Wiadomości z Rybnika

Kwestia podatku od wyrobisk za 2003-2011 rozwiązana

  • Dodano: 2022-12-23 07:00, aktualizacja: 2022-12-22 21:52

20 grudnia br. Miasto Rybnik zwróciło ostatnią nadpłatę podatku od nieruchomości od budowli zlokalizowanych w wyrobiskach górniczych.

Zwrócona kwota podatku (zapłaconego przez podmioty górnicze w latach 2003 – 2011) to łącznie ponad 43 mln zł wraz z należnym oprocentowaniem (prawie 6,9 mln zł).

Środki były przez Miasto sukcesywnie, w latach 2019-2021, składane w depozycie sądowym, co pozwoliło na uniknięcie negatywnych skutków dla budżetu, w przypadku konieczności jednorazowego, tak dużego zwrotu.  Ponadto oprocentowanie środków na depozycie sądowym (1,9 mln zł) zminimalizowało koszty wypłaconego oprocentowania.

Przypomnijmy - od wielu lat część gmin górniczych – w tym Rybnik – mierzy się z problemem konieczności zwrotu płaconego przez kopalnie tzw. podatku od wyrobisk górniczych. Konieczność zwrotu przez gminy tego podatku to wynik niejasnych przepisów dotyczących kwestii opodatkowania podatkiem od nieruchomości tzw. wyrobisk górniczych. Dla gminnych budżetów to znaczne kwoty.

Pomimo tego, że spory dotyczące opodatkowania budowli trwają nadal, a wielokrotne podejmowane przez Miasto próby doprecyzowania prawa nie zostały uwzględnione, kwestia wyrobisk górniczych w Rybniku została ostatecznie rozwiązana.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również