Wiadomości z Rybnika

Rybniccy policjanci pomogli zlikwidować nielegalną fabrykę papierosów!

  • Dodano: 2024-07-01 13:30

Rybniccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wraz z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zlikwidowali nielegalną linię produkcyjną papierosów w Rudzie Śląskiej. Śledczy zatrzymali w tej sprawie dwóch mężczyzn i zabezpieczyli ponad 153 tys. papierosów, tytoń oraz 5 specjalistycznych maszyn, tworzących linię produkcyjną. Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego i VAT oszacowane zostały na ponad 200 tys. zł.

Zabezpieczono 153 tysiące papierosów

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Rybniku wraz z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przeprowadzili akcję przeciw osobom zajmującym się przestępczością akcyzową. Śledczy potwierdzili zebrane informacje i podczas wspólnej akcji zlikwidowali nielegalną linię produkcyjną papierosów w Rudzie Śląskiej. 

W trakcie przeszukania zabezpieczyli ponad 153 tysiące papierosów, tytoń oraz 5 specjalistycznych maszyn tworzących linię produkcyjną. W tej sprawie śledczy zatrzymali 40-letniego mieszkańca Czeladzi oraz 44-letniego katowiczanina. Mężczyznom, na podstawie zebranych dowodów, przedstawili zarzuty za wytwarzanie oraz przechowywanie wyrobów tytoniowych w postaci papierosów i suszu tytoniowego bez polskich znaków skarbowych akcyzy. 

Prawo a przestępczość akcyzowa

Gdyby towar ten trafił na rynek, Skarb Państwa straciłby na uszczupleniu podatku akcyzowego i VAT ponad 200 tysięcy złotych. Czyn ten, według kodeksu karnego skarbowego, podlega karze grzywny, karze pozbawienia wolności albo obu tym karom łącznie. Decyzją Prokuratury Rejonowej w Rudzie Śląskiej, podejrzani zostali objęci policyjnymi dozorami, poręczeniem majątkowym oraz  zakazem zbliżania i kontaktowania się.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również