W Rybniku-Niewiadomiu, przed dawnym domem kultury, przy ul. Mościckiego 15, otwarta została kolejna – czwarta już w mieście - lodówka społeczna. Otwarcie jadłodzielni odbyło się w środę, 27 marca.
Dzieląc się dobrem
Jadłodzielnia to miejsce, w którym przez całą dobę ubożsi mieszkańcy miasta mogą poczęstować się jedzeniem podarowanym przez innych. Dzięki niej możemy uratować żywność przed zmarnowaniem – jeśli kupiliśmy lub ugotowaliśmy jej za dużo.
Nowo otwartą lodówką w Niewiadomiu opiekować się będą pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, Fundacji Byle do Wiosny oraz Superfundacji, która prowadzi w tym miejscu Dzienny Dom Senior+.
Świąteczne nadwyżki jedzenia
W kontekście zbliżających się Świąt Wielkanocnych pamiętajmy o osobach uboższych, w kryzysie. Zachęcamy do pozostawienia nadwyżek żywności z naszych świątecznych stołów w jednej z czterech rybnickich jadłodzielni. Prosimy jednak, aby na zostawianym w lodówce jedzeniu była data jego sporządzenia lub data przydatności do spożycia.
Rybnickie jadłodzielnie:
- ul. Zebrzydowicka 30/3 (przy Wspólnym Stole) - Maroko-Nowiny
- ul. Barbary 22 (przy OPS i Bistro z Ikrą) – Niedobczyce
- ul. Lompy, parking przy parafii Św. Barbary - Boguszowice Osiedle
- ul. Mościckiego 15 (przy dawnym Domu Kultury) – Niewiadom
Dzielmy się posiłkiem i nie pozwólmy żywności się marnować! Przynieś żywność, której nie możesz sam zagospodarować – poczęstuj się jedzeniem, które ktoś zostawił dla Ciebie!
Nie wszystko można zostawić:
Pamiętajmy jednak, co można, a czego nie można zostawiać w jadłodzielni:
- TAK – pieczywo i wyroby piekarnicze, warzywa i owoce, jogurty, serki, sery w zamkniętych opakowaniach, konserwy i produkty pakowane.
- NIE – jaja, ryby, mięsa, alkohol i środki odurzające, produkty przeterminowane, produkty nadgryzione oraz w otwartych opakowaniach.
Oficjalne otwarcie
Jadłodzielnia w dzielnicy Niewiadom ruszyła w środę, 27 marca. W okolicznościowym spotkaniu wzięli udział m.in.: Wojciech Kiljańczyk, zastępca prezydenta Rybnika, Anna Sowik-Złotoś, dyrektorka rybnickiego OPS, Joanna Marczuk, właścicielka Stołówki na Wodociągach Mniam-Mniam oraz Tadeusz Białous, radny miejski z Niewiadomia.
Rybnik dla potrzebujących
Sieć lodówek społecznych to element szerszych działań Miasta Rybnika (przede wszystkim - Ośrodka Pomocy Społecznej), organizacji pozarządowych (Fundacja DOBROstka, Stowarzyszenie Pomocownia, Fundacja Byle do Wiosny) oraz firm, restauratorów (np. Stołówka na Wodociągach Mniam Mniam) w zakresie przeciwdziałania kryzysom: bezdomności, ubóstwa, w tym - ubóstwa energetycznego.
Lodówki społeczne, w połączeniu z kuchnią społeczną - Wspólnym Stołem, promowane są przez Miasto Rybnik jako dobra praktyka w ramach projektu StratKIT+, współfinansowanego ze środków Programu Interreg Baltic Sea Region (https://www.sustainable-public-meal.eu/pl/).