Wiadomości z Rybnika

Milion na dodatek motywacyjny dla nauczycieli

  • Dodano: 2021-11-08 07:30, aktualizacja: 2021-11-08 07:46

Zgodnie z zapowiedziami środki na dodatek motywacyjny dla rybnickich nauczycieli zostaną zwiększone.

W grudniu nauczycielom zostanie wypłacony wyższy jednorazowy dodatek motywacyjny, średnio 500 zł na etat.

Informacje o zwiększeniu środków na dodatek motywacyjny dla nauczycieli przekazali dyrektorom rybnickich szkół na spotkaniu 5 listopada zastępca prezydenta Rybnika Wojciech Świerkosz oraz radny Marek Florczyk, Przewodniczący Komisji Finansów i Rozwoju Rady Miasta Rybnika.

  – Spełniamy obietnice złożone nauczycielom. W budżetach placówek oświatowych udało nam się wygospodarować znaczące oszczędności, które mogą zostać przeznaczone na wypłatę dodatku – wyjaśnia zastępca prezydenta Rybnika Wojciech Świerkosz.

Wzrost dodatków motywacyjnych

Na dodatek motywacyjny dla nauczycieli przeznaczony zostanie milion złotych, co pozwoli na wypłatę w grudniu jednorazowego dodatku wynoszącego średnio 500 zł na etat. Zastępca prezydenta zapowiedział jednocześnie, że w przyszłym roku dodatki motywacyjne powinny być wyższe: 

– W planowanym budżecie na 2022 rok przewidujemy wzrost dodatku motywacyjnego dla nauczycieli o 25% w stosunku do lat ubiegłych – dodaje Wojciech Świerkosz.

W roku 2021 do wyliczenia kwoty przewidzianej na dodatki motywacyjne  w planie wydatków danej jednostki oświatowej przyjęto zasadę, że jest to 1 zł x liczba nauczycieli pełnozatrudnionych miesięcznie. Przyjęcie powyższej kwoty było związane z faktem, że wydatki ponoszone na funkcjonowanie oświaty nie znajdują proporcjonalnego pokrycia w przekazywanej miastu subwencji. Pomimo trudnej sytuacji finansowej, w sierpniu br. zapadła decyzja o zwiększeniu od września środków na dodatki motywacyjne do wysokości średnio 60 zł na etat dla pełnozatrudnionych nauczycieli w danej jednostce.

– Wspólnie z radnym Miasta Markiem Florczykiem i moim zastępcą – Wojciechem Świerkoszem przeanalizowaliśmy budżet oświaty za pierwsze półrocze 2021 i ustaliliśmy, że na tym etapie możliwe jest przywrócenie dodatku. Zapewniam, że nadal będę monitorował sytuację i nie wykluczam zwiększenia środków na dodatki motywacyjne w grudniu – informował wtedy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Oszczędności, które udało się wygospodarować w budżetach placówek oświatowych, pozwoliły na realizację tych założeń.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również