Wiadomości z Rybnika

Okna PCV czy aluminiowe?

  • Dodano: 2019-11-20 12:30

Wybór stolarki otworowej to nie lada wyzwanie, zwłaszcza że na rynku nie brak świetnej jakości produktów. Do tego oferty producentów są tak bogate, że nie wiadomo, od czego zacząć selekcję. Z racji tego, że klienci najczęściej wahają się między kupnem okien PCV a aluminiowych, postanowiliśmy omówić wady i zalety jednego i drugiego typu stolarki.

Mocne i słabe strony okien PCV

Stolarkę z PCV docenia się przede wszystkim za niską cenę oraz trwałość. Na oknach PCV można zaoszczędzić nawet do 30-40% ceny, jaką przyszłoby zapłacić za okna drewniane, a jakością zupełnie im nie ustępują. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcyjnym i zastosowaniu stalowych wzmocnień w profilach, okna PCV mają dużą stabilność. Ich konstrukcje są sztywne i odporne na naprężenia. Wbrew obiegowej opinii dobre okna PCV nie odkształcają się pod wpływem długotrwałego działania wysokich temperatur oraz silnego promieniowania UV. Poza tym ich kolor nie blaknie ani nie pojawiają się na nich przebarwienia. Tak zachowują się tylko produkty słabej jakości, z których kupna lepiej zrezygnować.

współczesne okno pcv

Ogromnym atutem stolarki z PCV jest także jej wysoka energooszczędność. Do jej produkcji używa się 2-, 3-szybowych pakietów o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz profili konstrukcyjnych o kilku komorowej budowie, które pozwalają uzyskać rewelacyjne osiągi pod względem termoizolacji. Maksymalna szczelność w wyraźny sposób wpływa na ograniczenie strat ciepła, a co za tym idzie obniżenie rachunków za ogrzewanie. Niestety przy słabej lub niesprawnej wentylacji może stać się małym mankamentem, o czym więcej piszemy niżej.
 

Okna PCV dobrej jakości cechuje wieloletnia trwałość i wytrzymałość. Ponadto są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, pasującej zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Za sprawą wysokiej estetyki wykonania prezentują się bardzo elegancko. To produkty bezpieczne, komfortowe w użytkowaniu i niewymagające w pielęgnacji. Nie trzeba poddawać ich czasochłonnym zabiegom konserwacyjnym. Do utrzymania ich w idealnym stanie wystarczy regularne mycie ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.

W kwestii minusów najczęściej wskazuje się dwa aspekty: brak możliwości renowacji oraz wspomnianą szczelności. Naprawa poważnych uszkodzeń profilu raczej nie wchodzi w grę. W razie pojawienia się nieestetycznych lub obniżających trwałość stolarki zadrapań konieczna jest wymiana elementu lub całego okna, co niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami. Natomiast wysoka szczelność okien w połączeniu ze słabą wentylacją i rzadkim wietrzeniem pomieszczeń skutkuje wzrostem wilgotności powietrza.

Nagromadzona wilgoć po przekroczeniu temperatury punktu rosy skrapla się na najzimniejszej powierzchni w domu, którą przeważnie stanowią szklane przegrody, doprowadzając do zamglenia szyb. Utrzymująca się na oknach wilgoć może zainicjować proces niszczenia stolarki. Poza tym duża wilgotność powietrza sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. Stwarza także idealne środowisko do rozwoju szkodliwych dla człowieka pleśni i grzybów. Dlatego też przy użytkowaniu szczelnych okien ważna dla utrzymania odpowiedniego mikroklimatu jest prawidłowo działająca wentylacja.

Mocne i słabe strony stolarki aluminiowej

Stolarka aluminiowa charakteryzuje się niebywałą lekkością, lecz przy tym konstrukcje są wysoce stabilne i trwałe. Poza tym aluminium odznacza się rewelacyjną plastycznością, przez co bardzo często wykorzystuje się go do produkcji okien o nietypowych kształtach oraz stolarki wielkoformatowej. Duże okna muszą mieć nie tylko sztywne ramy, ale też w miarę niski ciężar, by nie obciążyć konstrukcji budynku, jeśli są instalowane na kilku kondygnacjach. Produkty wykonane z aluminium przejawiają obie te właściwości, dlatego często montuje się je w obiektach użyteczności publicznej i biurowcach.

Okna aluminiowe są wytrzymałe, więc można je wyposażyć w ciężkie szyby antywłamaniowe, co nie jest takie oczywiste w przypadku innych rodzajów stolarki. Poza tym są niepalne i odporne na rozwój korozji. Dobrze też znoszą działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Mają prosty, minimalistyczny design, który idealnie wpisuje się w stylistykę nowoczesnego budownictwa. Są łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji.

A ich słabe punkty? Energooszczędność, która w ostatnim czasie uległa znacznej poprawie, dzięki wdrożeniu kilku zmian, wysoka cena oraz niemożność naprawy uszkodzonych profili. W ich przypadku energooszczędność na poziomie odpowiadającym domom nisko energetycznym i pasywnym uzyskuje się przez zastosowanie specjalnych przekładek termicznych oraz ciepłych, dwukomorowych pakietów szybowych. Rozwiązania są skuteczne, ale powodują wzrost ceny, która i tak nie należy do najniższych. W zestawieniu z oknami z PCV stolarka aluminiowa wypada dużo drożej, a w przypadku realizacji zamówienia według indywidualnego projektu, jej koszt jest jeszcze wyższy. Za jakość warto zapłacić, jednak należy mieć na względzie, że powierzchnia aluminium, podobnie jak PCV czy drewno, może ulec zarysowaniu. Szkody może wyrządzić też nieprawidłowy montaż. Materiał cechuje się dużą rozszerzalnością cieplną, więc niewłaściwie osadzone okno może ulec odkształceniu. Niestety uszkodzonych ram nie da się odnowić. Zostaje tylko wymiana okna na nowe.

Który rodzaj stolarki wybrać?

Zarówno z PCV, jak i z aluminium można wykonać stolarkę wielkogabarytową o wysokim współczynniku termoizolacyjności. Materiały są łatwe w kształtowaniu, przy czym aluminium wykazuje większą plastyczność, co zapewnia większą swobodę w tworzeniu wymyślnych konstrukcji. Jedne i drugie produkty dostępne są w wielu kolorach, przez co nie ma problemu z dopasowaniem ich designu do wystroju wnętrza czy stylistyki elewacji. Zrobione z nich okna są trwałe, odporne na uszkodzenia i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, jednak wypada zaznaczyć, że aluminium wypada pod tym względem nieco lepiej. Na którą więc stolarkę się zdecydować?

okno na profilu aluminiowym

Jeśli zależy ci na nowoczesnym, surowym wyglądzie stolarki, szukasz okien o nietypowym kształcie, których konstrukcja będzie trwała, lekka i odporna na korodowanie – wybierz produkty z aluminium. Natomiast, gdy cenisz sobie bardziej wysoką energooszczędność, krótki czas realizacji i masz ograniczony budżet, postaw na okna z PCV.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.