Wiadomości z Rybnika

Kultura Rybnika doceniona – wyjątkowe wyróżnienia dla zasłużonych

  • Dodano: 2024-11-25 09:00

Kamila Tarbura, Stanisław Wypior, Rybnicki Chór Kameralny Autograph, South Silesian Brass Band i Dyskusyjny Klub Filmowy „Ekran” to tegoroczni laureaci nagród w dziedzinie kultury.

Nagrody za osiągnięcia w kulturze

Nagrody Prezydenta Miasta Rybnika za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury – bo tak brzmi pełna nazwa tego wyróżnienia - wręczone zostały w piatek, 22 listopada w Teatrze Ziemi Rybnickiej, bezpośrednio przed koncertem jubileuszowym zespołu South Silesian Brass Band.

Coroczne nagrody, przyznawane od 1992 roku, przeznaczone są dla osób szczególnie zasłużonych na polu tworzenia i promocji kultury naszego miasta, są formą docenienia osób szczególnie wyróżniających się i zasłużonych na polu tworzenia i promocji kultury. Wyróżnienia mają charakter gratyfikacji finansowej i są przyznawane na podstawie oceny całokształtu działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu.

Tradycja doceniania kultury

W ciągu 32 lat miasto nagrodziło łącznie 158 osób nagrodą indywidualną i 56 podmiotów nagrodą zespołową. 

- Wszystkie te nagrody są potwierdzeniem, że Rybnik kulturą stoi, jest kuźnią wyjątkowych, wrażliwych osób, rozsławiających miasto na świecie – przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

- Działalność tegorocznych nagrodzonych pokazuje piękno miasta poprzez mix kulturowy od filmu przez muzykę jazzową po kultywowanie tradycji śpiewaczych i historii regionu – dodaje prezydent.

Nagrody indywidualne za rok 2024

  • Stanisław Wypior - wieloletni pracownik, sztygar kopalni KWK Rydułtowy, a następnie jej oddziału – Ruch II, dawnej samodzielnej kopalni KWK „Ignacy”. Jest czynnym członkiem Stowarzyszenia Wychowanków i Przyjaciół Technikum Górniczego i ZST w Rybniku. Działania p. Stanisława doprowadziły do powołania w 2023 r. Koła Seniora Stowarzyszenia SITG byłych pracowników Kopalni „Ignacy”.
     
  • Kamila Tarabura – olśniła debiutem w roli najmłodszej reżyserki na Netflix za serial „Absolutni debiutanci”, wyreżyserowała wstrząsający film „Rzeczy niezbędne” i współpracowała z Agnieszką Holland przy „Zielonej granicy”. To nagroda za mocne stawanie po stronie wartości i wiarę, że można dać sobie radę nawet z najgorszymi traumami. To docenienie, że zajęła się problemami pokolenia wchodzącego w dorosłość w wyjątkowo trudnych czasach, pokazując, że warto walczyć o siebie. Tarabura, rocznik 1990 jest rybniczanką, absolwentką I LO im. Powstańców Śląskich. Skończyła reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Szkołę Wajdy. Wielokrotnie nagradzana. Podczas tegorocznego 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odebrała za „Rzeczy niezbędne” Szafirowe Lwy.

Nagrody zespołowe za rok 2024

Rybnicki Chór Kameralny Autograph 

Swoimi działaniami artystycznymi i zaangażowaniem chórzystów znakomicie wpisuje się w długoletnią tradycję śpiewaczą regionu. Powstał w 2003 roku, jako chór Duszpasterstwa Akademickiego DAR w Rybniku. W roku 2012 zmienił swą siedzibę na Teatr Ziemi Rybnickiej – Klub Kultury „Harcówka” przekształcając się w Rybnicki Chór Kameralny Autograph. W swym gronie skupia osoby, które połączyła radość do wspólnego muzykowania. Od początku chór prowadzi prof. dr hab. Joanna Glenc. Chór koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą, uczestniczy w muzycznych projektach środowiskowych, bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach o randze regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej, uzyskując liczne nagrody i wyróżnienia. W repertuarze chóru znajdują się bardzo zróżnicowane utwory, od kompozycji średniowiecznych po muzykę kompozytorów współczesnych.

South Silesian Brass Band

Formacja muzyczna mogąca poszczycić się prawie 50-letnią historią. Grupa gościła wielokrotnie na krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych, zwracających się programowo w stronę jazzu tradycyjnego i swingu m.in. Old Jazz, Meeting Złota Tarka, Baszta Jazz Festival w Czchowie, V Zakopiańska Wiosna Jazzowa, który jest częścią United Europe Jazz Festival. Po występie w tym festiwalu zespół otrzymał zaproszenia do udziału w kilku europejskich festiwalach (Słowacja, Czechy, Węgry). W 2021 roku zespół otrzymał Honorową Złotą Lampkę Górniczą za kultywowanie bogatych tradycji muzycznych miasta Rybnika za wieloletnią obecność na jazzowej scenie muzycznej oraz za współtworzenie Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Rybniku.

Dyskusyjny Klub Filmowy „Ekran”

Swoją działalność rozpoczął 15 grudnia 1964 r. i do chwili obecnej jest nieodłącznym elementem rozwoju kultury w naszym mieście i regionie. W tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia działalności i jest najstarszym DKF-em w Polsce. Klub jest członkiem Polskiej Federacji DKF w Warszawie. DKF-y to zrzeszenia kinomanów, grupujące ludzi szczególnie interesujących się sztuka filmową, którzy oglądają filmy i dyskutują o nich. Wieloletnia działalność DKF „Ekran” udowadnia, że zapotrzebowanie na tzw. kulturę wyższą jest bardzo duże, co potwierdza zwiększająca się z roku na rok frekwencja na seansach filmowych. Klub był organizatorem 4 Ogólnopolskich Seminariów Polskiej Federacji DKF, ponad 20 Konfrontacji Filmowych, których gośćmi byli między innymi: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Marian Dziędziel, Olek Krupa i wielu innych.

Wyjątkowe wydarzenie kulturalne

Przypomnijmy - do nagrody można zgłaszać kandydatury osób związanych z Rybnikiem i mających duży wpływ na rozwój kultury w mieście. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać: Prezydent Miasta, Przewodniczący Rady Miasta, instytucje kultury i rady dzielnic, organizacje pozarządowe o charakterze społeczno-kulturalnym, uczelnie wyższe oraz placówki oświatowe, związki twórcze i przedstawiciele środowiska twórczego, agencje artystyczne i wydawnictwa oraz redakcje lokalnej prasy, radia i telewizji.

Nagrody mogą być przyznane zarówno osobom fizycznym będącym mieszkańcami Rybnika, jak i osobom prawnym i innym podmiotom, mającym siedzibę na terenie Miasta.

Kultura Rybnika doceniona – wyjątkowe wyróżnienia dla zasłużonych /fot. P. Bukartyk/TZR

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również