Wiadomości z Rybnika

Mickiewicz połączył

  • Dodano: 2015-11-05 12:30, aktualizacja: 2018-03-18 21:29
29 października zorganizowano  event z udziałem osób związanych z miastem. W Zasadniczej Szkole Zawodowej Izby Rzemieślniczej w Rybniku odbyło się czytanie fragmentów II cz. „Dziadów”.
 
 
Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem licznie zebranej publiczności. Zaproszeni goście świetnie zinterpretowali tekst Adama Mickiewicza. W rolach Guślarzy wystąpili: Piotr Sobik (menedżer Kabaretu Młodych Panów), Janusz Rzymanek (producent filmowy, dokumentalista) oraz Mariusz Chudek (aktor grupy teatralnej Antyteatr).
 
 
Na wezwanie prowadzących obrzęd dziadów pojawiły się duchy: Aniołek – Izabela Karwot  (reżyser teatralny), Widmo – Janusz Koper (zastępca Prezydenta Miasta Rybnika), Dziewczyna – Małgorzata Kmieciak-Boczkowska (prezenterka Radia 90).
 
 
W roli Chóru wystąpili uczestnicy warsztatów Rybnik Electro Music pod przewodnictwem charyzmatycznej Marioli Rodzik-Ziemiańskiej (trenerki, instruktorki pracy z głosem i oddechem, wokalistka formacji Zawiało). Melorecytacja zbiorowej  partii tekstu przeplatała się z rapowanym Chórem Ptaków Nocnych.
 
 
Całości dopełniły niesamowite dźwięki muzyki elektronicznej w wykonaniu Tomasza Manderli (muzyka, pedagoga, twórcy Laboratorium TrzaskoDźwięków), przez co atmosfera nabrała mrocznego i  nierzeczywistego charakteru. Artysta tak mówi o swoim warsztacie: Instrumenty powstają w Laboratorium TrzaskoDźwięków, głównie z materiałów przeznaczonych do recyklingu – np. rodofon powstał z kratki grillowej do piekarnika, gongi z dzwonków alarmowych, wygibas (monochord) z rurki aluminiowej, superball z piłeczki kauczukowej nadzianej na pilnik do paznokci. Dźwięk jest wszędzie. Gdy znajduję materię, która ciekawie brzmi, tworzę z niej instrument muzyczny.
 
 
Dopełnieniem akcji były duchy, prowadzące w milczeniu publiczność na miejsce wydarzenia.  W te role wcielili się młodzi aktorzy z Młodzieżowego Domu Kultury oraz z Gimnazjum nr 5 w Rybniku pod kierunkiem Zofii Paszendy. Świetna charakteryzacja postaci podkreśliła grozę spotkania.
 
 
Chór: uczestnicy warsztatów Rybnik ELECTRO Music: Magdalena Pacek, Agnieszka Pacek, Izabela Rajter, Kamil Głabik, Sebastian Danielewicz, Grzegorz Królikowski.
 
 
Ruch sceniczny: grupa teatralna z Młodzieżowego Domu Kultury oraz z Gimnazjum nr 5 w Rybniku pod kierunkiem Zofii Paszendy: Klaudia Godula, Natalia Leszczyniak, Alicja Dziopa, Wiktoria

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.