Wiadomości z Rybnika

Odsłonięcie muralu rybnickiej "Hebamy"

  • Dodano: 2019-06-05 13:45

Zapraszamy na symboliczne odsłonięcie malowidła z podobizną położnej Anny Kozub, które powstało w Rybniku w ramach akcji Kobiety na mury, organizowanej przez Wysokie Obcasy.

Wydarzenie odbędzie się  w środę, 5 czerwca br. o godz. 16.00 przy ul. Hetmańskiej 1.  Uroczystościom towarzyszyć będzie piknik rodzinny z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

W odsłonięciu muralu wezmą udział: wnuk bohaterki muralu Krzysztof Kozub, autorka projektu Mona Tusz, prezydent miasta Rybnika Piotr Kuczera oraz redaktor naczelna Wysokich Obcasów Aleksandra Klich-Siewiorek.

Podczas środowego wydarzenia na gości czekać będzie również piknik rodzinny

Najmłodsi uczestnicy będą mogli skorzystać z atrakcji, takich jak artystyczne malowanie twarzy, robienie ogromnych baniek mydlanych oraz udział w zabawach sportowych. Starsi goście odpoczną w strefie relaksu, gdzie znajdą się miejskie leżaki oraz słodkie i słone przekąski. Organizatorzy akcji zapraszają mieszkańców Rybnika, wielbicieli muzyki, a także wszystkich zainteresowanych sztuką na murach.

Mural z podobizną lokalnej bohaterki położnej  to drugie malowidło ścienne, które powstało w Rybniku w ramach akcji Wysokich Obcasów Kobiety na mury. Redakcja magazynu postanowiła stworzyć niezwykły szlak murali portretujących wyjątkowe kobiety, które zmieniły historię regionu, Polski, a nawet świata. Niezwykłe prace pojawiają się w różnych miastach Polski, z którymi ich bohaterki były związane. W zeszłym roku powstały murale w Katowicach z podobizną Jolanty Wadowskiej-Król, we Wrocławiu z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz oraz w Warszawie z podobizną Kory. W tym roku stworzono już malowidło w Rybniku z wizerunkiem Lidii Grychtołównej, obecnie powstaje także mural w Gdańsku z podobiznami "Kobiet Wolności", m.in. Anny Walentynowicz, Ludwiki Wujec, Olgi Krzyżanowskiej, Jadwigi Staniszkis i wielu innych.

"Wysokie Obcasy" do współpracy zaprosiły znanych artystów, którzy zaprojektowali murale w Rybniku autorką malowidła z wizerunkiem Anny Kozub jest Mona Tusz artystka i aktywistka, która od 2007 roku realizuje projekty w przestrzeni miejskiej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również