Wiadomości z Rybnika

Policja apeluje: Pamiętajmy o bezpieczeństwie dzieci podczas jazdy pojazdami

  • Dodano: 2021-09-06 07:00, aktualizacja: 2021-09-05 21:46

Policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa dzieci, podczas jazdy.

Pamiętajmy, że każdy fotelik lub inne urządzenie powinno być dobrane do wzrostu i wagi dziecka, a także zamontowane w pojeździe zgodnie z zaleceniami producenta oraz odpowiadać właściwym warunkom technicznym dla tego typu urządzeń. Gdy chcemy przewieźć troje dzieci na tylnym siedzeniu w pojeździe, a nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego, jedno z dzieci, które ukończyło 3 lata może być przewożone gdy jest przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa. Za przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 pkt karnych.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Przypomina się także, że w przypadku niestosowania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy przez kierującego, może on zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł oraz 2 punktami karnymi. Gdy nie zrobi tego pasażer, kierowca może otrzymać mandat w kwocie 100 zł i 4 punkty karne. W tej ostatniej sytuacji ukarany mandatem karnym w kwocie 100 zł może zostać także pasażer.

Od niedawna na rynku pojawiły sie również urządzeni skracające pasy. Kierujący, który przewozi dziecko i używa tego typu urządzeń nie popełnia wykroczenia, jeśli to urządzenie posiada homologację i jest stosowane zgodnie z instrukcją i zakresem wagowym dziecka w określonej kategorii pojazdów. Stosując takie urządzenie należy również kierować się rozsądkiem i bezpieczeństwem dziecka, co oznacza, że gdy zapinamy w „skrócone” urządzeniem pasy dziecko i widzimy, że nie do końca mogą one spełnić swoją rolę, nie róbmy tego na siłę i wyposażmy samochód w fotelik.

To właściwie zapięte pasy bezpieczeństwa, oraz odpowiednie stosowanie fotelików bezpieczeństwa dla dzieci podczas jazdy, jest gwarancją ich bezpiecznej podróży.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również