Wiadomości z Rybnika

Miasto Rybnik zachęca do picia wody z kranu i przypomina o bezpłatnych poidełkach

  • Dodano: 2023-09-04 12:30

Kiedy upał doskwiera, pamiętajmy o częstym piciu wody. Przypominamy, że woda z rybnickich poidełek, podobnie jak rybnicka woda z kranu, jest gotowa do spożycia, bez filtra i przegotowania.

Rybnik: Pijemy wodę z kranu!

Upały zachęcają do aktywnego spędzania czasu nad wodą oraz do zwiększonego jej spożycia. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku przypomina o ogólnodostępnych (bezpłatnych) poidełkach, dostępnych w kilku lokalizacjach w centrum miasta:

  • w parku tematycznym nad Nacyną im. Adama Fudalego, 
  • przy dworcu PKP - przy pomniku braci Szafranków, 
  • przy targowisku na ul. Hallera 
  • w przejściu między Placem Wolności a Rynkiem. 

Woda z rybnickich poidełek, podobnie jak rybnicka woda z kranu, jest gotowa do spożycia, bez filtra i przegotowania.

- Zachęcam do picia kranówki. W rybnickich wodociągach mamy świetne laboratorium, bardzo zaangażowane panie laborantki, które systematycznie i zgodnie z wymogami monitorują jakość wody. Mogę zapewnić o bezpiecznej i zdrowej wodzie w Rybniku – przekonuje Karolina Wacławiec, rzecznik prasowy PWiK.

Wpław po skarb

Korzystając z pięknej letniej pogody, warto wybrać się też ze swoimi pociechami... po skarb. „Wpław po skarb” to pierwsza gra miejska o wodzie w Polsce. Opracowana przez rybnickie wodociągi i promowana m.in. przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rybniku, uczy przez zabawę. Aby zagrać, należy ściągnąć darmową aplikację =>ściągnij instrukcję gry.

- Gra daje nam szansę poznać ładne zakątki miasta, a jej start zaplanowano przy wodomacie przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Rybnicki wodomat to jedyne takie urządzenie w Polsce; oferuje wodę z ujęcia rybnickich wodociągów na ulicy Tęczowej w kilku wersjach – z gazem, z sokiem lub w wersji podstawowej – mówi Karolina Wacławiec.

Dobra praktyka picia kranówki

Zalety rybnickiej kranówki zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej. Działania na rzecz promowania picia wody z kranu, prowadzone przez Miasto Rybnik, PWiK oraz rybnicką bibliotekę, zostały włączone do Zestawu Narzędzi Zrównoważonego Posiłku Publicznego, opracowanego w ramach projektu „StratKIT+ Innovative Strategies for Public Catering”.

- Miasto Rybnik opracowało narzędzie (dobrą praktykę) „Kampania na rzecz picia wody z kranu”, które wkrótce zostanie przetłumaczone na osiem języków, a następnie umieszczone w katalogu, dzięki czemu trafi do odbiorców z wszystkich państw Regionu Morza Bałtyckiego - cieszy się Monika Kubisz, koordynująca projekt StratKIT+ w Rybniku.

- Pro-ekologiczne przedsięwzięcia rybnickich wodociągów wpisują się w szersze działania Rybnika w obszarze zrównoważonego rozwoju, zgodnie z celami Agendy 2030. Przyczyniają się zarówno do realizacji Celu 6 – Czysta woda i warunki sanitarne, jak i 12 – Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja – podkreśla Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika. – Głęboko wierzę, że zachęcimy mieszkańców do podejmowania działań w swoim życiu, aby zmienić sposób, w jaki korzystają z wody, konsumują i zarządzają nią – dodaje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również