Współczesna technologia pozwala nam być na bieżąco z wieloma sprawami dnia codziennego. Dzięki internetowi nie musimy także zastanawiać się, gdzie aktualnie znajdują się nadawane przez nas przesyłki. Usługa monitorowania paczek na stałe zagościła w ofertach wszystkich liderów branży kurierskiej, stając się standardem docenianym przez wiele grup klientów. Czym dokładnie jest śledzenie przesyłek i jak działa?
Śledzenie przesyłek krajowych – jak działa?
Monitorowanie wielu tysięcy paczek, które codziennie dostarczane są do najróżniejszych zakątków naszego kraju to nie lada wyzwanie. By móc kontrolować procesy dostaw oraz zapewnić im bezproblemowy przebieg, firmy kurierskie potrzebują odpowiednich, zaprojektowanych do tego celu systemów informatycznych. Każda nowo utworzona przesyłka jest odnotowywana w bazie danych, zostaje jej również przyznany unikalny identyfikator. Dzięki niemu będzie mogła być łatwo i szybko rozpoznawana na każdym etapie swojej podróży.
Na identyfikator ten najczęściej składają się numer przesyłki (lub numer listu przewozowego) oraz odpowiadający mu kod kreskowy. Dane te następnie umieszcza się na paczce, zwykle w formie specjalnej etykiety. Przemieszczająca się w ramach sieci terminali i sortowni przesyłka jest często skanowana, co pozwala uaktualniać jej status oraz ocenić, gdzie się aktualnie znajduje. Informacje, które odnotowywane są w systemie po każdym skanowaniu to między innymi rodzaj punktu kontrolnego oraz data i godzina.
Technologia ta wykorzystywana jest przez wszystkich najlepszych przewoźników kurierskich, w podobny sposób prezentuje się również śledzenie przesyłek pocztowych. Klienci tych podmiotów najczęściej mogą uzyskać dostęp do danych na temat aktualnego położenia paczki, wpisując jej numer w formularz na dedykowanej stronie internetowej lub w aplikacji na urządzenia mobilne.
Co musisz zrobić, by móc śledzić swoją przesyłkę?
Czynności związane ze śledzeniem przesyłek zwykle nie wymagają od klienta nic poza dostępem do internetu. By móc poznać położenie paczki, wystarczy odnaleźć odpowiednią stronę lub funkcję w aplikacji przewoźnika, a następnie wpisać w przeznaczone do tego pole numer przesyłki. Wyniki, jakie otrzymamy, to historia trasy paczki, utworzona na podstawie danych ze skanowań w kolejnych punktach kontrolnych.
Jeśli system nie odnajduje przesyłki, pomóc może ponowne sprawdzenie poprawności wpisanego ciągu znaków. W przypadku braku dostępu do numeru listu przewozowego konieczny będzie kontakt z nadawcą. Usługa sprawdzenia aktualnego statusu przesyłki może być również udostępniana osobom innym niż nadawca i odbiorca – wystarczy przekazać zainteresowanemu numer paczki, by mógł on skorzystać z internetowego formularza przewoźnika.
Dlaczego możliwość śledzenia paczek kurierskich jest tak ważna?
Dzięki systemom śledzenia przesyłek możesz w każdej chwili dowiedzieć się, gdzie znajduje się Twoja paczka. Technologia ta również pozwoli Ci sprawdzić status przesyłki i być na bieżąco z każdym etapem jej podróży, od przekazania w ręce kuriera aż po doręczenie. Monitorowanie przesyłki to także jedna z usług, którą bardzo cenią sobie osoby dokonujące zakupów w internecie. Właściciele e-sklepów lub inni przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą wysyłkową powinni więc upewnić się, że przewoźnik, z którym współpracują, oferuje taką możliwość. Tę i wiele innych usług zapewnia swoim klientom biznesowym m.in. DHL Parcel. Więcej informacji na temat proponowanych przez tego przewoźnika rozwiązań dla firm można znaleźć na stronie https://www.dhl.com/pl-pl/home/nasze-dywizje/parcel/dla-biznesu/przesylki-krajowe.html.
Usługę śledzenia paczek docenią przede wszystkim klienci, którzy lubią trzymać rękę na pulsie i chcą być na bieżąco informowani o postępach w procesie dostawy. Chętnie korzystają z niej również osoby niedysponujące dużą ilością wolnego czasu – dzięki możliwości monitorowania przesyłek mogą one dokładniej oszacować, kiedy należy spodziewać się doręczenia. Najbardziej zabiegani cenią tę opcję także za szybki dostęp do informacji na temat ewentualnych opóźnień lub innych nieprawidłowości w dostawie. Dzięki temu nie muszą zasięgać wiedzy u konsultantów przewoźnika, lecz w każdym miejscu i o dowolnej porze skorzystać z dedykowanej śledzeniu przesyłek strony internetowej lub funkcji w aplikacji mobilnej.