Wiadomości z Rybnika

Nowy wóz strażacki OSP Golejów

  • Dodano: 2016-11-23 07:45, aktualizacja: 2016-11-22 14:17

Ochotnicza Straż Pożarna dzielnicy Golejów może pochwalić się nowym wozem ratowniczo-gaśniczym marki MAN typ TGM 18.340. Strażacy zaprezentowali samochód we wtorek, 22 listopada, przed rybnickim magistratem.


Samochód posiada napęd 4x4 pozwalający na pracę w trudnych warunkach terenowych i silnik spełniający normy czystości spalin EURO 6. Pojazd wyposażony jest między innymi w zbiornik wody o pojemności 6000 m3 + 600 l na środek pianotwórczy wykonany w całości z kompozytu, autopompy o wydajności 4200 l/min, działko wodno-pianowe o wydajności 3200 l/min, urządzenia sygnalizacyjno-ostrzegawcze, wysuwany pneumatycznie obrotowy maszt oświetleniowy i wyciągarkę o napędzie elektrycznym.Samochód kosztował 949 560 zł, z czego:
649 560 zł pochodziło z budżetu Miasta Rybnika
300 000 zł przekazał Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w ramach dotacji na „zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego".
Miasto opłaciło również koszty ubezpieczenia samochodu w kwocie 7193 zł. Koszty rejestracji pojazdu pokryła OSP Golejów w ramach dotacji Miasta przeznaczanej na utrzymywanie gotowości bojowej OSP.
 

Samochód zakupiony został w wyniku postępowania przetargowego, w którym wyłoniona została firma Stolarczyk Mirosław Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe z Kielc z najniższą ofertą cenową.
 

Nowy samochód odebrano z fabryki w 25 października br. Obecnie trwają prace związane z adaptacją samochodu i jego wyposażenia do działań ratowniczych. Po wprowadzeniu samochodu na tzw. podział bojowy, pojazd zacznie pełnić przeznaczoną mu rolę.


Oprócz nowego samochodu na wyposażeniu OSP Golejów są jeszcze: lekki samochód ratownictwa technicznego SLrT Lublin II oraz ciężki samochód gaśniczy Jelcz. Nowy MAN zastąpi wysłużonego, 25-letniego już Jelcza.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również