Wiadomości z Rybnika

Rybnik świętował Niepodległość

  • Dodano: 2021-11-12 07:30, aktualizacja: 2021-11-12 08:18

11 listopada już po raz 103 obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, jak co roku okolicznościowe uroczystości odbyły się na rybnickim Rynku i w bazylice.

Rozpoczęła je msza św. w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego. Uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył  proboszcz, ks. Marek Bernacki. Doniosłości dodała oprawa muzyczna w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej "Rybnik".

Uroczystości na rynku

Po ceremonii i złożeniu hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II uczestnicy obchodów - poczty sztandarowe, oficjalne delegacje, harcerze i mieszkańcy miasta - przemaszerowali na rynek. Tutaj przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” nastąpiło tradycyjne wciągnięcie na maszt flagi państwowej oraz okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika, który przypomniał okoliczności towarzyszące wydarzeniu, którego 103. rocznicę dziś świętujemy.

W swoim wystąpieniu prezydent zwrócił też uwagę, by nie zwracać się tylko ku przeszłości. Nie zabrakło więc odniesień do problemów, z jakim dziś boryka się nasz kraj:

- Wolność to dla wszystkich pojęcie bliskie, a jednocześnie przez każdego odmiennie interpretowane – mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Ważne, by – myśląc o tym, co istotne dla nas – mieć zawsze na względzie drugiego człowieka i jego prawa. Tylko szanując nawzajem swoje poglądy, przekonania i wartości, jesteśmy w stanie zbudować silną wspólnotę na miarę potrzeb współczesności. Teraźniejszość tymczasem stawia przed nami coraz większe wyzwania. Kryzys migracyjny i eskalacja konfliktu na wschodniej granicy, pandemia koronawirusa i jej skutki społeczno-gospodarcze, konieczność ochrony powietrza oraz klimatu i związana z tym restrukturyzacja górnictwa, niepokoje społeczne i podwyżki cen we wszystkich praktycznie sferach życia – to najpoważniejsze problemy, z którymi musimy się odpowiedzialnie zmierzyć. Niech w tych zmaganiach drogowskazem będą wartości, którymi kierowali się  nasi przodkowie – niezłomni w dążeniu do uzyskania i utrwalania niepodległości.

Dopełnieniem rynkowych uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi oraz uroczyste ślubowanie kadetów wstępujących w szeregi Stowarzyszenia TF 13 SCORPION.

Tuż po oficjalnych obchodach, zgromadzeni na rynku mieszkańcy ustawili się do wspólnego zdjęcia, by po kolejny dać się uwiecznić na pamiątkowej fotografii zatytułowanej  "Rybniczanie 2021".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również