Wiadomości z Rybnika

Kulinarna Noc Świętojańska w MDPS

  • Dodano: 2021-06-21 06:30, aktualizacja: 2021-06-20 22:33

Mieszkańcy Miejskiego Domu Pomocy Społecznej symbolicznie powitali lato podczas tzw. Nocy Świętojańskiej, zorganizowanej w ogrodzie placówki. Wspólnej zabawie towarzyszyły warsztaty kulinarne.

Prowadzili je terapeuci zajęciowi, przeszkoleni przez dietetyka - eksperta kulinarnego w ramach projektu StratKIT. Choć upał doskwierał, zabawa była przednia. Jak przystało na obchody Nocy Świętojańskiej, nie obyło się bez kwietnych wianków, wspólnych śpiewów i zabawy tanecznej do muzyki serwowanej przez zaproszony zespół.

Spotkanie miało też walor edukacyjny - celem towarzyszących festynowi warsztatów kulinarnych było przekonanie mieszkańców MDPS do zdrowej i zrównoważonej diety.

Pracownicy ośrodka, wraz z pensjonariuszami przygotowywali zdrowe ciasta, koktajle warzywne i pasty

Jedzenie było smaczne zdrowe i wesołe, bo jak podkreślali przygotowujący dania mieszkańcy MDPS, przyprawione sporą dawką dobrego humoru.

Uczestnicy spotkania wzięli na warsztat twarożek oraz warzywa i owoce, by wyczarować z nich wielosmakowe przystawki - pasty twarożkowe na razowym pieczywie i koktajle na bazie szpinaku. Finałem warsztatów była oczywiście wspólna degustacja przygotowanych dań.

Rybnik jako jedyne miasto w Polsce realizuje projekt StratKIT, w ramach którego prowadzi pilotażowe działania w trzech jednostkach miejskich. W MDPS dotychczas odbył się pomiar (nie)marnowania żywności oraz cykl szkoleń i warsztatów kulinarnych.  Pilotaż ma na celu poprawę diety mieszkańców, wprowadzenie większej ilości warzyw, w tym roślin strączkowych i owoców, a w przyszłości zastąpienie części produktów ekologicznymi.

Projekt STRATKIT współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg Baltic Sea Region.

Następna informacja

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.