Poczucie bezpieczeństwa we własnym mieszkaniu to sprawa kluczowa dla każdego z nas. Jednakże nie zawsze dbamy o ten aspekt w należyty sposób – tylko nieco ponad połowa Polaków posiada polisę mieszkaniową, a najczęściej ma to związek z kredytem hipotecznym, przy udzielaniu którego bank stawia wymóg ubezpieczenia nieruchomości. Niezależnie jednak od kredytu warto o takiej polisie pomyśleć.
Dla wielu osób polisa mieszkaniowa to zbędny wydatek dodatkowo obciążający budżet domowy. Często bowiem wychodzimy z założenia, że nam przecież nic złego się nie przytrafi – tymczasem nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Włamanie z kradzieżą, zalanie, pożar – te szkody właściciele mieszkań najczęściej zgłaszają ubezpieczycielom, a to tylko jeden z wielu powodów, dla których opłaca się wykupić ubezpieczenie.
Tłumaczenie, że koszt tego jest zbyt wysoki, to jedynie wymówka, ponieważ: po pierwsze – wydatki związane z opłacaniem składek są nieporównywalnie mniejsze aniżeli koszty naprawiania szkód będących następstwem nieprzewidzianych zdarzeń, po drugie – istnieją sprawdzone sposoby na obniżenie wysokości składki.
Dobre i tanie ubezpieczenie mieszkania – czy to możliwe?
Dobre i tanie ubezpieczenie mieszkania z ubezpieczeniaonline.pl to opcja, przy której trzeba na kilka kwestii zwrócić uwagę. Aby polisa właściwie spełniła swoją funkcję, musi być przede wszystkim dopasowana do indywidualnych potrzeb. Pod tym właśnie kątem należy analizować poniższe jej elementy:
- zakres ochrony ubezpieczeniowej,
- katalog wyłączeń z ochrony ubezpieczeniowej,
- wysokość sumy ubezpieczeniowej,
- Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
- dodatkowe opcje, np. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, pakiet home assistance, ubezpieczenie cennej kolekcji etc.
W celu wybrania niedrogiej oferty odpowiadającej indywidualnym wymogom niezbędne jest porównanie możliwie jak największej liczby propozycji – szeroki wybór, jeśli chodzi o ubezpieczenie mieszkania znajdziesz na ubezpieczeniaonline.pl. Porównywanie polis ma ten ogromny plus, że pozwala dokonać świadomego zakupu w oparciu o konkretne informacje.
Jak obniżyć wysokość składki?
Mając sprecyzowane oczekiwania względem polisy i jej ceny, należy zastanowić się nad rozwiązaniami, dzięki którym towarzystwa ubezpieczeniowe są skłonne do obniżenia wysokości składki. Pojawia się tutaj wiele wariantów, a spośród tych najbardziej popularnych wymieniane są m.in.:
- franszyza redukcyjna – czyli zadeklarowany udział własny, który w przypadku ubezpieczeń nieruchomości na ogół wynosi 200 zł; oznacza to, iż jeśli np. koszt pokrycia szkody zostanie oszacowany na 500 zł, ubezpieczyciel wypłaci 300 zł tytułem odszkodowania,
- ubezpieczenie mienia od kradzieży na pierwsze ryzyko – polega ono na ubezpieczeniu najbardziej wartościowych przedmiotów na taką kwotę, na jaką zostaną one wycenione,
- zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem – czyli np. zainstalowanie systemu alarmowego, wstawienie antywłamaniowych drzwi i okien etc.
Ponadto trzeba pamiętać o jeszcze jednym istotnym aspekcie, jakim jest tzw. bezszkodowość. Co to oznacza? Umowa z ubezpieczycielem jest zawierana na czas określony – standardowo na 12 miesięcy. Jeżeli w trakcie jej obowiązywania właściciel polisy ani razu nie zgłosi szkody, w następnym roku może liczyć na uzyskanie zniżki. Niekiedy kalkuluje się naprawienie drobnej szkody we własnym zakresie – nie grozi to bowiem utratą zniżki za bezszkodowy rok ubezpieczeniowy na okoliczność przedłużania umowy na następny okres ubezpieczeniowy.
Oprócz omówionych powyżej rozwiązań sprawdzonymi sposobami na niższą składkę są także:
- opłacenie polisy za cały rok z góry – płatność na raty jest co prawda wygodna, ale zawsze oznacza wyższe koszty,
- zawarcie umowy z ubezpieczycielem w ramach oferty promocyjnej – oczywiście po uprzednim zapoznaniu się z jej warunkami; na rynku polis mieszkaniowych panuje obecnie bardzo duża konkurencja, w związku z czym firmy ubezpieczeniowe dokładają wszelakich starań, by przykuć uwagę potencjalnych klientów.