Wiadomości z Rybnika

Na Juliuszu praca wre

  • Dodano: 2018-05-29 18:30

Trwa remont pierwszego obiektu w Strefa Juliusza - budynku byłej dermatologii dawnego szpitala "Juliusz". To pierwszy z obiektów tego zabytkowego kompleksu poszpitalnego, który zmieni swoje oblicze i odzyska dawny blask. Już wkrótce w tym miejscu powstanie tu Centrum Wsparcia Rodziny, tutaj również znajdzie miejsce między innymi ośrodek adopcyjny.

W zmodernizowanym pawilonie funkcjonować będzie Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej oraz Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny filia w Rybniku. W zagospodarowanej na nowo przestrzeni znajdzie się również miejsce na działalność stowarzyszeń i organizacji w zakresie wsparcia terapeutycznego i psychologicznego.

Zakończenie prac zaplanowano na grudzień tego roku. Całkowity koszt inwestycji to 3,6 mln zł, z czego ponad 3 mln zł to dofinansowanie z środków unijnych. Prace modernizacyjne i adaptacyjne wykonuje wybrane w przetargu konsorcjum: Zakład Stolarski i Remontowo Budowlany „TOMAN” Daniel Toman i Firma Remontowo Budowlana „TOMBUD” Gabriela Toman z Turzy Śląskiej.

Budynek byłej dermatologii to pierwszy z obiektów tego zabytkowego kompleksu poszpitalnego, który zmieni swoje oblicze i odzyska dawny blask – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Inwestycja jest częścią planu mającego na celu przywrócenie mieszkańcom Rybnika całego zabytkowego kompleksu byłego szpitala, sprawienie by to miejsce zaczęło tętnić życiem, stając się ozdobą tej części śródmieścia - dodaje.

W ramach wsparcia z funduszy unijnych prowadzone będą również prace modernizacyjne pawilonu „Rafał”, w którym znajdzie się nowoczesna przestrzeń wystawiennicza poświęcona historii medycyny i farmacji. Planowany koszt inwestycji to nieco ponad 14 mln, zaś przyznane z UE dofinansowanie to 5,5 mln zł. 

Najdroższa będzie modernizacja największego z zabytkowych poszpitalnych budynków, czyli pawilonu „Juliusz”. Oszacowane na 21,7 mln zł koszty adaptacji budynku na edukatorium prezentujące dziedzictwo kulturowe miasta i regionu, oprócz prac budowlanych obejmują też m.in. zainstalowanie stałej wystawy opartej o motywy związane z ważną historyczną postacią Juliusza Rogera – inicjatora budowy szpitalnego kompleksu. Wystawę zaplanowano w oparciu o najnowsze trendy przewidziane dla tego typu ekspozycji m.in. z użyciem technik mulimedialnych. Realizacja tych planów uzależniona jest jednak od możliwości uzyskania na ten cel unijnej dotacji – wnioskowana w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego kwota to blisko 14, 8 mln zł.

Warto dodać, że niezależnie od prac prowadzonych przez Miasta, trwa również remont najmniejszego z historycznych segmentów kompleksu – budynku dawnej apteki, w którym mieściły się  też gabinety lekarskie. Tę inwestycję prowadzi Izba Rzemieślnicza w Rybniku, która od września 2011 roku we współczesnych budynkach dawnego szpitala, usytuowanych przy  ul. 3 Maja, prowadzi rzemieślniczą, zasadniczą szkołę zawodową. W zabytkowym budynku z finansową  pomocą Unii Europejskiej zostaną  urządzone sale do praktycznej nauki zawodu dla przyszłych fryzjerów, budowlańców i sprzedawców, powstaną też pracownie gastronomiczna i rysunku technicznego.

***

Obiekt dawnego oddziału dermatologicznego powstał w czasie rozbudowy szpitala w XX wieku. Założony został w stylu eklektycznym w nawiązaniu do stylu pozostałej zabudowy. Sam kompleks szpitalny powstał na przełomie XIX/XX wieku i składa się z czterech gmachów zlokalizowanych pomiędzy ulicą Miejską, Klasztorną i 3 Maja (najstarszych – Juliusza i Rafała, oddziału dermatologicznego oraz dawnego pogotowia ratunkowego). Budynki tworzą zabudowę kwartału, pośrodku którego zlokalizowany jest niewielki park. Budynki szpitala znajdują się pod ochroną konserwatorską. Zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego pod numerem A_1462/92 z dnia 07.05.1992r.

Na Juliuszu praca wre


Źródło: UM Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również