Rybnik - portal miejski Rybnicki.com

Wiadomości z Rybnika

Rybnik doczekał się monografii!

  • Dodano: 2017-12-12 07:15, aktualizacja: 2017-12-12 14:00

Unikatowe dokumenty, nieznane źródła, ciekawe mapy, zestawienia i wykresy oraz mnóstwo informacji o mieście – to wszystko znajdziemy w monografii Rybnika – nowej pozycji wydawniczej rybnickiego muzeum pt. „Rybnik. Dzieje miasta i jego dzielnic”.

Na publikację „Rybnik. Dzieje miasta i jego dzielnic” składają się dwa tomy tekstów, 1728 stron, 5536 przypisów, 725 ilustracji, w większości wcześniej niepublikowanych oraz reprint mapy z 1791 r. Wydawnictwo współtworzyło 21 autorów, a w publikacji wykorzystano archiwalia z 24 placówek archiwalnych z Polski, Czech i Niemiec. Sama bibliografia obejmuje  52 strony, a w indeksie osobowym znalazło się 4500 postaci!

Monografia zbiera najważniejsze aspekty funkcjonowania Rybnika na przestrzeni wieków. Publikacja, współtworzona przez uznanych specjalistów, zawiera informacje o pradziejach Rybnika, dotyka kwestii związanych z miejską heraldyką i rozwojem terytorialnym, uwzględnia w określonych okresach aspekty religijne, społeczne czy kulturalne funkcjonowania miasta. Zaletą publikacji jest też skupienie uwagi na rozwoju rolnictwa, rzemiosła czy przemysłu, a także na kwestiach  architektonicznych –podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Publikacja to pierwsza współczesna monografia poruszająca tak liczne wątki, m.in. kwestie związane z polityką, gospodarką, religią, kulturą, edukacją, sportem, opieką zdrowotną czy administracją. Książka mówi o sprawach oczywistych, mniej oczywistych, dramatycznych, trudnych a nawet momentami wstydliwych. Opowiada o zwykłym życiu ludzi, ale też o wplataniu ich w tryby wielkiej polityki i wydarzeń na skalę regionu, państwa, czy nawet w wymiarze europejskim. To także książka o zapomnianych i pomijanych aspektach naszej historii – wyjaśnia dr Bogdan Kloch, dyrektor Muzeum w Rybniku.

Pierwszy tom publikacji ma układ chronologiczno-problemowy. Przedstawiono w nim kolejne okresy w rozwoju historycznym Rybnika. Drugi poświęca uwagę poszczególnym aspektom życia w mieście. Całość uzupełnia bogaty materiał ikonograficzny, głównie fotografie.

Monografię wyróżnia rzetelne opracowanie merytoryczne i różnorodność tematyczna poparta bogatym materiałem ilustracyjnym, jest zatem nieocenionym źródłem informacji o Rybniku. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydawnictwa, ale też osobom i instytucjom, które dzieliły się swoimi zbiorami, umożliwiając powstanie publikacji. Zapraszam do zapoznania się z monografią. Niech lektura tego wyjątkowego kompendium wiedzy stanie się symboliczną podróżą po wyjątkowym mieście i jego ciekawej historii – dodaje prezydent Rybnika.

Ważąca w sumie 3,5 kg monografia, wydana w kolorze na eleganckim papierze, dostępna jest w sprzedaży od 9 grudnia. Więcej informacji na stronie Muzeum w Rybniku.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.