić azyl na terenie Rybnika możliwość wydzierżawienia działki na ten cel.
Kto może pomóc rybnickim nutriom? Miasto szuka gospodarstwa rolnego
Od dłuższego czasu miasto analizuje także możliwość ujęcia nutrii w gminnym programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi, w tym programie musi wskazać konkretne gospodarstwo rolne, do którego będą mogły trafiać nutrie. To rozwiązanie pozwoli mu na odłowienie nutrii, ich kastrację lub sterylizację i ich zabezpieczenie przed ponownym powrotem do środowiska naturalnego.
W związku z tym szuka takiego gospodarstwa, które jest zainteresowane chęcią pomocy rybnickim nutriom, aby zgłosiły się do Wydziału Ekologii w Urzędzie Miasta Rybnika: czgm1@um.rybnik.pl, tel. 32 43 92 054, 32 43 92 033. Oferuje także pomoc i współpracę, w szczególności w kwestii uzyskania zezwolenia Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, które jest konieczne, aby zwierzęta te mogły znaleźć pomoc i schronienie.
Finansowanie azylu dla nutrii: Miasto prosi o wsparcie
Podstawowym problemem są kwestie finansowe, w związku z tym, jeśli byłyby chętne osoby, bądź firmy chcące wesprzeć budowę azylu urząd prosi o kontakt, być może uda się wspólnymi siłami połączyć osoby chcące poprowadzić takie miejsce z osobami chcącymi wesprzeć jego powstanie.
Wszystkie informacje warunkujące otrzymanie zgody GDOŚ na powstanie azylu lub decyzji derogacyjnej na przetrzymywanie nutrii znajdą się TUTAJ.
W razie pytań - skontaktuj się z
- Wydział Ekologii w Urzędzie Miasta Rybnika – czgm1@um.rybnik.pl, tel. 32 43 92 054, 32 43 92 033
- Pet Patrol Rybnik, ul. Za Torem 11, petpatrolrybnik@gmail.com, tel. 695 899 956
Urząd Miasta apeluje także do regionalnych parlamentarzystów o zmiany w prawie umożliwiające samorządom działania w tej sprawie.