Pacjenci, którzy przeszli chorobę COVID-19 i zakończyli leczenie kliniczne, mogą wziąć udział w projekcie z zakresu fizjoterapii oddechowej.
Projekt nosi nazwę "Powtarzalna stymulacja indukcyjna w kompleksowej fizjoterapii oddechowej u pacjentów po przebytym COVID-19". Głównym inwestorem przedsięwzięcia jest firma BTL wraz z partnerem naukowym – Polskim Towarzystwem Fizjoterapii oraz partnerem klinicznym – Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w Warszawie.
W ten ogólnopolski projekt badawczo-naukowy, mający na celu pomoc w procesie rehabilitacji pacjentów po chorobie COVID-19, włączone zostało rybnickie Specjalistyczne Centrum Fizjoterapii Andrzeja Myśliwca Sp. z o.o.
Projekt oferuje pomoc pacjentom, którzy przeszli chorobę COVID-19 i zakończyli leczenie kliniczne. Wyzdrowienie z zakażenia w wielu przypadkach nie oznacza odzyskania pełnego zdrowia. Część z osób, które przeszły zakażenie COVID-19, może doświadczać pogorszenia wydolności organizmu i wystąpienia objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie (gorsza kondycja, utrudnione oddychanie, długotrwałe uczucie zmęczenia). W ramach projektu prowadzona będzie rehabilitacja oddechowa osób po przebytym COVID-19, której celem będzie zmniejszenie powikłań po chorobie oraz poprawienie jakości funkcjonowania pacjentów po przebytej infekcji.
Do oceny poprawy oddychania wykorzystana będzie spirometria oraz kwestionariusz pacjenta wykonany przed rozpoczęciem terapii, po 10 dniach oraz po zakończeniu serii zabiegów. Realizacja projektu planowana jest do 30 czerwca 2022 roku. Udział w projekcie jest bezpłatny dla pacjentów.