Wiadomości z Rybnika

Kulinarna Noc Świętojańska w MDPS

  • Dodano: 2021-06-21 06:30, aktualizacja: 2021-06-20 22:33

Mieszkańcy Miejskiego Domu Pomocy Społecznej symbolicznie powitali lato podczas tzw. Nocy Świętojańskiej, zorganizowanej w ogrodzie placówki. Wspólnej zabawie towarzyszyły warsztaty kulinarne.

Prowadzili je terapeuci zajęciowi, przeszkoleni przez dietetyka - eksperta kulinarnego w ramach projektu StratKIT. Choć upał doskwierał, zabawa była przednia. Jak przystało na obchody Nocy Świętojańskiej, nie obyło się bez kwietnych wianków, wspólnych śpiewów i zabawy tanecznej do muzyki serwowanej przez zaproszony zespół.

Spotkanie miało też walor edukacyjny - celem towarzyszących festynowi warsztatów kulinarnych było przekonanie mieszkańców MDPS do zdrowej i zrównoważonej diety.

Pracownicy ośrodka, wraz z pensjonariuszami przygotowywali zdrowe ciasta, koktajle warzywne i pasty

Jedzenie było smaczne zdrowe i wesołe, bo jak podkreślali przygotowujący dania mieszkańcy MDPS, przyprawione sporą dawką dobrego humoru.

Uczestnicy spotkania wzięli na warsztat twarożek oraz warzywa i owoce, by wyczarować z nich wielosmakowe przystawki - pasty twarożkowe na razowym pieczywie i koktajle na bazie szpinaku. Finałem warsztatów była oczywiście wspólna degustacja przygotowanych dań.

Rybnik jako jedyne miasto w Polsce realizuje projekt StratKIT, w ramach którego prowadzi pilotażowe działania w trzech jednostkach miejskich. W MDPS dotychczas odbył się pomiar (nie)marnowania żywności oraz cykl szkoleń i warsztatów kulinarnych.  Pilotaż ma na celu poprawę diety mieszkańców, wprowadzenie większej ilości warzyw, w tym roślin strączkowych i owoców, a w przyszłości zastąpienie części produktów ekologicznymi.

Projekt STRATKIT współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg Baltic Sea Region.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również