Wiadomości z Rybnika

Rybnicki Zarząd Zieleni Miejskiej wspiera pszczoły i bioróżnorodność

  • Dodano: 2025-05-21 07:45, aktualizacja: 2025-05-20 18:51

Rybnicki Zarząd Zieleni Miejskiej od wielu lat prowadzi działania mające na celu ochronę owadów zapylających, a w szczególności pszczoły miodnej. Działania te są realizowane nie tylko z okazji Międzynarodowego Dnia Pszczół, który przypada na dzisiaj, lecz systematycznie przez cały rok.

Nasadzenia sprzyjające owadom zapylającym

W ostatnich latach Zarząd Zieleni Miejskiej zrealizował szereg nasadzeń roślin korzystnych dla pszczół i innych owadów:

  • posadzono 25 389 drzew, z czego ponad 80% to drzewa liściaste, w tym gatunki kwitnące takie jak lipa drobnolistna, lipa szerokolistna, lipa kaukaska, głóg pośredni, grusza drobnoowocowa, jabłoń ozdobna, wiśnie ozdobne, jarząb pospolity, jarząb szwedzki oraz różne gatunki klonów,

  • posadzono 62 496 krzewów ozdobnych, m.in. irgi, berberysy, tawułę japońską, pęcherznice kalinolistne, azalie, różaneczniki i śnieguliczkę Chenaulta,

  • wprowadzono 76 109 cebul kwiatowych, które stanowią ważną bazę pożytkową wczesną wiosną,

  • wysadzono 9 011 sztuk róż, w tym odmiany okrywowe i pomarszczone z kwiatami dostępnymi dla pszczół,

  • posadzono 34 504 byliny kwitnące w różnych terminach, takie jak mak wschodni, szałwia omszona, lawenda wąskolistna, jeżówka purpurowa, rudbekia błyskotliwa i astry.

Łąki kwietne i inne działania wspierające bioróżnorodność

Ronda na węzłach drogi Śródmiejskiej zostały w dużej mierze obsadzone roślinami atrakcyjnymi dla owadów, takimi jak dzika róża, ałycza i tarnina. Na wniosek pszczelarzy, w dzielnicy Paruszowiec Piaski koszenie łąk Błonia odbywa się dopiero po przekwitnięciu mniszka lekarskiego. Ponadto sezonowo powstają łąki kwietne przy ulicach Rudzkiej, Kotucza, Żorskiej oraz na rondach Gotartowickim i Kozie Góry.

W 2025 roku Koło Pszczelarzy w Rybniku otrzymało od Zarządu Zieleni Miejskiej 369 sadzonek robinii akacjowej, ałyczy, tarniny i klonu w ramach akcji „Zwiększenie bioróżnorodności wokół pasiek”. Nowe nasadzenia z jeżówki purpurowej, tawuły japońskiej i liliowców powstają także przy ul. Raciborskiej.

Ograniczenie stosowania środków chemicznych i działania na rzecz klimatu

Stosowanie środków ochrony roślin na terenie miasta jest ograniczone do niezbędnego minimum, głównie do zwalczania gatunków inwazyjnych, takich jak ćma bukszpanowa czy rdestowiec japoński. Wszystkie działania podlegają kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, który nie zgłasza zastrzeżeń. Zarząd Zieleni Miejskiej dobiera gatunki roślin tak, aby minimalizować potrzebę stosowania chemii.

W ramach działań na rzecz klimatu i owadów, zredukowano bruk na Placu Wolności oraz terenie przy placu Jana Pawła II. Posadzono tam lipy, laurowiśnie, róże, lawendy i klony, które stanowią cenne źródło pożytku dla owadów.

Zachęta do udziału mieszkańców w ochronie pszczół

Mieszkańcy Rybnika mają możliwość włączenia się w działania na rzecz ratowania pszczół i zwiększania bioróżnorodności, przygotowując projekty w ramach corocznej edycji budżetu obywatelskiego. Do udziału w tej inicjatywie Zarząd Zieleni Miejskiej serdecznie zachęca.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również