Wiadomości z Rybnika

Policjanci przypominają zasady bezpieczeństwa miłośnikom jednośladów!

  • Dodano: 2024-05-02 13:45

Piękna, słoneczna pogoda oraz kilka dni wolnego zachęcają do korzystania w pełni z rozpoczętego sezonu motocyklowego. Mundurowi przypominają kilka najważniejszych zasad, które zapewnią bezpieczeństwo nie tylko motocyklistom, ale i wszystkim użytkownikom dróg. Tylko w ubiegłym roku motocykliści uczestniczyli w 1947 wypadkach, w których zginęło 189 kierujących i 7 pasażerów, a 1653 motocyklistów i 176 pasażerów zostało rannych. Zachowajmy rozsądek na drodze!

Motocyklista - niechroniony uczestnik ruchu drogowego

Główną przyczyną tych zdarzeń było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowy manewr skrętu oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu.

Motocyklista jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, jego pojazd nie posiada pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. W momencie zderzenia z drugim pojazdem bądź inną przeszkodą narażony jest na duże niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. W chwili, gdy do tego dochodzi brawura, przecenianie własnych umiejętności i  niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego to taka jazda kończy się zazwyczaj tragicznie.

Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu. A przecież bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu.

Używaj kierunkowskazów i patrz w lusterka

Niektórzy motocykliści często zapominają o kierunkowskazach, co jest objawem lekceważenia kierowców zarówno samochodów, jak i pozostałych użytkowników jednośladów. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych - są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami.

Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze. Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenia to duża zaleta jednośladów, ale też i pewny mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać ruchy jadących przed nami pojazdów.

Bądź widoczny

Należy zadbać też o to, aby być widocznym. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego. Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że zostaniesz szybciej zauważony na drodze.

Policjanci gwarantują, że zastosowanie się do tych wskazówek znacznie poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg i każdy będzie mógł bezpiecznie dotrzeć do celu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również