Wiadomości z Rybnika

Lodówka społeczna w Niewiadomiu. Tak możesz wesprzeć potrzebujących!

  • Dodano: 2024-03-28 16:30

W Rybniku-Niewiadomiu, przed dawnym domem kultury, przy ul. Mościckiego 15, otwarta została kolejna – czwarta już w mieście - lodówka społeczna. Otwarcie jadłodzielni odbyło się w środę, 27 marca.

Dzieląc się dobrem

Jadłodzielnia to miejsce, w którym przez całą dobę ubożsi mieszkańcy miasta mogą poczęstować się jedzeniem podarowanym przez innych. Dzięki niej możemy uratować żywność przed zmarnowaniem – jeśli kupiliśmy lub ugotowaliśmy jej za dużo.  

Nowo otwartą lodówką w Niewiadomiu opiekować się będą pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, Fundacji Byle do Wiosny oraz Superfundacji, która prowadzi w tym miejscu Dzienny Dom Senior+.

Świąteczne nadwyżki jedzenia

W kontekście zbliżających się Świąt Wielkanocnych pamiętajmy o osobach uboższych, w kryzysie. Zachęcamy do pozostawienia nadwyżek żywności  z naszych świątecznych stołów w jednej z czterech rybnickich jadłodzielni. Prosimy jednak, aby na zostawianym w lodówce jedzeniu była data jego sporządzenia lub data przydatności do spożycia.

Rybnickie jadłodzielnie:

  • ul. Zebrzydowicka 30/3 (przy Wspólnym Stole) - Maroko-Nowiny
  • ul. Barbary 22 (przy OPS i Bistro z Ikrą) – Niedobczyce
  • ul. Lompy, parking przy parafii Św. Barbary - Boguszowice Osiedle
  • ul. Mościckiego 15 (przy dawnym Domu Kultury) – Niewiadom

Dzielmy się posiłkiem i nie pozwólmy żywności się marnować! Przynieś żywność, której nie możesz sam zagospodarować – poczęstuj się jedzeniem, które ktoś zostawił dla Ciebie!

Nie wszystko można zostawić:

Pamiętajmy jednak, co można, a czego nie można zostawiać w jadłodzielni:

  • TAK – pieczywo i wyroby piekarnicze, warzywa i owoce, jogurty, serki, sery w zamkniętych opakowaniach, konserwy i produkty pakowane.
  • NIE – jaja, ryby, mięsa, alkohol i środki odurzające, produkty przeterminowane, produkty nadgryzione oraz w otwartych opakowaniach.

Oficjalne otwarcie

Jadłodzielnia w dzielnicy Niewiadom ruszyła w środę, 27 marca. W okolicznościowym spotkaniu wzięli udział m.in.:  Wojciech Kiljańczyk, zastępca prezydenta Rybnika, Anna Sowik-Złotoś, dyrektorka rybnickiego OPS, Joanna Marczuk, właścicielka Stołówki na Wodociągach Mniam-Mniam oraz Tadeusz Białous, radny miejski z Niewiadomia.

Rybnik dla potrzebujących

Sieć lodówek społecznych to element szerszych działań Miasta Rybnika (przede wszystkim - Ośrodka Pomocy Społecznej), organizacji pozarządowych (Fundacja DOBROstka, Stowarzyszenie Pomocownia, Fundacja Byle do Wiosny) oraz firm, restauratorów (np. Stołówka na Wodociągach Mniam Mniam) w zakresie przeciwdziałania kryzysom: bezdomności, ubóstwa, w tym - ubóstwa energetycznego.

Lodówki społeczne, w połączeniu z kuchnią społeczną - Wspólnym Stołem, promowane są przez Miasto Rybnik jako dobra praktyka w ramach projektu StratKIT+, współfinansowanego ze środków Programu Interreg Baltic Sea Region (https://www.sustainable-public-meal.eu/pl/). 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również